ПОСТАНОВА
Іменем України
21 травня 2020 року
м. Київ
справа № 591/4983/16-а
адміністративне провадження № К/9901/33724/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Яковенка М. М.,
суддів - Дашутіна І. В., Шишова О. О.,
розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу № 591/4983/16-а
за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,
за касаційною скаргою Сумської міської ради на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду (у складі колегії суддів: Подобайло З. Г., Тацій Л. В., Григоров А. М.) від 01 серпня 2017 року, встановив:
І. РУХ СПРАВИ
1. У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Сумської міської ради, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення Сумської міської ради № 1211-МР від 29 лютого 2012 року, щодо обмеження продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива в нічний час з 22 години до 08 години кожного дня в підприємствах торгівлі.
2. Вимоги адміністративного позову мотивовано тим, що орган місцевого самоврядування може заборонити або обмежити споживання і продаж алкогольних напоїв лише на час проведення масових заходів, а не взагалі як в оскаржуваному рішенні. Жодним законодавчим актом не визначено повноважень органу місцевого самоврядування щодо обмеження місць продажу алкогольних і слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів. Відтак, спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
3. Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 13 травня 2017 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову.
4. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1
Скасовано постанову Зарічного районного суду м. Суми від 13 травня 2017 року та ухвалено нову постанову, якою задоволено позов.
Визнано протиправним та скасовано рішення Сумської міської ради від 29 лютого 2012 року № 1211-МР "Про обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива (крім безалкогольних) на території міста Суми" у період з 22 години до 8 години кожного дня.
Зобов`язано Сумську міську раду невідкладно опублікувати резолютивну частину цієї постанови про визнання протиправним та скасування нормативно-правового акта у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено відповідно до вимог ч. 11 ст. 171 КАС України.
5. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанцій, 30 серпня 2017 року Сумська міська рада звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року, а постанову Зарічного районного суду м. Суми від 13 травня 2017 року залишити в силі.
6. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
7. 17 жовтня 2017 року до Вищого адміністративного суду України від ОСОБА_1 надійшли заперечення на касаційну скаргу Сумської міської ради, в яких позивач просить відмовити у задоволенні касаційної скарги, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
8. Вищим адміністративним судом України справа до розгляду не призначалася.
9. 15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд та набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03 жовтня 2017 року.
10. Відповідно до пп. 4 п. 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в редакції Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, який набрав чинності 15 грудня 2017 року, касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
11. 05 березня 2018 року касаційну скаргу Сумської міської ради на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року у справі № 591/4983/16-а передано для розгляду до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (склад колегії суддів: Бевзенко В. М. - головуючий суддя (суддя-доповідач), Шарапа В. М., Данилевич Н. А.).
12. На підставі розпорядження в. о. заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду № 693/0/78-20 від 28 квітня 2020 року призначено повторний автоматизований розподіл цієї справи, у зв`язку зі зміною спеціалізації та введенням до іншої судової палати судді-доповідача Бевзенка В. М., що унеможливлює його участь у розгляді касаційної скарги.
13. Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 28 квітня 2020 року, визначено склад колегії суддів: Яковенко М. М. - головуючий суддя, Дашутін І. В., Шишов О. О.
14. Ухвалою Верховного Суду від 19 травня 2020 року справу прийнято до свого провадження, закінчено підготовку даної справи до касаційного розгляду та призначено її касаційний розгляд в порядку письмового провадження.
IІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
15. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 29 лютого 2012 року Сумською міською радою прийнято рішення про обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива (крім безалкогольних) на території м. Суми у об`єктах торгівлі, крім підприємств ресторанного господарства у період часу з 22 годин до 8 годин кожного дня.
16. Також, судами попередніх інстанцій встановлено, що рішення Сумської міської ради від 29 лютого 2012 року № 1211-МР "Про обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива (крім безалкогольного) на території міста Суми" було предметом судового розгляду. Так, постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2012 року по справі № 1805/2а-4709/12 відмовлено у задоволенні позовних вимог.
17. Вважаючи спірне рішення відповідача протиправним, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
IІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
18. Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходив з того, що позивач про порушення своїх прав в адміністративному позові не вказує. Крім того, рішення Сумської міської ради від 29 лютого 2012 року № 1211-МР "Про обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива (крім безалкогольного) на території міста Суми" вже оскаржувалось з тих самих підстав і постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2012 року по справі № 1805/2а-4709/12 колегія суддів встановила, що у Сумської міської ради наявні повноваження щодо встановлення порядку роботи підприємств сфери обслуговування та відмовила в задоволенні позову про скасування відповідного рішення органу місцевого самоврядування.
19. Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про задоволення позовних вимог, дійшов протилежних висновків. Зокрема апеляційний суд, посилаючись на постанову Верховного Суду України від 24 травня 2016 року (справа № 2а-54/10), зазначив, що в даному випадку відповідач фактично не встановив режим роботи магазину, а заборонив торгівлю в певний період часу, тобто вчинив дії поза межами повноважень визначених як Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", так і Законом України "Про державне регулювання виробництва, обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
20. Також апеляційний суд не погодився з висновками суду першої інстанції щодо не зазначення позивачем про порушення його прав за захистом яких він звернувся, оскільки в позові ОСОБА_1 чітко вказує, що оскаржуване рішення порушує його право як споживача, передбачене ст. 17 Закону України "Про захист прав споживачів", а саме на вільний вибір товарів і послуг у зручний для нього час, обмежує обіг окремих видів товару, а тому не відповідає вимогам норм діючого законодавства.
21. Крім цього, апеляційний суд відзначив, що суд першої інстанції помилково врахував при вирішенні цього спору постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2012 року по справі № 1805/2а-4709/12, оскільки висновки, викладені в даній постанові не мають приюдиційного значення в розумінні ст. 72 КАС України.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
22. Скаржник у своїй касаційній скарзі не погоджується з висновками суду апеляційної інстанцій, вважає їх необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню, оскільки судом неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення у справі.
23. Зокрема, скаржник зазначив, що апеляційним судом не враховано того факту, що позивач ніколи не проживав у місті Суми, відтак спірне рішення ніяк не впливає на його права.
24. Також, скаржник зазначив, що питання законності спірного рішення вже було предметом судового розгляду та ухвалене відповідне рішення, яке підтверджує законність рішення Сумської міської ради № 1211-МР від 29 лютого 2012 року.
25. Крім цього, скаржник у касаційній скарзі здійснює виклад обставин справи та надає їм відповідну оцінку, цитує норми процесуального та матеріального права, а також висловлює свою незгоду із оскаржуваним судовим рішенням про задоволення позовних вимог.
V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
26. Відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
27. 08 лютого 2020 року набрали чинності зміни до КАС України, внесені Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".
28. За правилом п. 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" зазначеного Закону касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
29. За наведених підстав касаційний розгляд здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом, а саме за правилами КАС України в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 19 грудня 2019 року № 394-IX.
30. Верховний Суд, переглянувши оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права у спірних правовідносинах, у відповідності до ч. 1 ст. 341 КАС України, виходить з наступного.
31. За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
32. Згідно зі ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
33. Відповідно до ч. 3 ст. 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
34. Відповідно до п. 44 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
35. Згідно зі ст. 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" вид господарської діяльності - виробництво і торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами підлягає ліцензуванню відповідно до спеціальних законів.