ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2020 року
м. Київ
cправа № 910/7515/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Малашенкової Т.М. (головуючий), Бенедисюка І.М., Булгакової І.В.,
за участю секретаря судового засідання Барвіцької М.Т.,
представників учасників справи:
позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Фрам Шиппінг Едженсі" (далі - ТОВ "Фрам Шиппінг Едженсі", позивач) - не з`явились,
відповідача-1: Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (далі - ДП "Адміністрація морських портів України", відповідач-1) - Сидоренко Д.О. (самопредставництво),
відповідача-2: Іллічівської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (далі - Іллічівська філія ДП "Адміністрація морських портів України", відповідач-2) - не з`явились,
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Антимонопольного комітету України (далі - АМК) - Данилов К.О. (самопредставництво),
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Міністерства інфраструктури України - не з`явились,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ДП "Адміністрація морських портів України"
на рішення Господарського суду міста Києва від 19.09.2019 (головуючий - суддя Данилова М.В.) та на
постанову Північного апеляційного господарського суду від 23.01.2020 (головуючий - суддя Руденко М.А., судді: Дідиченко М.А., Пономаренко Є.Ю.),
у справі №910/7515/19
за позовом ТОВ "Фрам Шиппінг Едженсі"
до
відповідача-1: ДП "Адміністрація морських портів України",
відповідача-2: Іллічівська філія ДП "Адміністрація морських портів України",
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: АМК,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Міністерство інфраструктури України
про скасування розпорядження та наказу.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. ТОВ "Фрам Шиппінг Едженсі" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до ДП "Адміністрація морських портів України" та Іллічівської філії ДП "Адміністрація морських портів України" (в подальшому перейменовано на Чорноморську філію ДП "Адміністрація морських портів України") про скасування розпорядження в.о. Голови ДП "АМПУ" Р.Вецканганса від 03.04.2019 № 14/10 "Щодо впорядкування надання послуг з користування автошляхами" та наказа начальника Адміністрації Іллічівського морського порту В.Е. Волошина від 05.04.2019 № 69 "Про внесення змін до наказа від 27.11.2018 № 331 "Про затвердження вільних тарифів".
1.2. Позовна заява мотивована тим, що позивач як оператор морського порту "Чорноморськ", який виконує роботи з перевантаження зернових вантажів на території причалів ДП "АМПУ", не має змоги оплачувати послуги за користування автошляхами за тарифами, встановленими оскаржуваними рішеннями. Позивач навів розрахунок, згідно з яким до введення в дію оскаржуваних тарифів за завантаження одного судна він сплачував близько 70 000 грн, після - 700 000 грн.
Позивач зазначає, що оскаржувані рішення прийняті без урахування його права на участь у процесі їх прийняття, а наказ № 69 - без урахування того, що попереднім наказом начальника Адміністрації Іллічівського морського порту від 27.11.2018 №331 термін дії попереднього тарифу встановлено до 30.06.2019.
Крім того, відповідні дії відповідачів, на думку позивача, мають ознаки зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку шляхом встановлення цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку, а також шляхом застосування різних цін чи різних інших умов до рівнозначних угод з суб`єктами господарювання, продавцями чи покупцями без об`єктивно виправданих на те причин, тощо. Позивач також зазначає, що послуга з користування автошляхами фактично поглинається послугою забезпечення доступу портового оператора до причалу.
2. Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
2.1. Рішенням Господарського суду міста Києва від 19.09.2019, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 23.01.2020, позовні вимоги задоволено у повному обсязі. Визнано незаконним та скасовано розпорядження ДП "Адміністрація морських портів України" "Щодо впорядкування надання послуг з користування автошляхами" від 03.04.2019 № 14/10. Визнано незаконним та скасовано наказ Іллічівської філії ДП "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Іллічівського морського порту) "Про внесення змін до наказу від 27.11.2018 № 331 "Про затвердження вільних тарифів" від 05.04.2019 № 69. Стягнуто з ДП "Адміністрація морських портів України" на користь ТОВ "Фрам Шиппінг Едженсі" судовий збір у розмірі 4 802,50 грн.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги
3.1. ДП "Адміністрація морських портів України", посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить суд касаційної інстанції оскаржувані судові рішення у справі скасувати та ухвалити нове рішенням, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
4. Доводи особи, яка подала касаційну скаргу:
4.1. Місцевим та апеляційним господарськими судами:
4.1.1. невірно розтлумачено та не застосовано до спірних правовідносин положення статті 1 Закону України "Про морські порти України", та, в свою чергу, помилково застосовано до спірних правовідносин приписи Положення про порядок розробки, введення в дію та перегляду вільних цін (тарифів) відокремленими підрозділами (філіями) державного підприємства "Адміністрація морських портів України", затвердженого Наказом ДП "Адміністрація морських портів України" від 23.12.2014 №254, оскільки останнє у силу положень Рішення Конституційного Суду України від 09.07.1998 № 12-рп/98 не відноситься до законодавчих актів;
4.1.2. не були враховані висновки щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених у постанові Великої палати Верховного Суду від 16.05.2018 у справі № 910/24198/16 (щодо застосування положень статей 15-16 Цивільного кодексу України та статті 20 Господарського кодексу України при розгляді спору щодо скасування внутрішнього документу юридичної особи (наказу)); у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2019 у справі № 917/1739/17 (щодо того, що суд самостійно здійснює правильну правову кваліфікацію спірних правовідносин та застосовує для прийняття рішення ті норми матеріального і процесуального права, предметом регулювання яких є відповідні правовідносини).
5. Позиція інших учасників справи
5.1. У відзиві на касаційну скаргу ТОВ "Фрам Шиппінг Едженсі" заперечує проти доводів скаржника, зазначаючи про їх незаконність та необґрунтованість, і просить скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
5.2. Міністерство інфраструктури України подало заяву, у якій просить касаційну скаргу задовольнити, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
5.3. АМК надіслав додаткові пояснення, у яких зазначив про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, а саме статті 19 Конституції України, статей 1, 3, 5, 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" та ігнорування правового висновку Верховного Суду щодо застосування статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", які суд апеляційної інстанції не виправив. АМК просить Суд змінити рішення суду першої інстанції в частині, що стосується встановлення судом факту наявності порушення відповідачем законодавства про захист економічної конкуренції.
РОЗГЛЯД СПРАВИ ВЕРХОВНИМ СУДОМ
Ухвалою Верховного Суду від 02.04.2020 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ДП "Адміністрація морських портів України" на рішення Господарського суду міста Києва від 19.09.2019 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 23.01.2020 у справі №910/7515/19 та призначено до розгляду у судовому засіданні на 30 квітня 2020 року.
27.04.2020 до Суду надійшло клопотання від АМК про відкладення розгляду касаційної скарги у справі №910/7515/19, призначеної до розгляду на 30.04.2020. Клопотання мотивоване тим, що заявник позбавлений можливості направити в судове засідання свого представника у зв`язку з дією карантину на всій території України.
Ухвалою від 30.04.2020 Верховний Суд відклав розгляд касаційної скарги ДП "Адміністрація морських портів України" у справі №910/7515/19 на 14 травня 2020 року.
6. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
6.1. Позивач є портовим оператором морського порту Чорноморськ, про що свідчить витяг з Реєстру морських портів України, який ведеться відповідно до Порядку ведення Реєстру морських портів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №496. Вказаний Реєстр розміщений на офіційному сайті державного підприємства "Адміністрація морських портів України", доступ до відомостей Реєстру є відкритим та безоплатним.
6.2. Позивач виконує роботи з перевантаження зернових вантажів на території причалів № 3, 4, 5, 6 ІФ ДП "АМПУ" по так званому "прямому варіанту", тобто зі складських майданчиків, що знаходяться за межами території морського порту "Чорноморськ". При цьому, використовується технологічна схема "склад за територією порту - автомашина (самоскид) - мобільний стрічковий конвеєр - трюм".
6.3. 15.12.2016 позивачем укладено з ДП "АМПУ" договір про допуск до об`єктів портової інфраструктури Іллічівського морського порту № 149-Пі-ІЛФ-16 (далі - договір № 149-Пі-ІЛФ-16), предметом регулювання якого є відносини сторін з приводу надання позивачу послуг з користування об`єктами портової інфраструктури загального користування, які закріплені за Адміністрацією та знаходяться на її балансі, з метою можливості забезпечення максимально ефективного виробничого процесу.
6.4. Пунктом 2.4 договору передбачено, що нарахування плати за послуги здійснюється за вільними цінами (тарифами) Іллічівської філії Адміністрації, що діють на момент надання відповідних послуг, якщо інше не передбачено чинним законодавством України.
6.5. 27.12.2017 позивачем укладено з ДП "АМПУ" договір про забезпечення доступу Портового оператора до причалу № 174-П-АМПУ-17 (далі - договір 174-П-АМПУ-17), предметом регулювання якого є відносини сторін з приводу надання позивачу послуг з доступу Портового оператора до причалів №№ 3, 4, 5, 6 ІФ ДП "АМПУ" з метою забезпечення виконання позивачем вантажно-розвантажувальних робіт та надання послуг із використанням причалів у межах, визначених у паспорті споруди.
6.6. Пунктом 2.4 цього договору передбачено, що нарахування плати за послуги здійснюється за тарифами відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України від 18.12.2015 № 541, зареєстрованого Міністерством юстиції України 22.12.2015 за № 1608/28053.
6.7. 15.11.2017 ІФ ДП "АМПУ" прийнято наказ "Про затвердження вільних тарифів" №257, яким затверджено та введено в дію з 01.01.2018 вільний тариф: "Користування автошляхами - 248,38 грн за одиницю вантажного автотранспорту протягом 24 годин нормативного часу перебування в порту", а також передбачено, що при виконанні технологічних операцій вантажним автотранспортом контрагентів для забезпечення обробки суден, які використовують складські майданчики, що знаходяться за периметром порту, за умови підтвердження портовими операторами факту користування шляхом надання офіційного звернення, плата за користування автошляхами порту стягується з кожної автомашини при в`їзді до порту один раз на добу (незважаючи від добової кількості в`їздів даної автотранспортної одиниці до порту).
6.8. 08.05.2018 ІФ ДП "АМПУ" прийнято наказ "Про внесення змін до наказу від 15.11.2017 № 257 "Про затвердження вільних тарифів" № 125, згідно з пунктом 1 наказу начальника Іллічівської філії ДП "АМПУ" від 15.11.2017 № 257 викладено в такій редакції:
" 1. З 01.07.2018 затвердити та ввести в дію вільні тарифи:
"Користування автошляхами - 248,38 грн за одиницю вантажного автотранспорту протягом 24 годин нормативного часу перебування в порту".
"Користування автошляхами - 348,38 грн за одиницю вантажного автотранспорту контрагентів, що слідує до порту для виконання технологічних операцій по забезпеченню обробки суден по "прямому варіанту" зі складських майданчиків, що знаходяться за периметром порту".
6.9. 27.11.2018 ІФ ДП "АМПУ" прийнято наказ "Про затвердження вільних тарифів" №331, згідно з яким з 01.01.2019 затверджено та введено в дію вільні тарифи:
- користування автошляхами - 248,38 грн за одиницю вантажного автотранспорту протягом 24 годин нормативного часу перебування в порту;
- користування автошляхами - 348,38 грн за одиницю вантажного автотранспорту контрагентів, що слідує до порту для виконання технологічних операцій по забезпеченню обробки суден по "прямому варіанту" зі складських майданчиків, що знаходяться за периметром порту.
6.10. Згідно з цим наказом № 331 при виконанні технологічних операцій вантажним автотранспортом контрагентів для забезпечення обробки суден по "прямому варіанту", які використовують складські майданчики, що знаходяться за периметром порту, за умови підтвердження портовим операторами факту користування шляхом надання офіційного звернення та забезпечення портовими операторами надання інформації щодо кожного авто візиту та результатів зважування в електронному вигляді з використанням ІТ-ресурсів, плата за користування автошляхами порту стягується з кожної автомашини при в`їзді до порту один раз на добу (незважаючи від добової кількості в`їздів даної автотранспортної одиниці до порту).
6.11. Позивач зазначає, що після введення в дію цього наказу він сплачував на користь ДП "АМПУ" 348,38 грн за кожну добу, протягом якої власні та/або найняті автомобілі здійснювали доставку вантажу до причалу порту. При цьому, кількість рейсів не впливала на суму добової оплати, її було зафіксовано на рівні 348,38 грн за добу.
6.12. 03.04.2019 ДП "АМПУ" прийнято розпорядження "Щодо впорядкування надання послуг з користування автошляхами" № 14/10, згідно з яким на виконання вимог Положення про порядок розробки, введення в дію та перегляду вільних цін (тарифів) відокремленими підрозділами (філіями) державного підприємства "Адміністрація морських портів України, затвердженого наказом ДП "АМПУ" від 23.12.2014 № 254 (зі змінами), з метою недопущення порушення рівності прав усіх суб`єктів господарювання у доступі до об`єктів портової інфраструктури, дотримання принципів економічної конкуренції та вимог антимонопольного законодавства України, на виконання положення пункту 9 статті 4 Закону України "Про морські порти України", зобов`язано начальника адміністрації Іллічівського морського порту вжити заходів щодо забезпечення розгляду у встановленому порядку питання стосовно приведення у відповідність до вимог Положення діяльність Іллічівської філії ДП "АМПУ" з надання послуг "користування автошляхами":
1) передбачити єдиний підхід формування вартості тарифу за користування автошляхами до усіх суб`єктів господарювання в порту незалежно від варіантів заїзду транспортних засобів з зовнішньоторговельним та комерційним вантажем ("прямий варіант", на склад, тощо);
2) вжити заходів щодо внесення змін до пункту 1 наказу Іллічівської філії ДП "АМПУ" від 27.11.2018 № 331 "Про затвердження вільних тарифів (за необхідності також до інших положень) в частині виключення положення про застосування тарифу за користування автошляхами по "прямому варіанту" (348,38 грн один раз на добу з одного автомобіля незалежно від кількості в`їздів на територію порту);
3) внести відповідні зміни у встановленому порядку до договорів з портовими операторами про надання допуску до об`єктів портової інфраструктури;
4) про виконання цього розпорядження надати рапорт в.о. Голови ДП "АМПУ".
Термін виконання - до 26.04.2019, контроль за виконанням розпорядження покладено на заступника Голови з морської та внутрішньої безпеки Гронського С.В.
6.13. 05.04.2019 на виконання розпорядження ДП "АМПУ" від 03.04.2019 "Щодо впорядкування надання послуг з користування автошляхами" № 14/10 ІФ ДП "АМПУ" прийнято наказ № 69 такого змісту:
" 1. З 01.05.2019 вважати такими, що втратили чинність частини наказу від 27.11.2018 № 331 "Про затвердження вільних тарифів":
- абзац 3 пункту 1 наказу: "Користування автошляхами - 348,38 грн за одиницю вантажного автотранспорту контрагентів, що слідує до порту для виконання технологічних операцій по забезпеченню обробки суден по "прямому варіанту" зі складських майданчиків, що знаходяться за периметром порту";
- абзац 13 пункту 1 наказу: "технологічне переміщення вантажів портовими операторами, які використовують складські майданчики, що знаходяться за периметром порту";
- абзац 3 пункту 4 наказу: "При виконанні технологічних операцій вантажним автотранспортом контрагентів для забезпечення обробки суден по "прямому варіанту", які використовують складській майданчики, що знаходяться за периметром порту, за умови підтвердження портовим операторами факту користування шляхом надання офіційного звернення та забезпечення портовими операторами надання інформації щодо кожного авто візиту та результатів зважування в електронному вигляді з використанням ІТ-ресурсів, плата за користування автошляхами порту стягується з кожної автомашини при в`їзді до порту один раз на добу (незважаючи від добової кількості в`їздів даної автотранспортної одиниці до порту)".
2. Інші пункти наказу залишити без змін.
3. Начальнику розрахункового центру Піддубній М.М . взяти цей наказ до керівництва.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника начальника з логістики Соколова Ю.І. ".
6.14. Позивач, вказуючи на те, що внаслідок односторонніх рішень відповідачів, з 01.05.2019 він має сплачувати за користування автошляхами у 10 разів більше, стверджує, що відповідні рішення не можна вважати такими, що прийняті обґрунтовано, неупереджено, добросовісно та розумно, у зв`язку з чим вважає, що його права порушені.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
7. Джерела права. Оцінка аргументів учасників справи і висновків попередніх судових інстанцій
7.1. Причиною виникнення спору зі справи стало питання стосовно наявності чи відсутності підстав для скасування розпорядження в.о. Голови ДП "АМПУ" Р.Вецканганса від 03.04.2019 № 14/10 "Щодо впорядкування надання послуг з користування автошляхами" та наказа начальника Адміністрації Іллічівського морського порту В.Е. Волошина від 05.04.2019 № 69 "Про внесення змін до наказа від 27.11.2018 № 331 "Про затвердження вільних тарифів".
7.2. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився і апеляційний господарський суд, виходив з того, що:
- у відповідачів не було достатніх підстав змінювати вартість послуг за договором №149-Пі-ІЛФ-16 в односторонньому порядку шляхом прийняття оскаржуваних рішень;
- згідно з оскаржуваними рішеннями зміна методики розрахунку плати за надання послуг з користування автошляхами порту відбулася без зміни калькуляції тарифу та з порушенням приписів Положення про порядок розробки, введення в дію та перегляду вільних цін (тарифів) відокремленими підрозділами (філіями) державного підприємства "Адміністрація морських портів України", затвердженого наказом ДП "АМПУ" від 23.12.2014 № 254, а також Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318;
-законодавцем не надано визначення поняття "спеціалізована послуга із забезпечення доступу портового оператора до причалу", тобто не врегульовано, що саме включає в себе вказана послуга.
Суд першої інстанції також дійшов висновку, що розпорядженням в.о. Голови ДП "АМПУ" Р.Вецканганса від 03.04.2019 № 14/10 "Щодо впорядкування надання послуг з користування автошляхами" порушено вимоги статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", а саме встановлено такі умови придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку; застосування різних умов до рівнозначних угод з суб`єктами господарювання, продавцями чи покупцями без об`єктивно виправданих на те причин; суттєве обмеження конкурентоспроможності інших суб`єктів господарювання на ринку без об`єктивно виправданих на те причин; створення перешкод доступу на ринок (виходу з ринку) чи усунення з ринку продавців, покупців, інших суб`єктів господарювання.
На такі висновки суду першої інстанції апеляційним господарським судом зазначено, що встановлення порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції є компетенцією Антимонопольного комітету України.
7.3. Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, Верховний Суд в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та з урахуванням позицій інших учасників справи, викладених у розділі 5 цієї постанови, на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права виходить з такого.
7.4. Відносини у сфері портової діяльності, зокрема щодо встановлення основ державного регулювання діяльності в морських портах, порядок будівництва, відкриття, розширення та закриття морських портів в Україні, порядок провадження на їх території господарської діяльності, у тому числі надання послуг, визначення правового режиму об`єктів портової інфраструктури регламентуються Законом України "Про морські порти України" (далі - Закон).
Статтею 1 Закону передбачено, що адміністрація морських портів України - державне підприємство, утворене відповідно до законодавства, що забезпечує функціонування морських портів, утримання та використання об`єктів портової інфраструктури державної форми власності, виконання інших покладених на нього завдань безпосередньо і через свої філії, що утворюються в кожному морському порту (адміністрація морського порту).
Частиною першою статті 19 Закону передбачено, що у морських портах надаються послуги з обслуговування суден, здійснення операцій з вантажами, у тому числі проведення вантажно-розвантажувальних робіт, послуги з обслуговування пасажирів та інші послуги, передбачені законодавством.
З метою реалізації визначених законом функцій у процесі своєї діяльності адміністрація морських портів України укладає договори, що відповідають цілям та меті її утворення, визначеним у статті 15 цього Закону, у тому числі господарські договори з питань забезпечення своєї діяльності (частина друга статті 15 Закону, стаття 67 Господарського кодексу України).