ПОСТАНОВА
Іменем України
21 травня 2020 року
Київ
справа №344/14982/15-а
адміністративне провадження №К/9901/19138/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., судді Желєзного І.В., судді Шарапи В.М., розглянувши в письмовому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії
за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області
на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 9 лютого 2017 року (постановлену у складі колегії: головуючого судді Большакової О.О., суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.),
В С Т А Н О В И В :
Короткий зміст позовних вимог
5 жовтня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (з урахуванням заяви про збільшення та уточнення позовних вимог) про визнання дій неправомірними, зобов`язання з 1 вересня 2010 року по 4 квітня 2015 року та з 1 вересня 2015 року провести перерахунок раніше призначеної пенсії по віку з урахуванням доплат, підвищень і перерахунків, стягнення доплати до прожиткового мінімуму доходів громадян, що втратили працездатність та проводити таку виплату.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 10 жовтня 2016 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо непроведення ОСОБА_1 виплати призначеної пенсії по віку з урахуванням доплат, підвищень і перерахунків відповідно до чинного законодавства за період серпень 2012 року - 4 квітня 2015 року та з 1 вересня 2015 року. Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську з серпня 2012 року по 4 квітня 2015 року та з 1 вересня 2015 року провести перерахунок ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по віку з урахуванням доплат, підвищень і перерахунків, стягнення доплати до прожиткового мінімуму доходів громадян, що втратили працездатність та забезпечити виплату недоотриманих сум пенсії. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Суд першої інстанції, задовольняючи частково позов, виходив з того, що період, протягом якого розмір пенсії ОСОБА_1 підлягає перерахунку та виплаті, становить 3 роки до моменту звернення до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську із відповідною заявою, а тому, враховуючи положення частини першої статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а також резолютивну частину постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 8 лютого 2016 року, дійшов висновку, що такий період охоплює з серпня 2012 року по 4 квітня 2015 року.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 9 лютого 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, прийнято нову постанову, якою позов задоволено повністю.
Постановляючи зазначене рішення, суд апеляційної інстанції виходив з того, що у даному випадку наявна саме вина управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську в неотриманні ОСОБА_1 пенсії у розмірах, які їй гарантовані законодавством, а тому підлягає застосуванню частина друга статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", згідно вимог якої нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що з 1 вересня 2010 року по 4 квітня 2015 року, та починаючи з 1 вересня 2015 року, належить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача.
Також судом було зазначено, що оскільки спірні щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому у разі виникнення підстав для її перерахунку розмірів пенсії визначається лише дата, з якої особа має право на її перерахунок чи отримання пенсії у певному розмірі. Обмеження періоду, протягом якого суб`єкт владних повноважень має здійснювати обчислення пенсії відповідно до вимог закону, є безпідставним та суперечить вимогам статті 19 Конституції України.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, відповідач звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просив скасувати судове рішення суду апеляційної інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Доводи касаційної скарги зводяться до того, що розмір поновленою позивачу пенсії розрахований відповідно до вимог чинного законодавства, з доплатою до прожиткового мінімуму, тобто доплатою до мінімальної пенсії (станом на 1 вересня 2010 року 709,00 грн) в розмірі 128,94 грн.
Також скаржник посилається на те, що відповідно до частини першої статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Позиція інших учасників справи
7 квітня 2017 року до суду надійшли заперечення позивача на касаційну скаргу відповідача, в яких зазначається, що рішення суду апеляційної інстанції є законним та обґрунтованим, прийнятим з правильним застосуванням норм матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, тому просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15 березня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі №344/14982/15-а, витребувано адміністративну справу та запропоновано сторонам надати заперечення на касаційну скаргу, однак розгляд справи цим судом не був закінчений.
У зв`язку із початком роботи Верховного Суду, на виконання підпункту 4 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній з 15 грудня 2017 року, далі - КАС України) матеріали цієї справи передано до Верховного Суду.
Суддя-доповідач ухвалою від 20 травня 2020 року прийняв до провадження адміністративну справу №344/14982/15-а та призначив її до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів з 21 травня 2020 року.
При розгляді цієї справи в касаційному порядку учасниками справи клопотань заявлено не було.
Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи
Судами попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську та отримує пенсію за вислугою років. З 2002 року вона отримувала пенсію по віку.
У зв`язку із зняттям ОСОБА_1 з реєстраційного обліку пов`язану з виїздом на постійне місце проживання за межі України, відповідачем на адресу ОСОБА_1 направлено повідомлення про те, що у зв`язку зі зміною місця проживання і виїздом за межі України, призначена пенсія повинна б виплачуватись до 31 липня 2007 року, а тому за період з 1 серпня 2009 року по 31 серпня 2010 року виникла переплата в сумі 10503,06 грн, яка підлягає поверненню на рахунок відповідача, посилаючись на частину другу статті 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 31 жовтня 2011 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2014 року у цій справі, дії управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську по припиненню виплати пенсії ОСОБА_1 було визнано неправомірними та зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську поновити виплату раніше призначеної пенсії по віку ОСОБА_1 .
На виконання вищенаведеного рішення суду, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську було проведено виплату ОСОБА_1 заборгованої пенсії по віку у розмірі 46598,98 грн.
Відповідно до довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську від 3 серпня 2015 року №4552 виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 1 вересня 2010 року по червень 2015 року проведено в розмірі 801,81 грн, з яких основна пенсія становить 580,06 грн, 128,94 грн -доплата до прожиткового мінімуму, 92,81 грн - доплата за понаднормовий стаж.
Вважаючи вищевказаний розмір пенсії таким, що не відповідає вимогам закону, уповноважений представник ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську із заявою про проведення індексації раніше призначеної пенсії, її перерахунок та збільшення розміру, відповідно до вимог чинного законодавства.
Листом №256/Ф-15 від 25 серпня 2015 року Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомило представника ОСОБА_1 про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.
Так, зі змісту вищевказаного листа судами встановлено, що ОСОБА_1 здійснюється доплата до прожиткового мінімуму, тобто доплата до мінімальної пенсії, яка станом на 1 вересня 2010 року становила 709,00 грн, в розмірі 128,94 грн.
Не погодившись з такими діями Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання дій управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до вимог чинного законодавства.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ