ПОСТАНОВА
Іменем України
28 травня 2020 року
Київ
справа №300/750/19
адміністративне провадження №К/9901/28736/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду
судді-доповідача Мельник-Томенко Ж.М.,
суддів Жука А.В., Мартинюк Н.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2019 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2019 року
у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуської міської ради, Калуської районної ради про визнання протиправними та скасування рішень, -
УСТАНОВИВ:
Обставини справи
У квітні 2019 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Калуської міської ради, Калуської районної ради про визнання протиправними та скасування рішень конкурсної комісії по проведенню конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора комунального некомерційного підприємства "Центральна районна лікарня Калуської міської та районної рад Івано-Франківської області" в частині допущення претендента ОСОБА_2 до етапу проведення конкурсу, яке оформлене протоколом за № 3 від 28 березня 2019 року та в частині визнання переможцем конкурсу ОСОБА_2, яке оформлене протоколом за № 4 від 28 березня 2019 року.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2019 року відмовлено у відкритті провадження у адміністративній справі у зв`язку із тим, що даний спір слід розглядати за правилами цивільного судочинства.
Не погоджуючись із такою ухвалою, позивач звернувся до суду апеляційної інстанції. У тексті апеляційної скарги зазначив, що будь-які спори, що виникають на етапі підготовки та проведення конкурсу на зайняття вакантної посади генерального директора КНП "Калуська ЦРЛ" згідно Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я (далі - Порядок), який затверджено постановою Кабінету Міністрів України та існують до моменту прийняття розпорядження міського та районного голів про призначення особи-переможця конкурсу на посаду генерального директора КНП "Калуська ЦРЛ", повинні б підпадати під дію Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно спори, що виникають після прийняття розпоряджень міського та районного голів про призначення особи-переможця конкурсу на посаду генерального директора КНП "Калуська ЦРЛ", вже мали б підпадати під правове регулювання норм Цивільного процесуального кодексу України.
Таким чином, на думку заявника, суд першої інстанції дійшов передчасного висновку про те, що спір у даній справі не є адміністративним спором.
Окрім того, скаржник зазначив, що ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 27 березня 2019 року у справі №817/1678/18 (спір у якій виник у подібних правовідносинах) призначено справу до розгляду Великою Палатою Верховного Суду у порядку письмового провадження на 05 червня 2019 року у приміщенні Верховного Суду.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2019 року ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2019 року залишено без змін.
Залишаючи апеляційну скаргу без задоволення, суд апеляційної інстанції погодився із висновками суду першої інстанції щодо того, що посада генерального директора комунального закладу охорони здоров`я не відноситься до посад публічної служби в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, просить скасувати ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2019 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2019 року та направити справу №300/750/19 до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження.
Зокрема, скаржник указує, що судом апеляційної інстанції усупереч вимогам частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі та застосування норм права до спірних правовідносин у справі №300/750/19 не ураховано висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2019 року у справі №817/1678/18.
На підставі викладеного, скаржник, серед іншого, просить винести окрему ухвалу відносно колегії суддів апеляційного суду у зв`язку із допущеними ними порушеннями вимог частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позиція інших учасників справи
29 листопада 2019 року до касаційного суду надійшов відзив Калуської міської ради на касаційну скаргу, у якому вона погоджується із висновками судів попередніх інстанцій та просить залишити касаційну скаргу без задоволення.
Рух касаційної скарги
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 11 листопада 2019 року відкрив касаційне провадження за скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2019 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2019 року у справі №300/750/19.
Ухвалою від 27 травня 2020 року Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду зазначену адміністративну справу призначив до розгляду в порядку письмового провадження.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції
Ураховуючи положення пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 460-ІХ, а також те, що касаційна скарга на судові рішення у цій справі була подана до набрання чинності цим Законом і розгляд їх не закінчено до набрання чинності цим Законом, Верховний Суд розглядає цю справу у порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом. Отже, застосуванню підлягають положення Кодексу адміністративного судочинства України у редакції, чинній до 08 лютого 2020 року.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги колегія суддів зазначає таке.
Завданням адміністративного судочинства в силу частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частин першої, другої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Пунктом 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з пунктом 9 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов`язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб.