ПОСТАНОВА
Іменем України
20 травня 2020 року
Київ
справа №240/3888/19
адміністративне провадження № К/9901/33384/19
№ К/9901/33399/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Гімона М.М. (суддя-доповідач),
суддів: Гусака М.Б., Усенко Є.А.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційні скарги Головного управління ДФС у Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 4 липня 2019 року (головуючий суддя - Черняхович І. Е.) та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2019 року (головуючий суддя - Шидловський В. Б., судді: Матохнюк Д. Б., Боровицький О. А.) у справі № 240/3888/19 за позовом Комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2019 року Комунальне підприємство "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради (далі - КП "ЖТТУ", позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Житомирській області (далі - ГУ ДФС у Житомирській області, відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 10 грудня 2018 року №0020055112 про застосування штрафних санкцій в розмірі 905332,34 грн.
На обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що оскільки податкові накладні складені на операції з постачання послуг, які звільнені від оподаткування на підставі підпункту 197.1.8 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України (далі - ПК України), штрафні санкції за порушення термінів їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) відповідно до статті 120.1-1 ПК України не застосовуються.
Житомирський окружний адміністративний суд рішенням від 4 липня 2019 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2019 року, позов задовольнив повністю.
Додатковим рішенням від 24 липня 2019 року Житомирський окружний адміністративний суд стягнув за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Житомирській області на користь КП "ЖТТУ" судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 17328,50 грн.
Сьомий апеляційний адміністративний суд постановою від 29 жовтня 2019 року додаткове рішення суду першої інстанції скасував, ухвалив нове, яким стягнув за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Житомирській області на користь КП "ЖТТУ" судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 15368 грн.
Вирішуючи спір між сторонами, суди встановили такі обставини.
Комунальне підприємство "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради (код ЄДРПОУ 03328310) 23 січня 1992 року було зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а з 28 січня 1992 року було взято на облік Житомирською об`єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Житомирській області як платник податків (а.с.86).
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом економічної діяльності Комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради згідно з КВЕД-2010 є пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення (49.31) (а.с.86).
20 листопада 2018 року ГУ ДФС у Житомирській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 57.2 статті 57 розділу ІІ, пункту 200.10 статті 200 розділу V ПК України проведено камеральну перевірку термінів реєстрації КП "ЖТТУ" податкових накладних та розрахунків коригувань до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період: січень, лютий, березень, квітень, травень, липень, серпень, вересень, листопад, грудень 2017 року та січень-вересень 2018 року, за результатами якої складено акт від 20 листопада 2018 року №9901/06-30-51-12/03328310 (далі - Акт перевірки)
В Акті перевірки зафіксовано порушення КП "ЖТТУ" граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму податку на додану вартість в розмірі 5172398,45 грн.
На підставі висновків Акта перевірки ГУ ДФС у Житомирській області винесло податкове повідомлення-рішення від 10 грудня 2018 року №0020055112, яким за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/рахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України, та згідно зі статтею 120-1 ПК України до позивача за затримку реєстрації податкових накладних/рахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф в загальному розмірі 905332,34 грн (а. с. 13-14).
На зазначене податкове повідомлення-рішення позивач 18 грудня 2018 року подав скаргу до Державної фіскальної служби України (а. с. 15-17). Однак, рішенням Державної фіскальної служби України від 20 лютого 2019 року №865/6/99-99-11-06-01-25 податкове повідомлення-рішення було залишено без змін, а скарга КП "ЖТТУ" залишена без задоволення (а. с. 19-20).
Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. Посилаючись на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 4 вересня 2018 року у справі №816/1488/17, суди зазначили, що для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
Судами встановлено, що у період, за який були складені спірні зведені податкові накладні Комунальним підприємством "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради здійснювались господарські операції з постачання послуг щодо перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом - тролейбусами, трамваями та автобусами у м. Житомирі.
Судами під час розгляду справи було досліджено надані Комунальним підприємством "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" зведені податкові накладні, щодо яких камеральною перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН та встановлено, що у графі "не підлягає наданню отримувачу (покупцю)" міститься позначка "Х", а у їх верхній лівій частині зазначено тип причини "09" - складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість (а.с.23-83). При цьому, в рядку "Отримувач (покупець)" платник податку зазначив - Комунальне підприємство "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління", а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця) проставлено умовний ІПН " 600000000000 ".
Суди встановили, що операції, вказані у спірних податкових накладних, відповідно до підпункту 197.1.8. пункту 197.1 ст. 197 ПК України звільняються від оподаткування.
Встановивши такі обставини, суди дійшли висновку, що Комунальне підприємство "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" за спірними податковими накладними звільняється від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, у зв`язку з наявністю двох обов`язкових складових: податкові накладні не надавались отримувачу (покупцю) та, водночас, були складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування.
Вирішуючи додатковим рішенням питання розподілу судових витрат в частині витрат на професійну правничу допомогу, суд першої інстанції виходив з того, що на підтвердження фактично понесених судових витрат на професійну правничу допомогу позивачем було надано: належним чином завірену копію договору про надання професійної правничої допомоги від 3 квітня 2019 року (а. с. 143); акт від 8 липня 2019 року прийому-передачі виконаних робіт по наданню правничої допомоги на загальну суму 17328,50 грн (а. с. 144); платіжне доручення № 214 від 8 липня 2019 року про оплату Комунальним підприємством "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради послуг адвоката Логінова Руслана Миколайовича за надання правничої допомоги на суму 17328,50 грн (а. с. 145).
Отже, суд першої інстанції дійшов висновку про належне підтвердження факту понесення витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 17328,50 грн, яку і стягнув за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Житомирській області.
З такими висновками частково не погодився апеляційний суд і, скасовуючи додаткове рішення, виходив з того, що відповідно до пункту 7 Акта виконаних робіт по наданню правничої допомоги, було здійснено підготовку відповіді на відзив на позовну заяву, при цьому витрачено 1 годину на виконання вказаної послуги та сплачено 960,50 грн. Натомість, апеляційний суд зазначив, що матеріали справи не містять вказаної відповіді на відзив, а тому вказана сума не може бути стягнута з відповідача. Окрім цього, в пункті 9 Акта виконаних робіт по наданню правничої допомоги зазначено витрати пов`язані з транспортними затратами, копіювальними та іншими технічними роботами, телефонними розмовами у сумі 1000 грн. Разом з тим, представником позивача не надано будь-яких доказів на підтвердження понесених витрат.
Апеляційний суд зазначив, що відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат, а тому ухвалив нове рішення, яким стягнув за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Житомирській області 15368 грн, які підтверджені документально.
Позивач зазначене судове рішення в касаційному порядку не оскаржив.
З висновками судів попередніх інстанцій не погодилося ГУ ДФС у Житомирській області та подало касаційні скарги на рішення суду першої інстанції та постанову апеляційного суду, ухвалених по суті спору, а також на постанову апеляційного суду в частині стягнення витрат на професійну правничу допомогу. Відповідач просить судові рішення у справі скасувати та ухвалити нові, якими у задоволенні позовних вимог та вимог про стягнення витрат на професійну правничу допомогу відмовити повністю.
Касаційні скарги ГУ ДФС у Житомирській області обґрунтовані тим, що згідно з податковими накладними обсяги постачання оподатковуються за основною ставкою, тобто операції не звільнені від оподаткування, а відтак, висновки камеральної перевірки є правомірними і КП "ЖТТУ" не звільняється від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Також ГУ ДФС зазначає про відсутність підстав для стягнення витрат на правову допомогу, оскільки у Договорі про надання професійної правничої допомоги б/н від 3 квітня 2019 року не зазначено номер судової справи, у якій надається правова допомога. Крім того, стаття 132 КАС України не відносить до складу судових витрат гонорар за надані послуг під час адміністративного оскарження. Отже, на переконання відповідача, позивачем не надано належних і допустимих доказів на підтвердження правомірності понесених витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 17328,50 грн.
Від КП "ЖТТУ" надійшов відзив на касаційну скаргу ГУ ДФС на судові рішення, якими задоволено позов, в якому позивач, посилаючись на правильність висновків судів попередніх інстанцій, просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи касаційних скарг та відзиву на касаційну скаргу, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права і дотримання ними норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з огляду на таке.
За правилами частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
8 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року №460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", яким внесено зміни, зокрема, щодо меж касаційного перегляду, підстав для залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень - без змін, підстав для задоволення касаційної скарги і скасування судових рішень.
Разом з тим, пунктом 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частин першої - другої статті 341 КАС України (в редакції чинній до 8 лютого 2020 року) суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Перевіряючи судові рішення про задоволення позову у справі на предмет правильного застосування судами попередніх інстанції норм матеріального права і дотримання ними норм процесуального права, колегія суддів виходить з того, що Верховний Суд вже розглядав питання застосування норми права - пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України в частині розуміння виключних випадків звільнення від відповідальності за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних (зокрема, постанови від 4 вересня 2018 року у справі № 816/1488/17 та від 13 серпня 2019 року у справі № 2040/7988/19).
У постанові від 13 серпня 2019 року Верховний Суд зазначив, що пунктом 120-1.1 статті 120 ПК України винятки із загальних правил сформульовано чітко та виходячи з синтаксичного аналізу побудови норми права та дійсної мети законодавця, можна зробити висновок, що внесені Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" зміни запровадили виключні випадки звільнення від відповідальності за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, і такі виключення стосуються реєстрації двох видів податкових накладних: 1) яка не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування; 2) яка не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою.
Тобто для застосування виключень і звільнення від відповідальності обов`язковою умовою є звільнення операції від оподаткування або її оподаткування за нульовою ставкою.
Отже, Верховний Суд звертав увагу, що саме зміст операції є визначальним при вирішенні питання про наявність / відсутність підстав для притягнення платника податку до відповідальності на підставі статті 120-1 ПК України.
У цій справі судами встановлено, що податкові накладні, які зареєстровані позивачем з порушенням граничного строку, встановленого пунктом 201.10 статті 201 ПК України, є зведеними, складеними на виконання вимог підпункту "б" пункту 198.5 статті 198 ПК України і містять відмітки про те, що вони не підлягають наданню отримувачу (покупцю) з причини " 09" (складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість).