Постанова
Іменем України
21 травня 2020 року
м. Київ
справа № 462/2556/17
провадження № 61-21621св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Бурлакова С. Ю. (суддя-доповідач), Коротуна В. М., Червинської М. Є.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Львівське міське комунальне підприємство "Львівтеплоенерго",
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Залізничного районного суду м. Львова від 05 лютого 2019 року у складі судді Палюх Н. М. та постанову Львівського апеляційного суду від 18 червня 2019 року в складі колегії суддів: Ніткевича А. В., Бойко С. М., Копняк С. М.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У червні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Львівського міського комунального підприємства "Львівтеплоенерго" (далі - ЛМКП "Львівтеплоенерго") про зобов`язання прийняття на роботу, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно з направленням Львівського міського центру зайнятості № 135017003230084005 від 03 травня 2017 року, він 10 травня 2017 року звернувся з питанням про прийняття на роботу до ЛМКП "Львівтеплоенерго", пред`явивши направлення, трудову книжку, резюме, диплом, паспорт та інші документи за вимогою відповідача.
10 травня 2017 року начальником відділу кадрів йому запропоновано приступити до роботи 15 травня 2017 року та показати свої навики і можливості, довести свою кваліфікацію інженера.
До корінця направлення ЛМЦЗ "Львівтеплоенерго" внесено запис: "рішення відстрочено до 18 травня 2017 року", при чому не вказано причин відстрочення рішення в прийомі його на роботу.
Вважає, що 15 травня 2017 року йому безпідставно та необґрунтовано відмовлено у прийнятті на роботу, чим порушено статтю 22 КЗпП України та до корінця направлення ЛМЦЗ "Львівтеплоенерго" внесено запис: "відмовлено у прийнятті на роботу", з проханням направляти інших осіб до відповідача.
Указаним рішенням порушено його право, а також заподіяно йому моральну шкоду, що полягає у фізичному болі і стражданнях, які він зазнав у зв`язку з втратою здоров`я, у душевних стражданнях, що виявились в постійному болі в серці, необхідності звернення до лікарів, нестачі коштів на лікування, хронічному нервовому стресі, внаслідок якого у нього розвинувся цукровий діабет та погіршився зір.
З урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив визнати дії відповідача такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, зобов`язати назвати дійсну причину відмови прийняття на роботу, зобов`язати прийняти його на роботу та стягнути з відповідача на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу та відшкодувати моральну шкоду в розмірі 60 000 грн.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Залізничного районного суду м. Львова від 05 лютого 2019 року, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного суду від 18 червня 2019 року, у задоволенні позову відмовлено.
Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що відмова ЛМЦЗ "Львівтеплоенерго" у прийнятті ОСОБА_1 на роботу відповідно до направлення Львівського міського центру зайнятості № 135017003230084005 від 03 травня 2017 року є правомірною, порушень чинного законодавства при відмові у прийнятті на роботу позивача не було, а тому позов є безпідставними та задоволенню не підлягає. Крім того, позивачем не доведено, а судом не встановлено та не здобуто будь-яких доказів на підтвердження того, що відповідачем у зв`язку з відмовою у прийнятті на роботу заподіяно позивачу моральну шкоду.
Рух справи у суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 28 січня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі № 462/2556/17, витребувано її з Залізничного районного суду м. Львова.
Узагальнені доводи касаційної скарги
У грудні 2019 року ОСОБА_1 подав касаційну скаргу до Верховного Суду, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати оскаржені судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Касаційна скарга мотивована тим, що судами не досліджено та не встановлено всіх обставин справи, не враховано, що йому безпідставно відмовлено у прийнятті на роботу, чим порушено вимоги статті 22 КЗпП України, оскільки законодавством про працю заборонено безпідставну відмову у прийнятті на роботу. Крім того, незаконними діями відповідача йому завдано моральної шкоди.
Доводи інших учасників справи
У квітні 2020 року ЛМЦЗ "Львівтеплоенерго" подав до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу, в якому вказував, що судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законним і обґрунтованим, а доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. Зазначав, що коли позивач прийшов влаштовуватись на роботу в ЛМКІІ "Львівтеплоенерго" вже проходив медичне обстеження інший кандидат, якого й було прийнято на роботу на робоче місце у службу зв`язку, а ОСОБА_1 запропоновано спробувати отримати роботу інженера І категорії, оскільки ОСОБА_1 не відповідає посаді інженера І категорії по стану здоров`я, йому було відмовлено у прийнятті на роботу.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Суд установив, що Львівський міський центр зайнятості надав ОСОБА_1 направлення на працевлаштування № 13501703230084005 від 03 травня 2017 року на вільне робоче місце інженера в ЛМКП "Львівобленерго". Згідно з корінців даного направлення до них внесено записи: "рішення відстрочено до 18 травня 2017 року", та "відмовлено у прийнятті на роботу 15 травня 2017 року, з проханням направляти інших осіб".
У резюме, яке було надано ОСОБА_1 10 травня 2017 року при прийнятті на роботу в ЛМКП "Львівтеплоенерго" вказано, що він є інженером- конструктором, технологом, інженером-електроніком 1 категорії.
З диплому серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1 навчався у політехнічному інституті ім. Ленінського комсомолу, у 1990 році закінчив радіотехнічний факультет, кафедру конструювання і виробництва радіоапаратури, йому присвоєно кваліфікацію інженер конструктор-технолог радіоапаратури.
Згідно із витягом з протоколу № 02-302 від 23 вересня 2016 року перевірки знань: "Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів", "Правил користування електроенергією" та "Правил охорони електричних мереж", "Правил безпечної роботи з інструментом та пристроями", "Правила улаштування електроустановок", "Правила експлуатації електрозахисних засобів", "Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів", складеного державним підприємством "Західний експертно-технічний центр Держпраці", ОСОБА_1 присвоєно IV групу допуску з електробезпеки до 1000 В, дата наступної перевірки 23 вересня 2017 року.
Згідно звітності, поданої 23 березня 2017 року та характеристик вакансій та вимог до претендента (для укомплектування вакансій Державною службою зайнятості) поданих відповідачем у Львівський міський центр зайнятості, ЛМКП "Львівтеплоенерго" потребувало працівника на посаді інженера 1 категорії у службу зв`язку за спеціальністю інформаційні мережі зв`язку, радіотехніка, завданнями та обов`язками якого є робота з обладнанням телефонії, пожежно-охоронної сигналізації та інженера 1 категорії в електроцех за спеціальністю електричні системи і мережі, завданнями та обов`язками якого є ремонт, налагодження, перевірка, випробування кіл РЗА, електротехнічного обладнання до і вище 1000 В.