ПОСТАНОВА
Іменем України
26 травня 2020 року
м. Київ
справа №591/2901/16-а
адміністративне провадження №К/9901/12056/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Желєзного І.В., Стародуба О.П.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 10.08.2016 (суддя Прокудіна Н.Г.) та
ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2016 (колегія у складі суддів Бєгунца А.О., Старостіна В.В., Рєзнікової С.С.)
у справі № 591/2901/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
про визнання розпорядження протиправним та зобов`язання вчинити певні дії.
I. РУХ СПРАВИ
1. У червні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, у якому просила:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження №806098 від 07.10.2015 та № 806098 від 01.06.2016 Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області у частині визначення пенсії у розмірі, меншому від мінімального розміру пенсії за віком;
- зобов`язати Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунки та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 01.01.2016 у розмірі 1074 грн, з 01.05.2016 у розмірі 1130 грн на місяць з урахуванням проведених виплат, врахувавши, що розмір пенсії ОСОБА_1 не може бути нижчим від мінімального прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
2. Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 10.08.2018, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2016, позов задоволено:
- визнано неправомірними дії Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком в розмірі меншому ніж мінімальний розмір пенсії, встановлений ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та скасовано розпорядження № 806098 від 07.10.2015 р. та № 806098 від 01.06.2016 р. Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області в частині визначення пенсії у розмірі, меншому від мінімального розміру пенсії за віком.
- зобов`язано Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком в розмірі, не меншому ніж мінімальний розмір пенсії за віком, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016.
3. У касаційній скарзі відповідач, із посиланням на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
4. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25.11.2016 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача.
5. У зв`язку із ліквідацією вказаного суду справу передано Верховному Суду.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач з 04.09.2013 отримує дострокову пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
7. Її страховий стаж становить 32 роки 4 місяці.
8. З 01.05. 2016 проведено перерахунок пенсії позивача, розмір якої становить 1139,77 грн.
9. Враховуючи п.7-2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" сума зменшення склала 136, 77 грн. (12% або 23 повних і 1 неповний місяць).
10. Не погоджуючись із таким рішенням та вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернулася із позовом до суду.
IIІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
11. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що дії відповідача по виплаті пенсії позивачу в розмірі, який є значно нижчим ніж встановлено законом, є неправомірними.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
12. Відповідач у касаційній скарзі зазначає, що позивач скористалась правом дострокового виходу на пенсію, а тому до неї застосовувався пункт 7-2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
13. Позивач надав заперечення на касаційну скаргу. Просив залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
14. Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права та дійшов таких висновків.
15. Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
16. Відповідно до п. 7-2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 цього Закону, зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.
17. Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" від 26.03.2008 №265 (в редакції чинній на момент призначення пенсії) встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв`язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання) не досягає в інвалідів I та II груп прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, та в осіб, яким призначено пенсію у зв`язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім`ї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
18. Відповідно до ст. 6 Закону №1058-IV, непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством. У разі якщо сукупність виплат, зазначених у частині першій цієї статті, разом з пенсійними виплатами із системи пенсійного забезпечення та іншими доходами не досягають розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для непрацездатних громадян, такі громадяни мають право на отримання державної соціальної допомоги в порядку, розмірах та за рахунок коштів, визначених законом.