1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



28 травня 2020 року

Київ

справа №826/9976/16

адміністративне провадження №К/9901/40453/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Юрченко В.П.,

суддів: Васильєвої І.А., Пасічник С.С.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19.09.2017 (головуючий суддя Оксененко О.М., судді: Губська Л.В., Федотов І.В.) у справі № 826/9976/16 за позовом Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" до Південної об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, за участю третьої особи: Товариства з обмеженою відповідальністю "Надра Геоцентр" про визнання протиправним і скасування рішення, -



ВСТАНОВИВ :



Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування" (далі- позивач, ПАТ "Укргазвидобування") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративними позовом до Південної об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області (далі по тексту - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення про опис майна у податкову заставу від 21.06. 2016 №24.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.06. 2017 позовні вимоги задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Південної об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про опис майна у податкову заставу від 21.06. 2016 №24.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що за договором про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 19.11. 2007 №265-12 відповідальним за перерахування податків до бюджету є Товариство з обмеженою відповідальністю "Надра Геоцентр", а тому в силу приписів статті 88 Податкового кодексу України, у податкову заставу передається майно саме цього платника податків. Лише за умови недостатності майна у такого платника податків у податкову заставу передається майно інших учасників договору про спільну діяльність. Оскільки відповідачем не доведено факту недостатності майна у Товариства з обмеженою відповідальністю "Надра Геоцентр", суд дійшов висновку про передчасність прийняття податковим органом спірного рішення про опис майна позивача у податкову заставу та його протиправність.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.09.2017 постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.06.2017 - скасовано та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції, виходив з правомірності прийнятого відповідачем рішення про опис майна у податкову заставу від 21.06.2016 №24. Вказує, що у зв`язку з недостатністю майна боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю "Надра Геоцентр" для погашення податкового боргу, контролюючий орган мав право на опис у податкову заставу майна позивача пропорційно його участі у спільній діяльності.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду апеляційної інстанції, позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19.09.2017 та залишити в силі постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.06.2017 .

Обґрунтовуючи касаційну скаргу, позивач посилався на відсутність підстав для опису майна ПАТ "Укргазвидобування" у податкову заставу, оскільки податковий борг, який став підставою для прийняття оскаржуваного рішення, виник за операціями, що виконувалися в межах договору про спільну діяльність від 19 листопада 2007 року №265-12, укладеного між ПАТ "Укргазвидобування" та ТОВ "Надра Геоцентр", за умовами якого останнє було відповідальним за перерахування податків до бюджету, а тому, в силу положень пункту 88.3 статті 88 Податкового кодексу України, майно саме ТОВ "Надра Геоцентр" підлягало опису у податкову заставу, а не майно позивача. Водночас зазначає, що відповідач, не вчинивши дій з виявлення та опису у податкову заставу майна ТОВ "Надра Геоцентр" та майна "спільної діяльності", обмежившись лише направленням на адресу ТОВ "Надра Геоцентр" листів від 21.06.2016, передчасно прийняв рішення про опис майна позивача у податкову заставу.

Відповідач правом на подання заперечень (відзиву) на касаційну скаргу не скористався.

Верховний Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права приходить до висновку про відсуність підстав для задоволення касаційної скарги з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до рішення відповідача про опис майна у податкову заставу від 21.06.2016 №24 на підставі пункту 12 статті 87, пункту 3 статті 88 Податкового кодексу України вирішено здійснити опис майна, що перебуває у власності (господарському віданні або оперативному управлінні) ПАТ "Укргазвидобування", як учасника договору про спільну діяльність від 19.11.2007 №265-12 - уповноважена особа ТОВ "Надра Геоцентр", а у разі, якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша суми податкового боргу - також того майна, права власності, на яке він набуде у майбутньому.

Підставою для винесення оскаржуваного рішення стала наявність станом на 21.06.2016 податкової заборгованості у розмірі 443 807 002,45 грн., яка виникла за операціями, що виконувалися в межах договору про спільну діяльність, згідно якого уповноваженою особою за перерахування податків до бюджету є ТОВ "Надра Геоцентр" (код ЄДРПОУ 34763705), а тому, згідно положень пункту 88.3 статті 88 Податкового кодексу України майно саме ТОВ "Надра Геоцентр" та/або майно, яке внесене у спільну діяльність та/або є результатом спільної діяльності платників податків підлягало переданню у податкову заставу.

Не погоджуючись з вказаним рішенням податкового органу позивач звернувся до суду про його скасування.

Підпунктом 252.1.3. пункту 252.1 статті 252 Податкового кодексу України передбачено, що платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи є уповноважена особа - один із учасників такого договору, на якого згідно з його умовами покладено обов`язок нарахування, утримання та внесення податків і зборів до бюджету з єдиного поточного рахунку спільної діяльності (далі - уповноважена особа), за умови, що один з учасників зазначеного договору має відповідний спеціальний дозвіл. Облік результатів спільної діяльності ведеться таким учасником окремо від обліку його господарської діяльності. Такий учасник додатково береться на облік як платник рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до пункту 87.1 ст. 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

У разі якщо податковий борг виник за операціями, що виконувалися в межах договорів про спільну діяльність, джерелом погашення такого податкового боргу є майно платників податків, що є учасниками такого договору (пункт 87.12 цієї статті).


................
Перейти до повного тексту