ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2020 року
м. Київ
Справа № 904/1708/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Дроботової Т. Б. - головуючого, Пількова К. М., Чумака Ю. Я.,
секретар судового засідання - Грузицька І. В.,
представники учасників справи:
позивача - Гуртового В. Ю.,
відповідача - Журавель Г. В ., Михайлова Д. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Дніпровської міської ради
на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 23.12.2019 (судді: Подобєд І. М. - головуючий, Орєшкіна Е. В., Широбокова Л. П.) і рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 10.10.2019 (судді: Бєлік В. Г., Манько Г. В., Назаренко Н. Г.) у справі
за позовом Дніпровської міської ради
до Громадської організації "Дніпро"
про визнання права власності на будівлі та споруди,
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст і підстави позовних вимог
1.1. У квітні 2019 року Дніпровська міська рада звернулася до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Громадської організації "Дніпро" (далі - ГО "Дніпро") про визнання права власності на будівлі та споруди, а саме: основна будівля літ. А-1 та прибудова літ. А1-1 загальною площею 140,5 м2; надбудова; сходи літ. А; туалет літ. Б; сторожка літ. В; склад паливно-мастильних матеріалів (далі - склад ПММ) літ. Г; навіси літ. Д, Е, Ж, З, И, К, Л, М, Н, О, П, Р, С, У, Ф; сарай літ. Т; абіссинський колодязь № 1; споруди № 2- 5; пристань № 6- 9; мости № 10- 14; мостіння літ. І, розташовані за адресою: м. Дніпро, вул. Євгена Маланюка, 1-Д.
1.2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі положень частини 5 статті 376 Цивільного кодексу України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Спірне майно самочинно збудовано на земельній ділянці, яка не була надана у користування, без проекту на будівництво, а судове рішення про визнання за ГО "Дніпро" права власності на ці об`єкти у справі № 25/60-08 скасовано.
1.3. У відзиві на позовну заяву ГО "Дніпро", заперечуючи проти її задоволення, наголосила на створенні виконавчим комітетом Придніпровської міської ради у 1968 році добровільного товариства любителів-судноводіїв "Дніпро", яке у подальшому перетворено на кооператив судноводіїв-любителів "Дніпро", правонаступником якого є ГО "Дніпро".
Упродовж усього часу діяльності ГО "Дніпро" розташовувалася у Придніпровську і займала земельну ділянку по вул. Євгена Маланюка, 1-Д (до зміни назви - вул. Кантемирівська, а до того - вул. Гаванська), із 1996 по 2009 роки земельна ділянка надавалася у користування згідно з договором, укладеним із Дніпропетровською міською радою, але у подальшому міська рада від продовження чи укладення нового договору ухилилася.
Відповідач також акцентує, що міська рада у позові зазначила про будівництво спірного майна у 1970- 1980 роках, а згідно зі статтею 24 Земельного кодексу УРСР 1970 року користувачі земельних ділянок мали право зводити житлові, нежитлові, виробничі та інші будівлі і споруди. У статті 105 Цивільного кодексу УРСР 1963 року було передбачено наслідки самочинного будівництва, але лише для громадян.
Отже, відповідач вважає, що юридичні особи, кооперативи та об`єднання громадян, у числі яких і товариство любителів-судноволодільців "Дніпро", створене виконавчим комітетом Придніпровської міської ради, мало право на зведення об`єктів і користування землею.
2. Короткий зміст судових рішень у справі
2.1. Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 10.10.2019, залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 23.12.2019, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Суди попередніх інстанцій установили відсутність згоди власника земельної ділянки на будівництво нерухомого майна, а також введення самовільно побудованих будівель і споруд в експлуатацію.
Водночас суди дійшли висновку, що вимога Дніпровської міської ради про визнання за територіальною громадою міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради права власності на спірне майно з підстав, визначених у частині 5 статті 376 Цивільного кодексу України, не може бути задоволена через сплив позовної давності для пред`явлення таких вимог.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги
3.1. Не погоджуючись із судовими рішеннями, Дніпровська міська рада у касаційній скарзі просить рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 10.10.2019 і постанову Центрального апеляційного господарського суду від 23.12.2019 у справі скасувати і прийняти нове рішення про задоволення позову повністю, наголошуючи на порушенні судами норм матеріального і процесуального права.
Скаржник вважає, що у цьому випадку відлік позовної давності починається із 01.06.2018, оскільки Дніпровська міська рада дізналася про самочинно збудоване майно лише із листа Комунального підприємства "Міські причали" Дніпровської міської ради від 01.06.2018 № 73/1, яке, у свою чергу, було створено 06.12.2017 на підставі відповідного рішення міської ради № 39/27.
Отже, Дніпровська міська рада звернулася до суду в межах строку, передбаченого Цивільним кодексом України.
Крім того, заявник касаційної скарги акцентує, що згідно з рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 19.02.2008 у справі № 25/60-08 за ГО "Дніпро" визнано право власності на спірний об`єкт нерухомого майна. Проте Дніпропетровський апеляційний господарський суд, скасовуючи зазначене рішення суду у справі № 25/60-08, установив факт самочинного, здійсненого без погодження із відповідним органом місцевого самоврядування, будівництва нерухомого майна на земельній ділянці, яка не була виділена для цієї мети.
Оскільки ГО "Дніпро" експлуатує спірний об`єкт без його введення в експлуатацію, таке правопорушення є триваючим, пов`язаним із безперервним невиконанням установлених законом правил, висновок судів про застосування позовної давності неправильний, адже позов може бути пред`явлений упродовж усього часу тривання порушення.
3.2. У відзиві на касаційну скаргу ГО "Дніпро" просить відмовити у її задоволенні, а судові рішення про відмову у задоволенні позову Дніпровської міської ради, при цьому не погоджуючись з висновком судів про наявність порушеного права позивача, наголошуючи, зокрема, що за наявними у матеріалах справи доказами на спірній земельній ділянці ще у 1970 роках було завершено будівництво човнової станції, а з 1992 року на території човнової станції знаходилося спірне майно. При цьому будівництво човнової станції відбувалося за згодою виконавчого комітету Придніпровської міської ради, а в подальшому згідно з рішенням виконавчого комітету від 13.01.1976 № 17 територія площе. 2,09 га із наявними будівлями була закріплена за спілкою судноводіїв-любителів м. Придніпровська, що свідчить про здійснення будівництва за згодою власника земельної ділянки.
4. Розгляд касаційної скарги і позиція Верховного Суду
4.1. Згідно з ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.03.2020 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Дніпровської міської ради, призначено розгляд справи у судовому засіданні 07.04.2020, яке було відкладено до 12.05.2020, а у подальшому - до 19.05.2020 з метою дотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 і Закону України від 30.03.2020 № 540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)".
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні представників учасників справи, дослідивши доводи, наведені у касаційній скарзі, та запереченнях на неї, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу необхідно частково задовольнити з таких підстав.
4.2. Суди попередніх інстанцій установили такі обставини:
- згідно з довідкою виконавчого комітету Придніпровської міської ради депутатів трудящих від 09.12.1968 у м. Придніпровську було створено та із 1968 року працює добровільне товариство "любителей-судоводителей" (рос. мовою, далі - "судноводіїв-любителів") у кількості 210 членів товариства, якому надано право збору внесків для благоустрою станції човнів, утримання охорони та придбання необхідного інвентарю та обладнання (том 1, а. с. 105);
- відповідно до рішення виконавчого комітету Самарської районної ради народних депутатів від 26.02.1988 № 95/2 "Про утворення кооперативу судноводіїв-любителів "Дніпро" утворено кооператив судноводіїв-любителів "Дніпро", постановлено зареєструвати статут цього кооперативу (том 1, а. с. 98);
- за змістом спільного листа директора та голови профспілкового комітету Придніпровської ДРЕС імені 50-річчя Радянської України Ордена Леніна Виробничого енергетичного об`єднання "Дніпроенерго" на ім`я голови Дніпропетровської міської ради народних депутатів із земель, відведених Придніпровській ДРЕС, Придніпровська ДРЕС клопотала про переоформлення кооперативу "Дніпро" права на земельну ділянку під стоянку для човнів у відведених раніше і фактично зайнятих розмірах. Рішенням виконавчого комітету Придніпровської міської ради, а у подальшому - Дніпропетровської міської ради кооперативу судноводіїв-любителів "Дніпро" виділено ділянку для організації стоянки для човнів (акт на право користування землею від 10.11.1987 № 141), на якій було виконано укріплення каменем берегової лінії, обладнано склад ПММ, які є складовою частиною човнової станції (том 1, а. с. 97);
- у листі архітектора Самарського району Головного архітектурно-планувального управління виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради народних депутатів від 24.06.1987 № Я-2 "Про закріплення меж човнової стоянки" на адресу голови човнової стоянки "Дніпро" повідомлено, що оскільки немає необхідності у знесенні стоянки, вона функціонуватиме до закінчення робіт із виконання генерального плану, після чого буде вирішуватися питання збереження стоянки на нинішній території або перенесення її на новий майданчик (том 1, а. с. 100);
- 15.09.1993 у міській раді було зареєстровано звернення голови кооперативу судноводіїв-любителів "Дніпро" (вих. № 21/247) про переоформлення правовстановлюючих документів - державного акта, виданого виконавчим комітетом Придніпровської міської ради від 13.01.1976 № 16 на земельну ділянку за адресою: 320112, Дніпропетровськ, "лодочная станция" (рос. мовою), яку займає кооператив, і видачу державного акта нового зразка на право постійного користування землею (том 1, а. с. 106);
- 27.09.1996 між виконавчим комітетом міської ради народних депутатів (орендодавець) на підставі рішення ради народних депутатів від 23.09.1992 № 34 і кооперативом судноводіїв-любителів "Дніпро" (орендар) укладено договір, за умовами якого орендодавець на підставі рішення міськвиконкому від 15.12.1994 № 1313 передав, а орендар прийняв в орендне користування земельну ділянку площею 19 655 м2 ж/м "Придніпровський" у тимчасове користування на строк із січня по грудень 1996 року. Згідно з пунктом 7 договору після закінчення його строку за умови невиконання будівельних робіт орендар зобов`язаний повернути земельну ділянку орендодавцеві. З урахуванням змн до договору строк його дії продовжений по грудень 1998 року (том 1, а. с. 99);
- згідно з розпорядженням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 22.02.1999 № 155р зареєстровано статут ГО "Дніпро", видано свідоцтво про реєстрацію об`єднання громадян від 22.02.1999 № 300 (том 1, а. с. 148);
- ГО "Дніпро" є юридичною особою з організаційно-правовою формою господарювання "громадська організація", форма власності - колективна власність, місцезнаходження: м. Дніпропетровськ, Самарський р-н, вул. Гаванська, 1, ідентифікаційний код 25724839 (довідка про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 24.05.1999 № 5287);
- за змістом статуту (у редакції 1999 року) ГО "Дніпро" була зареєстрована 22.02.1999, набула статусу юридичної особи та є правонаступником кооперативу судноводіїв-любителів "Дніпро". Місцезнаходження організації "Дніпро": 320112, м. Дніпропетровськ, вул. Гаванська, 1, причал "Дніпро";
- відповідно до реєстраційної справи ГО "Дніпро" (код ЄДРПОУ 25724839), яка зберігається в архівному управлінні Департаменту забезпечення діяльності виконавчих органів Дніпровської міської ради, засновниками цієї юридичної особи є фізичні особи у кількості 300 осіб, первинну реєстрацію юридичної особи було здійснено 22.02.1999 виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради, місцезнаходження юридичної особи: м. Дніпропетровськ, вул. Гаванська, 1;
- 06.07.2005 на замовлення ГО "Дніпро" виготовлено технічний паспорт на комплекс майна "будівлі та споруди" за адресою: вул. Кантемирівська, 1-Д, у якому на сторінці "План земельної ділянки" позначено територію земельної ділянки, у таблиці наведено експлікаційні дані об`єкта, зроблено примітку "побудовано самовільно", зазначено, що самовільно збудовані "основна будівля, літ. А-1, літ. А1-1 - площею 139,8 м2, "склад ПММ", а також зроблено примітку "Даний об`єкт нерухомості літ. А-1, літ. А-1 загальною площею 139,8 м2, літ. Г підлягає введенню в експлуатацію". На сторінці технічного паспорта "Характеристика будинку, господарських будівель та споруд" наведено характеристики розміщених на земельній ділянці будинків, господарських будівель і споруд, зокрема зазначено час побудови - 1990 рік, наведено не зазначену у викладених вище відмітках площу "склад ПММ" - 15,6 м2.
Суди попередніх інстанцій також установили, що рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 19.02.2008 у справі № 25/60-08 задоволено позов ГО "Дніпро" про визнання права власності на будівлі та споруди за адресою: вул. Кантемирівська, 1-Д: основна будівля літ. А-1, літ. А1-1 загальною площею 139,8 м2; туалет (літ. Б); тимчасова сторожка (літ. В); склад ПММ (літ. Г); № 1 абіссинський колодязь; № 2 огорожа; № 3- 6 пристань; № 7- 10 мостіння.
Водночас згідно з постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.01.2012 за апеляційною скаргою прокурора Самарського району м. Дніпропетровська рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.02.2008 у справі № 25/60-08 скасовано, прийнято нове рішення, у задоволенні позовних вимог ГО "Дніпро" про визнання права власності на нерухоме майно відмовлено.
4.3. Предметом позову у справі, яка розглядається, є вимога Дніпровської міської ради про визнання права власності на будівлі та споруди (основна будівля літ. А-1 та прибудова літ. А1-1 загальною площею 140,5 м2; надбудова; сходи літ. А; туалет літ. Б; сторожка літ. В; склад ПММ літ. Г; навіси літ. Д, Е, Ж, З, И, К, Л, М, Н, О, П, Р, С, У, Ф; сарай літ. Т; абіссинський колодязь № 1; споруди № 2- 5; пристань № 6- 9; мости № 10- 14; мостіння літ. І), розташовані за адресою: м . Дніпро, вул. Євгена Маланюка, 1-Д, на підставі частини 5 статті 376 Цивільного кодексу України із посиланням на здійснення відповідачем будівництва нерухомого майна на земельній ділянці, яка не була надана йому у користування, за відсутності проекту на будівництво.
4.4. Згідно з частиною 1 статті 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
За змістом спеціальної матеріально-правової норми, викладеної у частині 1 статті 376 Цивільного кодексу України, поняття самочинного будівництва визначено через сукупність його основних ознак, які є умовами або підставами, за наявності яких об`єкт нерухомості може бути визначений самочинним, а саме, якщо: 1) він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена в установленому порядку для цієї мети; 2) об`єкт нерухомості збудовано без належного дозволу чи належно затвердженого проекту; 3) об`єкт нерухомості збудований з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
4.5. Суди попередніх інстанцій установили, що 29.09.1999 між виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради і ГО "Дніпро" укладено договір № 1390 на право тимчасового користування землею, згідно з яким ГО "Дніпро" надано у тимчасове користування строком на 10 років (до 29.09.2009) за фактичним розміщенням причалу земельну ділянку загальною площею 19 655 м2 за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Гаванська, 1 (у подальшому адресу змінено на підставі відповідного рішення уповноваженого органу).
Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, зазначив про критичне ставлення до доводів ГО "Дніпро" стосовно наявності доказів на підтвердження факту існування як кооперативу судноводіїв-любителів "Дніпро" до 1990 року, так і об`єктів нерухомого майна (лист Виробничого енергетичного об`єднання "Дніпроенерго"; рішення виконавчого комітету Самарської районної ради народних депутатів від 26.02.1988 № 95/2; договір на право тимчасового користування землею від 27.09.1996, укладений між виконавчим комітетом міської ради народних депутатів і кооперативом судноводіїв-любителів "Дніпро"; лист Головного архітектурно-планувального управління Виконкому Дніпропетровської міської ради народних депутатів від 24.06.1987; погашений технічний паспорт Комунального підприємства ДМБТІ із застереженням про побудову спірних об`єктів нерухомості у 1990 році; технічний паспорт на встановлення зовнішніх меж землекористування човновій станції "Дніпро" 1994 року; довідка виконавчого комітету Придніпровської міської ради депутатів трудящих від 09.12.1968), у зв`язку з тим, що за змістом реєстраційної справи ГО "Дніпро" зареєстрована 22.02.1999 і документального підтвердження того, що ГО "Дніпро" є правонаступницею кооперативу судноводіїв-любителів "Дніпро", суду не надано.