1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


06 травня 2020 року

м. Київ


справа № 676/6418/19


провадження № 61-2876св20

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Луспеника Д. Д.

суддів: Воробйової І. А., Гулька Б. І., Лідовця Р. А. (суддя-доповідач), Черняк Ю. В.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Відкрите акціонерне товариство "Кам`янець-Подільський комбінат хлібопродуктів",

третя особа - ОСОБА_2,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 02 жовтня 2019 року у складі судді Бондар О. О. та постанову Хмельницького апеляційного суду від 09 січня 2020 року у складі колегії суддів: Талалай О. І., Корніюк А. П., П`єнти І. В.,


ВСТАНОВИВ:


1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог


У вересні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства (далі - ВАТ) "Кам`янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", третя особа - ОСОБА_2, про визнання недійсним договору купівлі-продажу.


Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій


Ухвалою Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 02 жовтня 2019 року, залишеною без змін постановою Хмельницького апеляційного суду від 09 січня 2020 року, у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ВАТ "Кам`янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", третя особа - ОСОБА_2, про визнання недійсним договору купівлі-продажу відмовлено на підставі пункту 1 частини першої статті 186 ЦПК України.


Судові рішення судів попередніх інстанцій мотивовано тим, що спір непідвідомчий судам загальної юрисдикції, оскільки спірний договір було укладено в процедурі банкрутства юридичної особи, тому такий спір повинен вирішуватися господарським судом, який розглядає справу про банкрутство ВАТ "Кам`янець-Подільський комбінат хлібопродуктів".


Короткий зміст вимог касаційної скарги


У касаційній скарзі, поданій у лютому 2020 року до Верховного Суду, ОСОБА_1, посилаючись на порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та направити справу на новий розгляду до суду першої інстанції.


Аргументи учасників справи


Доводи особи, яка подала касаційну скаргу


Касаційна скарга мотивована, зокрема, тим, що, під час перегляду справи апеляційним судом, нею було заявлено відвід головуючому судді Талалай О. І., проте його було необґрунтовано відхилено суддею Ярмолюк О. І., який розглядав заяву.


Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу


У березні 2020 року представник ОСОБА_2 - адвокат Швачка С. В., подав до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу, в якому вказує, що її доводи є безпідставними, вважає оскаржувані судові рішення законними та обґрунтованими, тому просить залишити їх без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.


Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції


Ухвалою судді Верховного суду від 02 березня 2020 року відкрито провадження у справі та витребувано матеріали справи із суду першої інстанції.


Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 13 квітня 2020 року справу призначено до розгляду.


2. Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду


Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.


Згідно з пунктом 2 частини першої статті 389 ЦПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити у касаційному порядку, зокрема, ухвали суду першої інстанції, вказані у пунктах 3, 6, 7, 15, 16, 22, 23, 27, 28, 30, 32 частини першої статті 353 цього Кодексу, після їх перегляду в апеляційному порядку.


Положенням частини другої статті 389 ЦПК України визначено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Касаційна скарга ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.


Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права


Згідно із частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.


Відповідно до частин першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.


................
Перейти до повного тексту