ПОСТАНОВА
Іменем України
26 травня 2020 року
Київ
справа №522/1828/17
адміністративне провадження №К/9901/35088/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., суддів Коваленко Н.В. та Чиркіна С.М., розглянувши у письмовому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу № 522/1828/17
за позовом ОСОБА_1
до заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Яворської Тетяни Павлівни, заступника директора-начальника управління контролю та розгляду звернень громадян департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України Охріменко Олени Валентинівни
про визнання дій неправомірними,
за касаційною скаргою заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Яворської Тетяни Павлівни
на постанову Приморського районного суду міста Одеси від 03 квітня 2017 року (у складі судді Кравчук Т.С.) та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року (у складі колегії суддів Скрипченка В.О., Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.)
В С Т А Н О В И В :
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У січні 2017 року ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Яворської Тетяни Павлівни (далі також - відповідач 1, заступник начальника ГУ ПФУ в Одеській області Яворська Т.П.), заступника директора-начальника управління контролю та розгляду звернень громадян департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України Охріменко Олени Валентинівни (далі також - відповідач 2, Охріменко О.В . ) у якому просив:
- визнати протиправними дії заступника начальника ГУ ПФУ в Одеській області Яворської Т.П. щодо невиконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року у справі № 522/3537/15-а і заступника директора-начальника управління контролю та розгляду звернень громадян департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України Охріменко О.В. щодо відмови позивачу листом від 13 січня 2017 року за вих. № 14576/М-11 у задоволенні скарги на дії заступника начальника ГУ ПФУ в Одеській області Яворської Т.П. щодо невиконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року у справі № 522/3537/15-а.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України, який знаходиться на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області. Дії відповідачів позивач вважає протиправними та такими, що порушують і обмежують його права та суперечать конституційним нормам.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 03 квітня 2017 року позовні вимоги задоволено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року апеляційну скаргу Заступника директора-начальника управління контролю та розгляду звернень громадян департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України Охріменко Олени Валентинівни задоволено частково, апеляційну скаргу заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Яворської Тетяни Павлівни задоволено частково. Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 03 квітня 2017 року в частині розподілу судових витрат змінено, виклавши абзац третій та четвертий постанови у наступній редакції:
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 320 грн.
Стягнути з Пенсійного фонду України (ЄДРПОУ 00035323) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 320 грн.
В іншій частині постанову Приморського районного суду м. Одеси від 03 квітня 2017 року залишено без змін.
Задовольняючи позовні вимоги по суті спору, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції виходив з того, що посадові особи ГУ ПФУ в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Приморського районного суду м. Одеси від 12 жовтня 2015 року та на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 26 квітня 2016 року діяли не у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України, зокрема, з порушенням статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та пунктів 3, 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 45 (далі - Порядок № 45).
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Не погоджуючись з постановою Приморського районного суду м. Одеси від 03 квітня 2017 року та постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, заступник начальника ГУ ПФУ в Одеській області Яворська Тетяна Павлівна звернулася з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, у якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі № 522/1828/17, витребувано адміністративну справу та запропоновано сторонам надати заперечення на касаційну скаргу, однак розгляд справи цим судом не був закінчений.
У зв`язку із початком роботи Верховного Суду, на виконання підпункту 4 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній з 15 грудня 2017 року, далі - КАС України) матеріали цієї справи передано до Верховного Суду.
Суддя-доповідач ухвалою від 25 травня 2020 року прийняв до провадження адміністративну справу № 522/1828/17 та призначив її до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів з 26 травня 2020 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України, який знаходиться на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року у справі № 522/3537/15-а частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нездійснення перерахунку та невиплати призначеної позивачу пенсії з урахуванням посадового окладу, встановленого Наказом Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року № 814, та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням посадового окладу, встановленого Наказом Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року № 814 з 23 серпня 2014 року.
На виконання зазначеної постанови, Одеським обласним військовим комісаріатом виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку від 30 жовтня 2015 року про розмір грошового забезпечення, з якого ОСОБА_1 повинно сплачуватися пенсійне забезпечення, з урахуванням визначеного права на підвищення пенсії, згідно з наказом Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року.
Як вбачається з зазначеної довідки, загальна сума грошового забезпечення позивача складає 3 631,00 грн., з яких: посадовий оклад - 1 460,00 грн., оклад за військове звання - 130,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (40%) - 636,00 грн., надбавка за виконання ОВЗ (50%) - 1 113,00 грн., надбавка за таємність (10%) - 146,00 грн., премія (10%) - 146,00 грн.
Для проведення перерахунку пенсії з урахуванням нового розміру посадового окладу ГУ ПФУ повинно було на підставі отриманої довідки Одеського обласного військового комісаріату визначити розмір пенсії, яка складає 74% від загального розміру грошового забезпечення, включаючи всі його складові, як це передбачено пунктом 5 Порядку № 45.
У квітні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою щодо виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року з урахуванням посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців, встановленого наказом Міністра оборони України № 814 від 27 листопада 2013 року та сплати недоотриманого пенсійного забезпечення з 23 серпня 2014 року.
З отриманого, за підписом заступника начальника ГУ ПФУ Яворської Т.П. листа від 10 травня 2016 року № 564/м-11 вбачається, що позивачу у листопаді 2015 року зроблено перерахунок пенсії тільки з урахуванням посадового окладу в розмірі 1 460,00 грн. та без врахування інших складових грошового забезпечення, посилаючись на постанову суду, якою передбачено здійснити перерахунок пенсії лише з урахуванням підвищення посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців на підставі наказу Міністра оборони України № 814 від 27 листопада 2013 року до 1 460,00 грн., у зв`язку з чим Головне управління Пенсійного фонду України діяло в межах покладеного на нього постановою суду обов`язку.
У грудні 2016 року ОСОБА_1 був змушений звернутися до Голови правління Пенсійного фонду України зі скаргою на протиправні дії заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Яворської Т.П. щодо невиконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року у справі № 522/3537/15-а та порушення пенсійного законодавства.
Листом від 13 січня 2017 року № 14576/М-11, за підписом заступника директора-начальника управління контролю та розгляду звернень громадян департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України Охріменко О.В., позивачу ОСОБА_1 було відмовлено у задоволені скарги, у зв`язку з тим, що заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Яворська Т.П. діяла правомірно та у відповідності з постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року у справі № 522/3537/15-а.
Позивач вважає, що дії заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Яворської Т.П. щодо невиконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року по справі № 522/3537/15-а та дії заступника директора-начальника управління контролю та розгляду звернень громадян департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України Охріменко О.В. щодо відмови у задоволені скарги на дії заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Яворської Т.П. є протиправними.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
У касаційній скарзі зазначено, що рішенням у справі № 522/3537/15-а зобов`язання вчинити певні дії було покладено на головне ГУ ПФУ в Одеській області, тобто на державний орган, який є окремою, самостійною юридичною особою, а тому посадові особи цього органу не можуть нести відповідальності за виконання чи невиконання зобов`язань державного органу. Таким чином, позовні вимоги до конкретної посадової особи державного органу є безпідставними. Крім того, відповідно до статті 50 КАС України, відповідачем у адміністративній справі може бути лише суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено законом.
20 жовтня 217 року від позивача надійшло заперечення на касаційну скаргу, де зазначено, що заступник начальника ГУ ПФУ в Одеській області Яворська Т.П., як посадова особа Управління, не тільки ухилилась від свого обов`язку щодо контролю за дотриманням законодавства і належним виконанням судового рішення, а й порушила права позивача на отримання пенсії в передбаченому законом розмірі. Крім того, ГУ ПФУ в Одеській області не має права виключати з грошового забезпечення деякі надбавки та відповідно зменшувати розмір отриманих виплат.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зазначеним вимогам процесуального закону рішення судів першої та апеляційної інстанції не відповідають, а викладені у касаційній скарзі мотиви скаржника є частково прийнятні з огляду на наступне.
Відповідно до частин другої та четвертої статті 257 КАС України (у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року) та статті 372 КАС України (у редакції, чинній після 15 грудня 2017 року) судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно з положеннями частини першої статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
В частині першій статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" йдеться про те, що державний виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
З аналізу вищезазначених законодавчих норм убачається, що не можна зобов`язати суб`єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження".