Постанова
Іменем України
13 травня 2020 року
м. Київ
справа № 760/19381/17
провадження № 61-47629 св 18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Луспеника Д. Д.,
суддів: Воробйової І. А., Гулька Б. І. (суддя-доповідач), Лідовця Р. А., Черняк Ю. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Міністерство оборони України,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 24 травня 2018 року у складі судді Оксюти Т. Г. та постанову Київського апеляційного суду від 31 жовтня 2018 року у складі колегії суддів: Олійника В. І., Ігнатченко Н. В., Кулішенка Ю. М.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України про відшкодування моральної шкоди.
Позовна заява мотивована тим, що він у період з 1992 року по 2005 рік проходив військову службуу Збройних силах України.
У 2003 році при проходженні військової служби його збив автомобіль, унаслідок чого він отримав політравму, струс головного мозку та компресійно-уламковий перелом хребців.
Після перенесеної політравми у нього розвинулися постійні болі в поперековій ділянці хребта, різного ступеня інтенсивності, слабкість у нижніх кінцівках, він отримав чисельні захворювання.
Крім того, у зв`язку з хворобою, яка пов`язана з виконанням обов`язків військової служби, йому була встановлена третя група інвалідності, що підтверджується довідкою медико-соціальної експертної комісії від 30 квітня 2010 року.
Вважав, що держава має відшкодувати завдану йому шкоду і таке зобов`язання покладається на Міністерство оборони України, як уповноважений орган державного управління (стаття 3 Закону України "Про Збройні Сили України").
У зв`язку з вищевказаними обставинами він не може вести повноцінний спосіб життя, його здоров`ю завдано значної шкоди, а, отже, під час служби у Збройних силах України йому завдано моральної шкоди.
З урахуванням викладеного ОСОБА_1 просив суд стягнути з Міністерства оборони України на свою користь моральну шкоду у розмірі 100 000 грн.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Солом`янського районного суду м. Києва від 24 травня 2018 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Стягнуто з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 20 000 грн. У решті позову відмовлено. Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що причиною інвалідності позивача стали травми, які пов`язані з проходженням ним військової служби. 30 квітня 2010 рокуйому була встановлена третя група інвалідності. Обов`язок держави відшкодувати позивачу завдану моральну шкоду згідно зі статтею 17 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" покладається саме на Міністерство оборони України, як на уповноважений орган державного управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні сили України (стаття 3 Закону України "Про Збройні Сили України"). Розмір моральної шкоди ОСОБА_1 з урахуванням вимог виваженості, розумності та справедливості становить 20 тис. грн.
Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Київського апеляційного суду від 31 жовтня 2018 року апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишено без задоволення, рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Судове рішення апеляційного суду мотивовано тим, що причиною шкоди, завданої здоров`ю позивача, є проходження військової служби, унаслідок чого ОСОБА_1 була встановлена третя група інвалідності. Таким чином, належними та допустимими доказами підтверджено причинно-наслідковий зв`язок між шкодою завданою позивачу і протиправними діями відповідача. При цьому апеляційний суд послався на правову позицію Верховного Суду України, викладену у постанові від 21 жовтня 2014 року у справі № 3-86 гс 14.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі Міністерство оборони України просить оскаржувані судові рішення скасувати й ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду від 10 грудня 2018 року відкрито касаційне провадження в указаній справі і витребувано цивільну справу № 760/19381/17 з Солом`янського районного суду м. Києва.
У лютому 2019 року справа надійшла до Верховного Суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15 квітня 2020 року справу передано судді доповідачеві - Гульку Б. І .
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 16 квітня 2020 року справу за зазначеним позовом призначено до розгляду.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що позивачем не надано доказів на підтвердження завдання йому моральної шкоди унаслідок протиправних дій Міністерства оборони України та причинно-наслідкового зв`язку між такими діями та отриманою ним шкодою, тобто не доведено наявності сукупності усіх складових цивільно-правової відповідальності. ОСОБА_1 збив автомобіль по путі на роботу. Докази виникнення у позивача хвороби, пов`язаної саме з виконанням ним обов`язків військової служби під час служби у Збройних силах України, відсутні.
Відзив на касаційну скаргу не надійшов.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
У період з 1992 року по 2005 рік ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних силах України.
У 2003 році ОСОБА_1 збив автомобіль, унаслідок чого він отримав політравму, струс головного мозку та компресійно-уламковий перелом хребців.
Відповідно до довідки медико-соціальної експертної комісії від 30 квітня 2010 року ОСОБА_1 встановлена третя група інвалідності (а. с. 15).
2. Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Частиною третьою статті 3 ЦПК України передбачено, що провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" передбачено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України (тут і далі в редакції до наведених змін) підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Касаційна скарга Міністерства оборони Українипідлягає задоволенню.