1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


29 квітня 2020 року

м. Київ


справа № 209/1525/17

провадження № 61-48908св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - судді Кузнєцова В. О.,

суддів: Антоненко Н. О., Карпенко С. О. (судді-доповідача), Краснощокова Є. В., Тітова М. Ю.,


учасники справи:

позивач - Акціонерне товариство Комерційний банк "ПриватБанк",

відповідач - ОСОБА_1,


розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 4 грудня 2018 року, постановлену у складі судді Свистунової О. В.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У червні 2017 року Публічне акціонерне товариство Комерційний банк "ПриватБанк", яке відповідно до зареєстрованої 14 червня 2018 року нової редакції Статуту змінило назву на Акціонерне товариство Комерційний банк "ПриватБанк" (далі - АТ КБ "ПриватБанк"), звернулося з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.

В обґрунтування позову зазначило, що ОСОБА_1 неналежно виконує умови укладеного із банком кредитного договору від 5 березня 2008 року і має непогашену заборгованість за кредитом, процентами, штрафами і пенею у загальному розмірі 33 845,46 гривень, яку просить стягнути з відповідача.

Короткий зміст судових рішень судів першої і апеляційної інстанцій та мотиви їх прийняття

Заочним рішенням Дніпровського районного суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 8 жовтня 2018 року позов задоволено.

Стягнено з ОСОБА_1 на користь АТ КБ "ПриватБанк" заборгованість за кредитним договором у розмірі 33 845,46 гривень, з яких: заборгованість за кредитом - 8 012,58 гривень; заборгованість за процентами - 14 435,48 гривень; пеня - 9 309,52 гривень і штрафи - 500 гривень (фіксована частина) та 1 587,88 гривень (процентна складова). Стягнено з ОСОБА_1 на користь АТ КБ "ПриватБанк" 1 600 гривень у відшкодування судового збору.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про доведеність факту порушення ОСОБА_1 зобовʼязань з повернення отриманого кредиту, що призвело до виникнення у нього заборгованості у зазначеному банком розмірі.

Не погоджуючись із таким рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку.

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 4 грудня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 на заочне рішення Дніпровського районного суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 8 жовтня 2018 року повернено заявнику як передчасно подану.

Постановляючи таку ухвалу, суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідач у порушення встановленого цивільним процесуальним законодавством порядку перегляду заочного рішення не подав заяву про його перегляд, а відразу звернувся з апеляційною скаргою.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У грудні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій просив ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 4 грудня 2018 року скасувати і направити справу на розгляд до суду апеляційної інстанції.

Касаційна скарга мотивована тим, що ухвала суду апеляційної інстанції постановлена з порушенням норм процесуального права.

Заявник зазначає, що заочне рішення Дніпровського районного суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 8 жовтня 2018 року є повторним заочним рішенням, тому згідно зі статтею 288 ЦПК України підлягає оскарженню сторонами у загальному порядку.

Провадження у суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 29 грудня 2018 року відкрито касаційне провадження у справі і ухвалою цього суду від 10 квітня 2020 року справу призначено до судового розгляду.

Відзив на касаційну скаргу не надходив.

Позиція Верховного Суду, застосовані норми права та мотиви, з яких виходить суд при прийнятті постанови

Відповідно до статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" № 460-IX від 15 січня 2020 року касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини другої статті 389 ЦПК України у редакції, чинній на час подання касаційної скарги, підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України у редакції, чинній на час подання касаційної скарги).

Суд апеляційної інстанції, повертаючи апеляційну скаргу, виходив з того, що ОСОБА_1 оскаржив заочне рішення Дніпровського районного суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 8 жовтня 2018 року без дотримання встановленого главою 11 розділу ІІІ ЦПК України "Заочний розгляд справи" порядку, так як не звертався до суду першої інстанції із заявою про перегляд цього рішення.


................
Перейти до повного тексту