1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


18 травня 2020 року

м. Київ


справа № 320/2844/16-ц

провадження № 61-44126св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Жданової В. С. (суддя-доповідач), Ігнатенка В. М., Кузнєцова В. О.


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Міністерство Оборони України,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Апеляційного суду Запорізької області від 23 серпня 2018 року в складі колегії суддів: Гончар М. С., Кухаря С. В., Маловічко С. В.,


ВСТАНОВИВ:


Описова частина


Короткий зміст позовних вимог


У травні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Міністерства Оборони України, в якому, з врахуванням заяв про збільшення позовних вимог, просив визнати за ним право на призначення та виплату одноразової грошової виплати по інвалідності у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму; стягнути з Міністерства Оборони України кошти у сумі 477 910 грн. 80 коп. як відшкодування заподіяної його майну шкоди.

Позов мотивований тим, що в період проходження служби на території Афганістану (серпень-вересень 1985 року) він отримав осколочне поранення. Внаслідок травми, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби, йому встановлена II група інвалідності. Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2013 року зобов`язано Запорізький обласний військовий комісаріат скласти та спрямувати на адресу Міністерства оборони України висновок стосовно можливості виплати йому одноразової грошової допомоги, передбаченої частини 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"; зобов`язано Міністерство оборони України прийняти у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення ОСОБА_1 зазначеної одноразової грошової допомоги. На виконання вказаної постанови Міністерством оборони України розраховано розмір одноразової грошової допомоги на день його звільнення у сумі 2 089 грн. Зауважує, що відповідачем невірно розраховано розмір допомоги, без дотримання вимог пункту 1 частини першої статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", внаслідок чого спричинено шкоду його майновим правам та обов`язкам. Просив задовольнити позов.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Заочним рішенням Мелітопольським міськрайонним судом Запорізької області від 15 листопада 2017 року позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано за ним право військовослужбовця - інваліда ІІ групи на призначення і виплату одноразової грошової допомоги по інвалідності в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму. Стягнуто з Міністерства оборони України на його користь грошову допомогу в розмірі 477 910 грн 80 коп. Вирішено питання розподілу судового збору.


Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості заявлених позовних вимог.


Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції


Постановою Апеляційного суду Запорізької області від 23 серпня 2018 року апеляційну скаргу Міністерства оборони України задоволено частково. Заочне рішення Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 15 листопада 2017 року скасовано. Провадження в частині позовних вимог ОСОБА_1 про визнання за ним права на призначення та виплату одноразової грошової виплати по інвалідності у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму закрито. У задоволенні позову в частині відшкодування шкоди як відшкодування заподіяної його майну шкоди відмовлено.

Апеляційний суд, скасовуючи заочне рішення суду першої інстанції, виходив з того, що вирішення спору провизнання за ОСОБА_1 права на призначення та виплату одноразової грошової виплати по інвалідності у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму відноситься до компетенції адміністративного суду; позовні вимоги про відшкодування шкоди є недоведеними та похідними під основної вимоги. ОСОБА_1 не позбавлений можливості заявити позовні вимоги про відшкодування шкоди в адміністративному порядку разом із основною позовною вимогою.


Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів


У вересні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати постанову апеляційного суду, а заочне рішення суду першої інстанції залишити в силі.


Касаційна скарга мотивована тим, що заявлені позовні вимоги є матеріально-правовими вимогами; позов не містить вимог про публічно-правовий спір. Зауважує, що позовні вимоги про відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок дискримінації прав людини, підлягають розгляду судами за правилами цивільного судочинства. Звертає увагу на те, що апеляційний суд не врахував його доводів про пропуск строку подачі заяви про перегляд заочного рішення та несплату відповідачем судового збору за подачу цієї заяви і апеляційної скарги.

У додаткових пояснення наголошує на тому, що вказана справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Апеляційна скарга підписана не адвокатом.


Відзив на касаційну скаргу до суду касаційної інстанції не подано.


Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції


Ухвалою Верховного Суду від 14 вересня 2018 року відкрито провадження у справі та витребувано її з суду першої інстанції.


Статтею 388 ЦПК України передбачено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.


У жовтні 2018 року вказана справа надійшла до Верховного Суду.


Фактичні обставини справи, встановлені судами


Судами встановлено, що ОСОБА_1 в період з 09 липня 1992 року по 31 січня 1995 року проходив військову службу у Збройних Силах України.

10 жовтня 2011 року ОСОБА_1 визнаний інвалідом ІІ-ї групи внаслідок травми, пов`язаної з проходженням військової служби, безстроково.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2013 року у справі № 815/7954/12 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, відповідачів зобов`язано: Запорізький обласний військовий комісаріат скласти та спрямувати на адресу Міністерства оборони України висновок стосовно можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги; Міністерство оборони України прийняти у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.

13 травня 2014 року ОСОБА_1 призначено одноразову грошову допомогу в розмірі 30-місячного грошового забезпечення, визначеному на день звільнення з військової служби, в сумі 2 089 грн 89 коп.

23 травня 2014 року ОСОБА_1 виплачена одноразова грошова допомога в сумі 2 089 грн. 89 коп.

Мотивувальна частина


Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права


Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.


Частинами першою, другою статті 400 ЦПК України (у редакції, чинній на час подання касаційної скарги) передбачено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.


Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.


Частиною третьою статті 401 ЦПК України передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судових рішень.


Згідно з частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.


Вивчивши матеріали цивільної справи, перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду вважає, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.


06 квітня 2017 року Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців" № 2004-VIІІвнесені зміни до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Відповідно до пункту б частини 1 статті 16-2 цього Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи.


За загальним правилом, передбаченим у пунктах 1, 3 частини першої статті 15 Цивільно процесуального кодексу України (у редакції, чинній на час звернення ОСОБА_1 з цим позовом), суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Аналогічна норма закріплена й у частині першій статті 19 Цивільно процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) у редакції від 15 грудня 2017 року.


Тобто в порядку цивільного судочинства розглядаються справи, що виникають із приватноправових правовідносин.


За змістом пункту 2 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у редакції, що діяла на час звернення ОСОБА_1 з цим позовом, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.


................
Перейти до повного тексту