Постанова
Іменем України
25 травня 2020 року
м. Київ
справа № 352/2155/17
провадження № 61-47070св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
Журавель В. І. (суддя-доповідач), Антоненко Н. О., Русинчука М. М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Клузівська сільська рада,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову апеляційного суду Івано-Франківської області від 12 вересня 2018 року у складі колегії суддів: Мелінишин Г. П., Пнівчук О. В., Томин О. О.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Клузівської сільської ради, у якому просив усунути йому перешкоди у володінні та користуванні земельною ділянкою шляхом демонтажу мережі каналізації і колектора.
Свої вимоги обґрунтовував тим, що йому на підставі державного акта на право приватної власності на землю від 28 грудня 1994 року, виданого Угринівською сільською радою, належить земельна ділянка площею 0,1156 га, що розташована на АДРЕСА_1 . Будівельний паспорт на забудову вказаної ділянки затверджено рішенням Угринівської сільської ради від 02 березня 1993 року.
Зазначав, що відповідно до генерального плану забудови земельної ділянки і розбивки будівель через його земельну ділянку проходить мережа каналізації, також на ній знаходиться колектор. Клузівською сільською радою йому надано копію плану зовнішніх сантехнічних мереж, виготовленого КП "Івано-Франківськводоекотехпром" у 2006 році на замовлення невідомих жителів АДРЕСА_1 .
Вважає, що план зовнішніх сантехнічних мереж виготовлено безпідставно, без відведення земельної ділянки, відома та згоди власників приватизованих чи викуплених земельних ділянок, а також без врахування матеріалів генерального плану села. Згідно цього плану КП "Івано-Франківськводоекотехпром" самовільно змінено проходження мережі каналізації, проведено її через усю земельну ділянку без його відома чи погодження, запроектовано два колектори з під`єднанням інших користувачів, чим унеможливлюється будь-яке будівництво на вказаній земельній ділянці та призводить до знецінення її вартості тощо.
Також, вважає, що Клузівська сільська рада, як власник земель загального користування на території села, на порушення вимог законодавства самоусунулась від виконання функцій та повноважень щодо розпорядження і контролю за використанням цих земель, що завдало йому, як власнику спірної земельної ділянки, майнової та моральної шкоди.
Посилаючись на зазначені обставини, позивач просив позов задовольнити.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Заочним рішенням Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 11 квітня 2018 року у складі судді Гургули В. Б. позов ОСОБА_1 задоволено.
Зобовʼязано Клузівську сільську раду усунути ОСОБА_1 перешкоди у володінні та користуванні земельною ділянкою площею 0,1156 га, розташованої на АДРЕСА_1 , шляхом демонтажу мережі каналізації та колектора, самовільно проведених через належну позивачу на праві приватної власності земельну ділянку.
Суд першої інстанції виходив із того, щопорушене право позивача підлягає захисту в обраний ним спосіб, а мережі каналізації та колектор, як самовільно встановлені на його земельній ділянці, слід демонтувати, зобов`язавши до цього Клузівську сільську раду.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою апеляційного суду Івано-Франківської області від 12 вересня 2018 року заочне рішення Тисменицького районного суду від 11 квітня 2018 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 .
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Суд апеляційної інстанції виходив із того, що суд першої інстанції своїм рішенням, на порушення норм процесуального права, вирішив питання про права та обов`язки осіб, які не були залучені до участі у справі. Зокрема, місцевий суд зобов`язав Клузівську сільську раду демонтувати каналізаційну мережу та колектор, якими користуються ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 для здійснення водовідведення з належних їм будинків, що впливає на їх права та інтереси. Також суд першої інстанції не залучив до участі в справі КП "Івано-Франківськводоекотехпром" як можливого балансоутримувача спірного майна та як порушника прав позивача, про що останній вказував у своїй позовній заяві.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Не погодившись із таким вирішенням спору, ОСОБА_1 подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга ОСОБА_1 аргументована тим, що апеляційний суд у своєму рішенні не навів докази, які свідчать про порушення прав, обов`язків чи інтересів ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та КП "Івано-Франківськводоекотехпром".
Відзив/заперечення на касаційну скаргу
ОСОБА_4 , ОСОБА_2, Клузівська сільська рада та КП "Івано-Франківськводоекотехпром" подали відзиви на касаційну скаргу ОСОБА_5, у яких просять залишити оскаржувану постанову апеляційного суду без змін як таку, що прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 17 грудня 2018 року відкрито касаційне провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Клузівської сільської ради про усунення перешкод у володінні та користуванні земельною ділянкою.
Витребувано із Тисменицького районного суду Івано-Франківської області зазначену справу.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Апеляційний суд установив, що на підставі державного акту на право приватної власності на землю від 28 грудня 1994 року ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,1156 га, розташованої на АДРЕСА_1, призначеної для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських будівель.
На замовлення жителів вулиці Зеленої у с. Клузів Тисменицького району Івано-Франківської області КП "Івано-Франківськводоекотехпром" здійснило будівництво мереж водовідведення, що проходить через земельну ділянку позивача, розробивши попередньо у 2006 році план зовнішніх сантехнічних мереж.
У листі від 21 квітня 2017 року № 58 Клузівська сільська рада повідомила, що дозволу на прокладення каналізаційного проводу по земельній ділянці позивача не надавала, проектна документація нею не погоджувалась.
ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 також є власниками земельних ділянок та житлових будинків, розташованих на них, на АДРЕСА_1 .
За заявами ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 КП "Івано-Франківськводоекотехпром" розробило проекти зовнішніх мереж водопроводу та каналізації з водопостачання та водовідведення до їхніх житлових будинків та в подальшому здійснило будівництво цих мереж із підключенням до загальної каналізації та існуючого колектора.
Підключення водовідведення до будинку ОСОБА_2 здійснювалось до мережі та колектора, які знаходились на земельній ділянці ОСОБА_1, що є предметом даного спору.
Згідно з довідкою, поданою до суду апеляційної інстанції представником КП "Івано-Франківськводоекотехпром", каналізаційний колектор та мережа знаходяться на балансі підприємства.