ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2020 року
м. Київ
Справа № 902/186/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Могил С.К. - головуючий (доповідач), Волковицька Н.О., Случ О.В.,
за участю секретаря судового засідання Кравчук О.І.,
та представників:
позивача: Чоловського О.М.,
відповідача: не з`явились,
третіх осіб: не з`явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Подільська Зоря"
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 21.11.2019
та рішення Господарського суду Вінницької області 26.06.2019
у справі № 902/186/18
за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Подільська Зоря"
до Барської районної державної адміністрації
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Каришківська сільська рада Барського району; Копайгородська селищна рада Барського району; ОСОБА_1 ; ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Приватна агрофірма "Вікторія"
про визнання незаконним та скасування розпорядження Барської районної державної адміністрації "Про надання земель не витребуваних земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на умовах оренди приватній агрофірмі "Вікторія"" від 18.01.2018 № 12,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2018 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Подільська Зоря" звернулось до господарського суду з позовом про визнання незаконним і скасування розпорядження Барської районної державної адміністрації від 18.01.2018 № 12 "Про надання земель невитребуваних земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на умовах оренди Приватній агрофірмі "Вікторія"".
Під час неодноразового розгляду заявлених у даній справі позовних вимог судами попередніх інстанцій встановлено, що оспореним позивачем розпордяженням районної державної адміністрації від 18.01.2018 приватній агрофірмі "Вікторія" надано на умовах оренди земелі невитребуваних земельних часток (паїв) (40 паїв, розташованих на території Каришківської сільської ради загальною площею 73,9219 га ріллі та земельні ділянки з розташованих на території Копайгородської селищної ради земель невитребуваних земельних часток - 20 паїв загальною площею 58,52 га згідно з додатками №№ 1, 2). Відповідно до п. 2 вказаного розпорядження встановлено річну оренду плату за користування земельними ділянками в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки розпайованих земель. Пунктом 3 розпорядження дано вказівку приватній агрофірмі " Вікторія " розробити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та погодити і затвердити її у встановленому чинним законодавством порядку. Відповідно до п.п. 4.1 розпорядження - орендарю-приватній агрофірмі "Вікторія" визначено оформити договір оренди з Барською районною державною адміністрацією. Пунктом 5 розпорядження Барської районної державної адміністрації від 18.01.2018 № 12 передбачено, що у разі оформлення спадкоємцями спадщини на земельні частки, укладений договір оренди на невитребувані земельні частки підлягає перегляду згідно чинного законодавства.
Звертаючись до суду з цим позовом, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Подільська Зоря" стверджувало, що місцева державна адміністрація не мала повноважень передавати в оренду землі невитребуваних часток (паїв), розташованих на території Каришківської сільської ради Барського району Вінницької області, якими користується позивач на підставі договору на управління спадковим майном (земельні ділянки) від 08.09.2017, оскільки зазначені земельні ділянки сільськогосподарського призначення є непереоформленою спадщиною.
Так, судами з`ясовано, що 08.09.2017 Каришківська сільська рада за клопотанням СТОВ "Подільська Зоря", керуючись пунктом 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статтями 1283, 1285 Цивільного кодексу України, статтями 79, 791 Земельного кодексу України, статтею 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", із метою забезпечення збереження спадкового майна до оформлення права на спадщину спадкоємцями прийняла рішення "Про взяття під охорону спадкового майна та передачу його в управління".
Згідно з цим рішенням земельні ділянки, що належать до складу спадкового майна померлих громадян, до часу оформлення права власності взято під охорону Каришківською сільською радою згідно з актом опису (додаток № 1 до рішення); Каришківську сільську раду визначено установником управління земельних ділянок, які належать до складу спадкового майна та взяті під охорону згідно з додатком № 1 до зазначеного рішення.
Управителем зазначених у пункті 2 рішення земельних ділянок, які належать до складу спадкового майна, Рада визначила СТОВ "Подільська Зоря" та зобов`язала товариство здійснювати управління земельними ділянками, які належать до складу спадкового майна, в інтересах спадкоємців.
Відповідно до пунктів 4, 5 рішення від 08.09.2017 Каришківського сільського голову Гончара О. В. уповноважено від імені очолюваної ним ради укласти зі СТОВ "Подільська Зоря" договір на управління спадщиною щодо земельних ділянок, які належать до складу спадкового майна згідно з додатком № 1 та одночасно з укладанням договору на управління спадковим майном укласти зі СТОВ "Подільська Зоря" угоду про встановлення плати за користування земельними ділянками, які належать до складу спадкового майна, визначивши її в розмірі не менше 2 000 грн за 1 га землі на рік.
Згідно з пунктом 6 рішення управителя спадковим майном зобов`язано вносити плату за тимчасове користування земельними ділянками, які належать до складу спадкового майна, до бюджету Каришківської сільської ради. У разі прийняття спадщини спадкоємцями померлого власника земельної ділянки або набрання законної сили рішенням суду про визнання спадщини відумерлою укладається відповідний договір із новим власником, а договір на управління спадщиною потребує уточнення та змін або припинення (пункт 7 рішення). Водночас за змістом пункту 8 рішення від 08.09.2017 Каришківського сільського голову Гончара О. В. уповноважено укласти зі СТОВ "Подільська Зоря" угоду про соціально-економічне та культурне партнерство, за якою підприємство зобов`язується надавати фінансову допомогу Каришківській територіальній громаді з розрахунку 100 грн за один гектар земель, якими користується підприємство на умовах оренди та згідно з договором на управління спадщиною.
Відповідно до пункту 9 рішення СТОВ "Подільська Зоря" надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі на місцевості на земельні ділянки згідно з додатком № 2 до цього рішення.
На виконання вказаного рішення 08.09.2017 між Каришківською сільською радою і СТОВ "Подільська Зоря" з метою утримання (догляду) та збереження спадкового майна, що залишилося після смерті громадян - власників земельних часток (паїв), укладено договір на управління спадковим майном.
Згідно з даним договором позивачу - СТОВ "Подільська Зоря" як управителю Каришівською сільською радою було передано в управління майно - 43 земельних частки (паї) загальною площею 77,0211 га, які залишилися після смерті фізичних осіб, та потребують утримання (догляду, обробітку).
Умовами договору встановлено, що управитель зобов`язаний здійснювати управління майном в інтересах спадкоємців померлих громадян згідно зі списком; в якості винагороди за виконання своїх повноважень за цим договором, управителю на весь період дії цього договору надається право використовувати майно для ведення товарного сільськогосподарського виробництва й отримувати вироблену продукцію та доходи від такої діяльності; цей договір вважається укладеним і набирає чинності зі моменту його підписання сторонами та діє до моменту прийняття спадщини (кожної конкретної земельної ділянки) спадкоємцями померлих громадян в установленому законодавством порядку; у випадку відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття спадщини, а також відмови від її прийняття, цей договір діє до ухвалення судом рішення про визнання спадщини відумерлою та прийняття відумерлої спадщини до комунальної власності відповідної територіальної громади і державної реєстрації цього права у встановленому законом порядку.
29.01.2018 між позивачем та Каришківською сільською радою укладено додатковий Договір до Договору на управління спадковим майном від 08.09.2017, згідно з яким СТОВ "Подільська Зоря" використовує на території Каришківської сільської ради Барського району Вінницької області 21 частку (паї) загальною площею 37,6296 га, які залишилися після смерті фізичних осіб.
Крім того судами з`ясовано, що позивач уклав та частково зареєстрував договори оренди зі спадкоємцями земельних ділянок (паїв) щодо частини переданих в управління паїв.
Між тим, як встановлено судами, згідно з додатками № 1, № 2 до розпорядження Барської районної державної адміністрації від 18.01.2018 № 12 до списку невитребуваних земельних часток (паїв) по Каришківській сільській раді (рілля, с. Каришків, с. Червоне)" включено 40 земельних часток померлих осіб, в тому числі земельні ділянки, які були надані позивачу Каришківською сільською радою на підставі Договору на управління спадковим майном (земельні ділянки) від 08.09.2017 та Додаткового договору від 29.01.2018.
Вважаючи, що розпоряджатись земельними частками померлих громадян мав право не відповідач, а відповідна сіліьська рада, позивач звернувся з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених вимог за наслідком встановлення всіх обставин даної справи та врахування норм матеріального права, якими врегульовано спірне питання, суди обох інстанцій дійшли висновку, що повноваження з передачі в оренду земельних часток (паїв), розташованих поза межами населенних пунктів, належали саме Барській районній державній адміністрації, тому визнали протилежні доводи позивача необґрунтованими.
За таких обставин рішенням Господарського суду Вінницької області від 26.06.2019, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 21.11.2019, в позові відмовлено.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, позивач оскаржив їх у касаційному порядку до Верховного Суду. В обгрунтування вимог про скасування судових рішень та ухвалення нового - про задоволення позову, позивач посилається на помилковість зроблених судами висновків, вважає, що відповідач не мав права розпоряджатись земельними ділянками, які на підставі статті 1285 ЦК України перейшли в управління сільської ради як неоформлена спадщина.
Переглянувши в касаційному порядку постанову апеляційного та рішення місцевого господарських судів, колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на таке.
Відповідно до статті 21 ЦК України акт індивідуальної дії державного органу може бути визнаний недійсним у разі, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси осіб.
Як з`ясовано судами, спірними у даній справі є питання щодо наявності або відсутності у місцевої державної адміністрації повноважень з передачі в оренду земельних часток (паїв), розташованих на території Каришківської сільської ради та Копайгородської селищної ради Барського району Вінницької області, з приводу яких видано розпорядження Барської районної державної адміністрації від 10.01.2018 року №12, а також щодо правового статусу об`єкта оренди.
Судами правильно зазначено, що чинним законодавством по різному врегульовано правовий статус земельної ділянки і земельного паю, права на який набувають у встановленому законом порядку члени колективних сільськогосподарських підприємств.