Постанова
Іменем України
22 травня 2020 року
м. Київ
справа № 243/10450/2017
провадження № 61-46422св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду Петрова Є. В. (суддя-доповідач), Мартєва С. Ю., Сімоненко В. М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі",
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 24 липня 2018 року у складі судді Проніна С. Г. та постанову Донецького апеляційного суду від 01 листопада 2018 року у складі колегії суддів: Санікової О. С., Космачевської Т. В., Будулуци М. С., в частині оскарження відмови в задоволенні позовних вимог про стягнення заборгованості із заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку у справі за позовом ОСОБА_1 до акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" про стягнення заборгованості із заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, середнього заробітку за час вимушеного прогулу за затримку видачі трудової книжки.
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог
У листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що вона до 31 березня 2017 року працювала в ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" на посаді контролера другої кваліфікаційної групи по формуванню корисного відпуску фізичних осіб у м. Горлівка Донецької області, оскільки, незважаючи на Указ Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" № 405/2014 від 14 квітня 2014 року, керівництвом ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" було прийняте рішення про продовження здійснення своєї господарської діяльності на непідконтрольній території України, а саме у місті Горлівка Донецької області з залишенням відповідної частини працівників для нормального функціонування підприємства.
Відповідач, який звільнив її 31 березня 2017 року за угодою сторін, в порушення норм трудового права не виплатив їй заборгованість по заробітній платі за період з 01 березня 2017 року до 31 березня 2017 року, компенсацію за невикористану відпустку, а також не видав їй її трудову книжку. Її письмові вимоги щодо проведення з нею розрахунку при звільнені, надання їй копії наказу про звільнення, довідки про заборгованість по заробітній платі та іншим компенсаційним виплатам, а також вимоги щодо пересилання їй трудової книжки на зазначену нею адресу відповідачем були проігноровані. Вважала, що жодних перешкод, які унеможливлюють здійснення відповідачем вищеперелічених дій на виконання приписів трудового законодавства не існує, оскільки заробітну плату вона отримує через банківську установу, яка розташована на підконтрольній владі України території, керівництво підприємство, в тому числі працівники, які ведуть кадровий та бухгалтерській облік, знаходяться у містах Краматорську та Маріуполі, відповідно до місця реєстрації підприємства. Враховуючи те, що працівникам, які здійснюють свої трудові обов`язки на території, підконтрольній владі України, заробітна плата за вказаний період була виплачена, а також те, що з 15 березня 2017 року на підприємстві виник простой не з вини працівника, оскільки структурні підрозділи підприємства, які знаходились у м. Горлівка, з цього часу було захоплено, вважає порушення відповідачем норм трудового права щодо неї незаконним та дискримінаційним, а тому просила суд стягнути з відповідача заборгованість по заробітній платі за період з 01 березня 2017 року по 31 березня 2017 року у сумі 5 632,88 грн, компенсацію за невикористану відпустку у сумі 6 929,28 грн, в зв`язку з тим, що їй в день звільнення не видали належно оформлену трудову книжку, - середній заробіток за час вимушеного прогулу у сумі 39 174,12 грн. Крім того, просила суд стягнути з відповідача на її користь витрати на правову допомогу у сумі 550 грн.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 24 липня 2018 року, яке залишено без змін постановою Донецького апеляційного суду від 01 листопада 2018 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача на користь ОСОБА_1 заборгованості по заробітній платі за період з 01 березня 2017 року до 31 березня 2017 року у розмірі 5 632,88 грн, компенсації за невикористану відпустку у розмірі 6 929,28 грн, відмовлено в задоволенні заявленого позову.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивачем не надано та в судовому засіданні не добуто належних доказів щодо наявності заборгованості, її розміру, часу виникнення та відсутні первинні документи, що дають можливість провести розрахунок такої заборгованості. У трудових відносинах між ПАТ "ДТЕК Донецькі електромережі" та його працівниками, зокрема позивачем, з 13 березня 2017 року виникли, і станом на момент розгляду справи, існують обставини непереборної сили, пов`язані із захопленням невстановленими особами виробничих та адміністративних будівель підприємства, які відповідач не міг передбачити чи відвернути, що завдали збитків як підприємству у цілому, так і його працівникам. У період існування таких обставин ПАТ "ДТЕК Донецькі електромережі" об`єктивно, з незалежних від нього причин, позбавлено можливості виконати зобов`язання, передбачені умовами трудового договору та інші обов`язки, встановлені чинним законодавством.
Рішення Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 24 липня 2018 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення з АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" середнього заробітку за час вимушеного прогулу за затримку видачі трудової книжки у розмірі 39 174,12 грн в апеляційному порядку не переглядалося, а тому і не є предметом перегляду касаційним судом.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, поданій у грудні 2018 року до Верховного Суду, ОСОБА_1, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 22 грудня 2018 року відкрито касаційне провадження у зазначеній справі та витребувано її із Слов`янського міськрайонного суду Донецької області.
14 квітня 2020 року справу розподілено колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду в складі Мартєва С. Ю., Петрова Є. В. (суддя-доповідач), Сімоненко В. М.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що висновки судів про наявність факту настання для відповідача форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) є безпідставними та такими, які суперечать діючому законодавству України.
Суди застосували норми ЦК України, зокрема, статті 263 та 617, хоча їх застосування неможливе у зв`язку природою виниклих правовідносин між сторонами. В даному випадку справа повинна розглядатися виключно на підставі норм, передбачених КЗпП України, відповідно до якого такого поняття, як форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) взагалі відсутні.
За змістом статті 617 ЦК України обставини непереборної сили звільняють особу, яка порушила зобов`язання, від відповідальності за порушення зобов`язання, передбаченого статтею 611 ЦК України. Однак виплата заробітної плати, середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу, як за незаконне звільнення працівника, так і затримку видачі трудової книжки, відносяться до основного зобов`язання відповідача і не є відповідальністю у розумінні статті 611 ЦК України.
Таким чином висновки суду щодо звільнення відповідача в подальшому від виконання своїх зобов`язань згідно зі статтями 47, 83, 115, 116, 235 КЗпП України на підставі статей 263 та 617 ЦК України є безпідставними.
Крім того, тільки Сертифікат (висновок) про настання обставин непереборної сили може бути належним доказом, якій засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили), а тому прийнятий судами Науково-практичний висновок Торгово-промислової палати України, який був наданий відповідачем на підтвердження начебто настання форс-мажорних обставин, не є допустимим доказом.
Суди безпідставно встановили факт відсутності вини відповідача на підставі вказаного висновку Торгово-промислової плата України щодо невиконання вимог статті 47, частини п`ятої статті 235 КЗпП України в частині вимог до відповідача про сплату середнього заробітку за весь час затримки видачі трудової книжки.
Відзив на касаційну скаргу
23 січня 2019 року до Верховного Суду надійшов відзив АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" на касаційну скаргу, мотивований тим, що ухвалені у справі рішення є законними та обґрунтованими.
Суди попередніх інстанцій в своїх рішеннях надали правову оцінку всім наданим сторонами доказам та дійшли правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала в ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" у місті Горлівка Донецької області на посаді контролера енергонагляду другої групи відділу з формування корисного відпуску фізичних осіб Горлівського району електричних мереж.
Згідно наказу ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" № 3-к від 31 березня 2017 року "Про звільнення", ОСОБА_1 було звільнено з товариства на підставі пункту 1 частини першої статті 36 КЗпП України за згодою сторін 31 березня 2017.
20 квітня 2018 року рішенням загальних зборів акціонерів ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" назву відповідача змінено на АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", в зв`язку з чим до Статуту відповідача внесено відповідні зміни, а 24 травня 2018 року йому державним реєстратором видано нову Виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань.
Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України" від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014 розпочато проведення антитерористичної операції.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція та визначені населені пункти, на території яких органи державної влади не здійснюють свої повноваження. До переліку таких міст включене м. Горлівка.
Місто Горлівка включено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, який є додатком № 1 до Розпорядження Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" від 07 листопада 2014 року № 1085.
На підставі заяви ПАТ "Донецькобленерго" 16 березня 2017 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань були внесені відомості за № 12017100000000150 за фактом вчинення 13 березня 2017 року невстановленими особами кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 206 КК України, яке виявилося у блокуванні законної господарської діяльності структурних одиниць ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго".
Про втрату контролю над здійсненням своєї господарської діяльності у населених пунктах на непідконтрольній Україні території, про відсутність доступу, зокрема, до кадрового діловодства, про відсутність контролю схоронності всіх особових справ та інших документів, які стосуються трудової діяльності співробітників товариства відповідач повідомив листом від 17 березня 2017 року Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Державну інспекцію енергетичного нагляду України, Державну інспекцію з експлуатації електричних станцій і мереж, Державну службу України з питань праці, Головне управління з держпраці у Донецькій області, Державну аудиторську службу України, Державну регуляторну службу України, Міністерство соціальної політики України, Виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонд соціального захисту інвалідів, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Міністерство інфраструктури України, Антимонопольний комітет України, Державну екологічну інспекцію України, Міністерство оборони України, а також Дніпропетровське управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
Листом від 20 березня 2017 року відповідач повідомив Дніпропетровське управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про те, що станом на 20 березня 2017 року вивезення первинних документів товариства, які знаходяться на території проведення антитерористичної операції, є неможливим в зв`язку з ризиками, пов`язаними з блокуванням невідомими особами з 13 березня 2017 року господарської діяльності тих структурних одиниць товариства, які знаходяться на території, тимчасово непідконтрольній владі України. У листі приведено загальний перелік документів, вивезення яких є тимчасово неможливим, серед яких зазначені розрахунково - платіжні відомості, табелі обліку робочого часу та інші документи.
04 липня 2017 року "ДТЕК Донецькобленерго" письмово повідомило Департамент кіберполіції Національної поліції України про вчинення злочину, а саме, що 27 червня 2017 року близько 10:30 год. та 29 червня 2017 року близько 10:00 год. здійснено несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин, автоматизованих систем та комп`ютерних мереж товариства, що призвело до витоку, втрати, підробки, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації, порушення встановленого порядку її маршрутизації.
14 липня 2017 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань були внесені відомості за частиною першою статті 361 КК України за фактом втручання 27 червня 2017 року невстановленої особи за допомогою електронної обчислювальної техніки та шкідливої програми в роботу електронно-обчислювальних машин, автоматизованих систем та комп`ютерних мереж ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго", що призвело до втрати ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" інформації (витягу з кримінального провадження № 12017050390001995).
Згідно з актом перевірки додержання суб`єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов`язкове державне соціальне страхування, проведеної 03 серпня 2017 року Головним Управлінням Держпраці у Донецькій області, перевірка питань щодо невиплати компенсації за невикористані дні щорічної відпустки, додаткової відпустки, невиплати розрахункових сум, невиплати надбавок за стаж роботи в електроенергетичній галузі працівникам, які перебувають на неконтрольованій території не вбачається можливою.
У відповідь на ухвалу суду від 27 листопада 2017 року, якою було задоволено клопотання представника позивача про витребування доказів та зобов`язано відповідача надати до суду копії наказів щодо прийняття на роботу та звільнення позивачки, оригінал її трудової книжки та довідки про наявність перед нею заборгованості, про її середньомісячну та середньоденну заробітну плату, а також звіт за березень 2017 року щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відповідачем надано пояснення щодо неможливості надання вказаних документів, крім копії наказу про звільнення, через втрату контролю та доступу до документації кадрового та бухгалтерського обліку на неконтрольованій території, дестабілізацію роботи інформаційних та комунікаційних елементів корпоративних мереж, виведення з робочого ладу ряду автоматичних систем підприємства внаслідок впливу масштабної вірусної атаки.
Згідно з даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Управління Пенсійного фонду України від 05 вересня 2017 року, заробітна плата позивачу за березень 2017 року не нараховувалась, страхові внески не сплачувались.
За інформацією Бахмутської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, наданою на виконання ухвали суду від 27 листопада 2017 року, ОСОБА_1 отримала за період з 01 січня 2017 року до 31 березня 2017 року заробітну плату від ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" за 1 квартал 2017 року 10 241,70 грн, нараховано податку та перераховано в бюджет 1 267,50 грн.
Встановлено, що позивач не перемістилась з непідконтрольної території, продовжила працювати на тій частині підприємства, яка перебувала на території проведення антитерористичної операції.