ПОСТАНОВА
Іменем України
21 травня 2020 року
Київ
справа №826/1158/16
адміністративне провадження №К/9901/32451/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого Тацій Л.В.,
суддів: Мороз Л.Л., Стеценка С.Г., -
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та кредит" (далі - Уповноважена особа Фонду, Фонд, Банк відповідно) на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 червня 2016 року (ухвалену судом у складі судді Кузьменка В.А.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2017 року (прийняту судом у складі: головуючого судді Парінова А.Б., суддів: Грибан І.О., Беспалова О.О.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду Чернявської Олени Степанівни, Фонду, третя особа - Банк, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У січні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду Чернявської Олени Степанівни щодо невключення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду;
- зобов`язати Уповноважену особу Фонду Чернявську Олену Степанівну подати до Фонду додаткову інформацію щодо збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування коштів за вкладами в Банку, за рахунок включення до їх числа ОСОБА_1 за її вкладом по рахунку № НОМЕР_1 із визначенням суми, що підлягає відшкодуванню, у розмірі 200 000,00 грн.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Окружний адміністративний суд міста Києва постановою від 06 червня 2016 року позов задовольнив.
Визнав протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду Чернявської Олени Степанівни щодо невключення ОСОБА_1 до переліку вкладників Публічне акціонерне товариство "Банк "Фінанси та кредит", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Зобов`язав Уповноважену особу Фонду Чернявську Олену Степанівну надати до Фонду додаткову інформацію щодо ОСОБА_1, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом у Публічному акціонерному товаристві "БАНК "Банк "Фінанси та кредит" за рахунок Фонду, за рахунком № 26251672912980001 із зазначенням суми відшкодування у розмірі 200 000,00 грн.
Присудив з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені нею витрати по сплаті судового збору у розмірі 1102,40 грн (одна тисяча сто дві гривні сорок копійок) та витрати на правову допомогу у розмірі 1000,00 грн (одна тисяча гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Київський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 22 червня 2017 року рішення суду першої інстанції залишив без змін.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив із того, що відповідачем не наведено, а судом не встановлено, підстав для визнання нікчемним договору банківського рахунку; відповідачем не надано доказів, які б свідчили, що зазначений правочин є таким, що порушує публічний порядок чи спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна держави.
Суд не прийняв до уваги доводи відповідача, що грошові кошти надійшли на рахунок позивача від третьої особи, оскільки відповідно до визначення статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" вкладом, у тому числі, є кошти, які надійшли для вкладника на умовах договору банківського рахунку; при цьому Закон України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" не встановлює обмежень в частині походження коштів вкладу, а саме, що вкладом повинні бути лише кошти, внесені безпосередньо вкладником. Крім того, суд зауважив, що факт знаходження на рахунку ОСОБА_1 грошових коштів у розмірі 200 000,00 грн відповідачем не заперечується.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
17 липня 2017 року Уповноважена особа Фонду звернулася до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, у якій просить судові рішення, постановлені у цій справі, скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
У скарзі посилається на те, що судами неправильно встановлено фактичні обставини справи. Неправильно застосовано норми матеріального права та допущено порушення норм процесуального права.
Зокрема, зазначає, що судом апеляційної інстанції не було враховано, що Чернявська О.С. на дату прийняття постанови цим судом не була Уповноваженою особою Фонду, заміна первинного відповідача належним не була здійснена, а тому зазначена постанова прийнята із порушенням норм процесуального права.
Також, відмовляючи скаржнику в задоволенні клопотання про долучення документів до матеріалів справи від 22.06.2017 судом апеляційної інстанції порушено положення статей 11, 49, 195 Кодексу адміністративного судочинства України. Судом безпідставно зроблено висновок, що подане клопотання не підлягає задоволенню, оскільки зазначені документи могли бути подані в суді першої інстанції.
Цими документами підтверджується здійснення Уповноваженою особою Фонду дій щодо перевірки правочинів та повідомлення Фонду про здійснення такої перевірки.
Суди першої та апеляційної інстанцій безпідставно задовольнили вимоги по сплаті витрат понесених позивачем на правову допомогу у розмірі 1000 грн за рахунок бюджетних асигнувань Фонду.
Враховуючи вимоги статті 1 Закону України "Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах" розмір компенсації витрат на правову допомогу не повинен перевищувати 487,20 грн за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді.
Проте суди не дослідили питання, із якого розрахунку встановлена сума правової допомоги в розмірі 1000,00 грн та не наведено належного обґрунтування підстав її стягнення саме в такому розмірі.
Щодо неправильного застосування норм матеріального права, зазначає, що Уповноважена особа Фонду наділена повноваженнями на перевірку укладених Банком правочинів, рішення стосовно нікчемності яких приймається Уповноваженою особою Фонду, як на стадії тимчасової адміністрації, так і на стадії процедури ліквідації банку, а відсутність такого рішення на момент розгляду даної справи у суді не свідчить про наявність порушень Уповноваженої особи Фонду приписів законодавства, яке регулює спірні відносини.
Слід зазначити, що станом на час розгляду справи Уповноваженою особою Фонду не направлялося позивачу повідомлення про визнання правочину нікчемним. Більш того, позивач не включений до переліку вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом.
З травня 2015 року призначена і триває відповідна перевірка, яка станом на час розгляду справи судом не закінчена, рішення за наслідками її проведення, зокрема щодо позивача, не приймалися.
Посилається на те, що операції з перерахування коштів з відкритого у Банку поточного рахунку юридичної особи ТОВ "ВКФ "Екран-Сервіс" на відкриті у тому Банку рахунки фізичних осіб, в тому числі й на рахунок позивача, з призначенням платежу "безвідсоткова позика", направлені на "дроблення" коштів на рахунку юридичної особи. Перераховані кошти на рахунок позивача не є його власними коштами та не є вкладом в розумінні Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Уповноважена особа Фонду має право лише вносити пропозицію Фонду про внесення змін до реєстру кредиторів та не має права вносити зміни до нього.
Зазначає, що станом на дату прийняття судових рішень рахунок позивача був закритий, як і всі інші рахунки юридичних та фізичних осіб, тому Уповноважена особа Фонду не може виконати ці рішення, а саме подати до Фонду додаткову інформацію щодо позивача стосовно збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування коштів за вкладами в Банку на рахунку позивача із визначенням суми, що підлягає відшкодуванню в розмірі 200 000,00 грн.
У запереченнях на касаційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 28 липня 2017 року відкрив касаційне провадження.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (далі - Закон № 2147-VІІІ). З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02 березня 2018 року визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Гриців М.І., судді: Берназюк Я.О., Коваленко Н.В.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16 липня 2019 року на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 15 липня 2019 року № 981/0/78-19 визначено новий склад колегії суддів: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Рибачук А.І., Стеценко С.Г., справу передано головуючому судді.
У зв`язку з відпусткою судді Рибачука А.І. на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 18 травня 2020 року № 806/0/78-20 здійснено за допомогою автоматизованої системи заміну судді Рибачука А.І. та визначено такий склад колегії суддів: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Мороз Л.Л., Стеценко С.Г.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
25 лютого 2015 року між ОСОБА_1 (клієнт) та ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" (банк) підписано анкету-заяву №006-Р/041323, відповідно до пункту 1 якої дана анкета-заява разом зі публічною пропозицією банку на укладання договору про відкриття поточних рахунків, надання і використання платіжних карток та комплексного обслуговування фізичних осіб-резидентів України, що оприлюднена на офіційному сайті банку, а також разом із додатками до публічної пропозиції становить між клієнтом та банком договір про відкриття поточного рахунку та надання і використання платіжної картки (далі - договір про відкриття рахунку).
Відповідно до умов договору про відкриття рахунку банк відкриває клієнту поточний рахунок № НОМЕР_1 у гривнях, емітує та надає клієнту платіжну картку.
Згідно з довідкою ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" від 19 травня 2015 року № 8-15/136 залишок на рахунку позивача складає 200 000,00 грн, що були перераховані з поточного рахунку ТОВ "ВКФ "Екран-Сервіс" 27 лютого 2015 року.
На підставі постанови Правління Національного банку України від 17 вересня 2015 року № 612 "Про віднесення ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 17 вересня 2015 року № 171 "Про запровадження тимчасової адміністрації в ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку", згідно з яким запроваджено тимчасову адміністрацію на три місяці з 18 вересня 2015 року до 17 грудня 2015 року включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження тимчасового адміністратора ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" заступнику начальника відділу супроводження виведення неплатоспроможних банків з ринку департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Чернявській О.С.
На офіційному сайті Фонду опубліковано оголошення про те, що з 04 листопада 2015 року ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" розпочинає виплати коштів вкладникам за договорами, строк дії яких закінчився до 01 листопада 2015 року включно та за договорами поточного банківського рахунку.
З метою отримання коштів, які знаходяться на поточному рахунку, позивач звернувся до банку-агента, однак коштів зі свого рахунку не отримав.
У листі Уповноваженої особи від 26 листопада 2015 року № 9-037300/22945 повідомлено позивача про те, що виплати гарантованого відшкодування за договорами карткового рахунку будуть здійснені після отримання та опрацювання банком інформації про карткові транзакції.
Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 17 грудня 2015 року № 898 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 18 грудня 2015 року № 230 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" та делегування повноважень ліквідатора банку".
Утім, ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ "Банк "Фінанси та кредит", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, не включена.
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невключення її до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, звернулася до суду.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також відносини між Фондом, банками, Національним банком України, повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків встановлюються Законом України від 23 лютого 2012 року № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон № 4452-VI, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на дату прийняття такого рішення незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000,00 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Виконання зобов`язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов`язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам у строк, встановлений цим Законом.
Фонд не відшкодовує кошти:
1) передані банку в довірче управління;
2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень;
3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред`явника;
4) розміщені на вклад у банку особою, яка є пов`язаною з банком особою або була такою особою протягом року до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом року до дня прийняття такого рішення);
5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, оцінювач, у разі якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - один рік до дня прийняття такого рішення);
6) розміщені на вклад власником істотної участі банку;
7) за вкладами у банку, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку проценти за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку;
8) за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов`язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов`язань;
9) за вкладами у філіях іноземних банків;
10) за вкладами у банківських металах;
11) розміщені на рахунках, що перебувають під арештом за рішенням суду.
Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом одного робочого дня (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом 15 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, з визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника.