1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



19 травня 2020 року

м. Київ

справа № 911/1643/19



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Булгакової І.В. (головуючий), Львова Б.Ю. і Селіваненка В.П.,

за участю секретаря судового засідання - Шевчик О.Ю.,



учасники справи:

позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Феракс",

представник позивача - Скопич М.С, адвокат (ордер від 01.07.2019 № 386312, свідоцтво від 26.07.2012 № 4938/10),

відповідач - приватне акціонерне товариство "Київобленерго",

представник відповідача - Гучок В.В, адвокат (довіреність від 24.02.2020 № 218, свідоцтво від 21.05.2018 № 000194),



розглянув касаційну скаргу приватного акціонерного товариства "Київобленерго",

на рішення господарського суду Київської області від 20.09.2019 (головуючий суддя Горбасенко П.В.)

та постанову Північного апеляційного господарського суду від 21.01.2020 (головуючий Демидова А.М., судді: Корсак В.А. і Владимиренко С.В.)

у справі № 911/1643/19

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Феракс" (далі - Позивач)

до приватного акціонерного товариства "Київобленерго" (далі - Відповідач)

про визнання недійсним рішення комісії.

За результатами розгляду касаційної скарги Касаційний господарський суд



ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до господарського суду Київської області з позовом до Відповідача про визнання недійсним рішення комісії Відповідача в особі Броварського районного підрозділу по розгляду акта від 06.08.2018 № К037372 про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), яке оформлене протоколом засідання комісії від 19.06.2019 № 062, яким Позивачу нарахована оперативно-господарська санкція у вигляді недорахованої електричної енергії в розмірі 559 844,73 грн. Також Позивач просив суд стягнути з Відповідача 1 921,00 грн. витрат зі сплати судового збору та 15 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване рішення комісії Відповідача, яке оформлене протоколом, є незаконним і таким, що підлягає скасуванню.

Рішенням господарського суду Київської області від 20.09.2019, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 21.01.2020, позовні вимоги задоволено повністю. Визнано недійсним рішення комісії Відповідача в особі Броварського районного підрозділу по розгляду акта від 06.08.2018 № К037372 про порушення ПРРЕЕ, яке оформлене протоколом засідання комісії від 19.06.2019 № 062, яким Позивачу нарахована оперативно-господарська санкція у вигляді недорахованої електричної енергії у розмірі 559 844,73 грн. Стягнуто з Відповідача на користь Позивача 1 921,00 грн. судового збору та 15 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.

Рішення судів попередніх інстанцій обґрунтовані тим, що:

- матеріали справи не містять належних та допустимих доказів незабезпечення Позивачем збереження та цілісності установлених на території Позивача засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр);

- згідно з висновком Житомирського відділення КНДІСЕ від 25.04.2019 № 1542/18-25 лічильник НІК 2303 типу АРК 1, заводський № 0224912, порушень цілісності та пошкоджень корпуса, які б надавали можливість знімати кожух та отримати доступ до облікового механізму, не має;

- у внутрішній площині лічильника, під електронною платою, додаткові пристрої, які не передбачені конструкцією лічильника, не виявлені;

- навішена на лічильник НІК 2303 типу АРК1 заводський № 0224912 пломба, яка за змістом відтиску тавра відноситься до Українського ЦСМ, яку встановлено на кожусі лічильника, порушення її цілісності та цілісності пломбувального матеріалу внаслідок втручання не має та повторному навішуванню не піддавалась;

- відповідальність споживача електроенергії наступає виключно за умови порушення ним договору або законодавства України, а відповідно до підпункту 8 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ відповідальність споживача настає лише у випадку, коли мали місце певні незаконні дії споживача, натомість незабезпечення Позивачем збереження та цілісності установлених на території позивача засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) є недоведеним та непідтвердженим належними та допустимими доказами.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Відповідач звернувся до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на те, що судами ухвалено оскаржувані рішення без врахування висновку Вищого господарського суду України щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові, яка прийнята в іншій справі, а також на те, що судами не враховано правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 06.02.2019 у справі № 522/12901/17-ц, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та закрити провадження у справі.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що суди в оскаржуваних рішеннях не врахували:

- висновок Вищого господарського суду України щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладений у постанові, яка прийнята у справі № 908/2340/13;

- правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 06.02.2019 у справі № 522/12901/17-ц, відповідно до якої спори даної категорії не підлягають вирішенню в порядку господарського судочинства.

Позивача подав відзив на касаційну скаргу, в якому, посилаючись на законність і обґрунтованість оскаржуваних рішень судів попередніх інстанцій, просить залишити їх без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.

Перевіривши матеріали справи та доводи касаційної скарги, заслухавши доповідь судді-доповідача та пояснення представників сторін, Касаційний господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з огляду на таке.

Місцевим та апеляційним господарськими судами встановлено, що 18.12.2013 Позивачем (Споживач) та публічним акціонерним товариством "Київобленерго", яке перейменовано у приватне акціонерне товариство "Київобленерго" (Відповідач, Постачальник) було укладено договір про постачання електричної енергії № 220040507 (далі - Договір), за умовами якого Постачальник продає еклектичну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з дозволеною потужністю 2 040 кВт, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) ним електричної енергії та здійснює інші платежі за умовами цього Договору.

Відповідно до пунктів 2.1, 2.3.5 Договору під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України, Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ; чинних на момент укладання Договору), Правилами безпечної експлуатації електроустановок споживачів, Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правилами охорони електричних мереж (далі - ПОЕМ). Споживач зобов`язується забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників Постачальника за пред`явленням службового посвідчення до розрахункових засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії, до пристроїв релейного захисту, автоматики та зв`язку, до електричних установок для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки обліку, для виконання відключення та обмеження у будь-який час доби.

Згідно з пунктом 4.4 Договору у разі виявлення однією із сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін Договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта в акті робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох уповноважених представників сторони Договору, що складала акт.

Пунктом 7.1 Договору передбачено, що облік електроенергії, спожитої Споживачем та (або) Субспоживачами, приєднаними до електричних мереж Споживача, здійснюється згідно з вимогами Правила улаштування електроустановок та ПКЕЕ. У разі порушення Споживачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електроенергії визначаються Постачальником розрахунково згідно з вимогами додатку № 4 "Порядок розрахунків за активну електроенергію" та додатку № 5 "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії".

Відповідно до акта від 15.04.2015 № 012088, складеного представником Відповідача, лічильник НІК 2303 АРК 1, заводський № 0224912, опломбований та знаходиться у задовільному стані.

06.08.2018 представниками Відповідача було здійснено технічну перевірку засобу обліку, а саме лічильника НІК 2303 АРК 1, заводський № 0224912, та складено акт про порушення № К 037372, відповідно до якого Позивачем порушено підпункт 8 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ - пошкодження приладу обліку, а саме по параметру стійки кожуха з цоколем лічильника наявні тріщини. Пломба на лічильнику з відбитком тавр про повірку приладу обліку пошкоджена та фальсифікована. Вказаний лічильник було вилучено.

На засіданні комісії Відповідача, яке відбулося 22.08.2018, представник Позивача зазначив, що несанкціонованих втручань у прилад обліку електроенергії з боку Позивача не було, а також було зауважено, що працівник Відповідача, який складав акт, не є компетентним у визначені фальсифікації пломб та інших порушень, перелічених у акті, а тому за доцільне було б призначення експертизи для встановлення порушень.

За заявою в.о. комерційного директора Відповідача Костіна Д.О. від 05.09.2018 № 06/280/6571, Житомирським відділенням КНДІСЕ було проведено експертне дослідження засобу обліку, а саме лічильника НІК 2303 АРК1, заводський № 0224912.

Згідно з висновком Житомирського відділення КНДІСЕ від 25.04.2019 № 1542/18-25:

- лічильник НІК 2303 типу АРК1, заводський № 0224912, порушень цілісності та пошкоджень корпуса, які б надавали можливість знімати кожух та отримати доступ до облікового механізму, не має. У внутрішній площині лічильника, під електронною платою, додаткові пристрої, які не передбачені конструкцією лічильника, не виявлені;

- навішена на лічильник НІК 2303 типу АРК1, заводський № 0224912, пломба, яка за змістом відтиску тавра відноситься до Українського ЦСМ, яку встановлено на кожусі лічильника, порушення її цілісності та цілісності пломбувального матеріалу внаслідок втручання не має та повторному навішуванню не піддавалась;

- відтиск клейма на досліджувальній пломбі, навішеній на правий гвинт лічильника, відповідає фотовідбитку клейма ДП "Укрметртестстандарт", представленому для дослідження за формою, розміром і змістом літерних та цифрових позначок, але відрізняється за індивідуальними ознаками. Досліджувана пломба була обтиснена пломбіратором, що імітує позначки пломби ДП "Укрметртестстандарт".

19.06.2019 відбулося повторне засідання комісії Відповідача з розгляду акта про порушення від 06.08.2018 № К037372, на якому прийнято рішення, яке оформлене протоколом від 19.06.2019 № 062, про нарахування Відповідачу на підставі підпункту 8 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ, пункту 2.1.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 № 562 (далі - Методики; чинної на момент виникнення правовідносин) вартості недорахованої електричної енергії у розмірі 559 844,73 грн за період 91 день, з 08.05.2018 по 06.08.2018, за тарифами, що діяли протягом періоду порушення.

Причиною виникнення спору в даній справі стало питання наявності чи відсутності підстав для визнання недійсним рішення комісії Відповідача в особі Броварського районного підрозділу по розгляду акта від 06.08.2018 № К037372 про порушення ПРРЕЕ, яке оформлене протоколом засідання комісії від 19.06.2019 № 062, яким Позивачу нарахована оперативно-господарська санкція у вигляді недорахованої електричної енергії в розмірі 559 844,73 грн.


................
Перейти до повного тексту