ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2020 року
м. Київ
Справа № 910/163/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Колос І.Б. (головуючий), Бенедисюка І.М., Малашенкової Т.М.,
обов`язки секретаря судового засідання за дорученням головуючого судді покладено на помічника судді Геращенко Ю.М.,
представників учасників справи:
позивача 1 - товариства з обмеженою відповідальністю "Мастер - Авіа" - адвокат Денисенко О.М., свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №4962 від 24.04.2012, довіреність № б/н від 28.12.2018,
позивача 2 - комунального підприємства Міжнародний аеропорт "Київ" (Жуляни) - адвокат Денисенко О.М., свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №4962 від 24.04.2012, довіреність № б/н від 28.12.2018,
відповідача -Антимонопольного комітету України - Данилов К.О. (в порядку самопредставництва),
розглянув у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу Антимонопольного комітету України
на рішення господарського суду міста Києва від 18.04.2019 (суддя Пінчук В.І.)
та постанову Північного апеляційного господарського суду від 08.01.2020 (головуючий суддя Чорногуз М.Г., судді: Агрикова О.В., Євсіков О.О.)
у справі № 910/ 163/19
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Мастер - Авіа" (далі -ТОВ "Мастер - Авіа") та комунального підприємства Міжнародний аеропорт "Київ" (Жуляни) (далі - КП "МА "Київ")
до Антимонопольного комітету України (далі -Комітет)
про визнання недійсним та скасування рішення.
1. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
ТОВ "Мастер - Авіа" та КП "МА "Київ" звернулися до господарського суду міста Києва з позовом про визнання недійсним та скасування рішення від 15.11.2018 р. № 635-р "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" (далі - Рішення АМК).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірне рішення є незаконним та необґрунтованим у зв`язку із: неповним з`ясуванням та недоведеністю обставин, які мають значення для справи, невідповідністю висновків, викладених у Рішенні АМК, обставинам справи, порушенням і неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
Рішенням господарського суду міста Києва від 18.04.2019, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 08.01.2020 у справі № 910/163/19 позов задоволено; визнано недійсним та скасовано Рішення АМК.
Рішення судів попередній судових інстанцій мотивовані тим, що позивачами доведено, а відповідачем не спростовано того, що викладені висновки в оспорюваному Рішенні АМК щодо вчинення позивачами передбаченого частиною першою статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" порушення у вигляді антиконкурентних узгоджених дій шляхом укладення Генеральної угоди про комерційне виконання послуг з наземного обслуговування повітряних суден від 01.01.2014 № 9/14, - не відповідають обставинами справи АМК та належним чином не обґрунтовані.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Комітет, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить суд касаційної інстанції рішення місцевого та постанову апеляційного господарських судів зі справи скасувати, ухвалити нове рішення про відмову в позові.
2. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Скаргу мотивовано тим, що суди попередніх судових інстанцій неправильно застосували норми матеріального права, а саме положення частини першої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
Комітет вважає, що укладення позивачами Генеральної угоди про комерційне виконання послуг з наземного обслуговування повітряних суден від 01.01.2014 № 9/14 є узгодженими діями в розумінні статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", оскільки відповідно до зазначеної угоди ТОВ "Мастер - Авіа" отримало право на укладання договорів (генеральних угод про комерційне виконання послуг наземного обслуговування) із сертифікованими хендлінговими компаніями, тобто право допуску своїх конкурентів на ринок наземного обслуговування в аеропорту "Київ" (Жуляни). При цьому, ТОВ "Мастер - Авіа" при виконанні делегованих йому КП "МА "Київ" функцій аеропорту, зокрема, щодо укладання із суб`єктами господарювання (хендлінговими компаніями) Генеральних угод про комерційне виконання аеропортових послуг, тобто надання цим суб`єктам господарювання доступу до послуг з наземного обслуговування повітряних суден, пасажирів та багажу без об`єктивно виправданих на те причин відмовляло ТОВ "Транс - Аерохендлінг" у продовжені терміну дії Генеральної угоди про комерційне виконання послуг з наземного обслуговування повітряних суден від 01.10.2013 № МА 403/13 та Договору про надання послуг з наземного обслуговування від 18.02.2014 № МА 22/02-14.
Комітет вважає висновок судів попередніх судових інстанцій про те, що КП "МА "Київ" не є аеропортом таким, що не відповідає положенням статей 1, 77 Повітряного кодексу України та Правилам сертифікації аеропортів, затверджених наказом Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації від 13.06.2006 № 407, а також фактичним обставинам справи.
Крім того скаржник зазначає, що судами у розгляді даної справи порушені норми процесуального права, а саме, приписи статей 7, 13 та 236 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), оскільки порушено принцип змагальності і рівності сторін.
Доводи інших учасників справи
Від ТОВ "Мастер - Авіа" та КП "МА "Київ" надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому позивачі просять суд залишити скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, з посиланням, зокрема, на те, що судові рішення попередніх інстанцій відповідають вимогам закону та фактичним обставинам справи, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими.
Розгляд клопотань учасників справи
Ухвалою Верховного Суду від 27.04.2020 задоволення клопотання Комітету про відкладення розгляду касаційної скарги, у зв`язку з дією карантину на всій території України; розгляд касаційної скарги відкладено до 14.05.2020.
3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Рішення судів попередніх судових інстанцій мотивовані такими фактичними встановленими обставинами та висновками.
Рішенням АМК:
- визнано, що ТОВ "Мастер - Авіа" та КП "МА "Київ" вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50, частиною першою статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді здійснення антиконкуретних узгоджених дій шляхом укладення Генеральної угоди про комерційне виконання послуг з наземного обслуговування повітряних суден від 01.01.2014 № 9/14, які призвели до обмеження конкуренції на ринку наземного обслуговування в межах території аеропорту "Київ" (Жуляни);
- за порушення, зазначене в пункті 1 резолютивної частини цього рішення на КП "МА "Київ" накладено штраф у розмірі 681 019,00 грн.;
- за порушення, зазначене в пункті 1 резолютивної частини цього рішення на ТОВ "Мастер - Авіа" накладено штраф у розмірі 1 801 406,00 грн.
Рішенням АМК встановлено, зокрема, що:
КП "МА "Київ" є суб`єктом господарювання у значенні статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції", який здійснює діяльність щодо обслуговування повітряних суден і пасажирів, пов`язану із забезпеченням посадки - зльоту повітряних суден, обслуговуванням пасажирів в аеровокзалі, має сертифікат аеродрому від 16.03.2014 № АП 09-02, виданий Державною авіаційною службою України, який засвідчує, що аеродром придатний для експлуатації та прийому повітряних суден, обладнаний посадковими системами.
ТОВ "Мастер - Авіа" є суб`єктом господарювання у значенні статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції", який відповідно до виданих Державною авіаційною службою України сертифікатів відповідності та Генеральної угоди про надання послуг з наземного обслуговування повітряних суден від 01.01.2014 № МА 9/14, укладених з КП "МА "Київ", надає послуги з наземного обслуговування повітряних суден, пасажирів, багажу в аеропорту "Київ" (Жуляни).
Відповідно до статті 4 Закону України "Про природні монополії" до сфери діяльності суб`єктів природних монополій належать спеціалізовані послуги аеропорту за переліком, який визначений Кабінетом Міністрів України.
Спеціалізовані послуги аеропорту надаються за допомогою спеціалізованого обладнання та спеціалізованої інфраструктури, які є у власності аеропорту.
Надання комплексу спеціалізованих послуг в аеропорту є окремим ринком.
КП "МА "Київ" є суб`єктом природної монополії на ринку надання спеціалізованих послуг на території Міжнародного аеропорту "Київ" (Жуляни).
Під час надання спеціалізованих послуг аеропорт фактично забезпечує здійснення всієї аеропортової діяльності та забезпечує, зокрема, доступ суб`єктів господарювання (контрагентів аеропорту, операторів послуг з наземного обслуговування) на ринки послуг з наземного обслуговування на території самого аеропорту, які є суміжними до ринку спеціалізованих послуг аеропорту та напряму залежать від надання аеропортом цих спеціалізованих послуг.
Суміжними ринками від ринку спеціалізованих послуг аеропорту є ринки наземного обслуговування, які включають в себе додаткові (допоміжні) послуги із забезпечення аеропортової діяльності, та які може надавати як аеропорт, так і інші суб`єкти господарювання (за умови отримання сертифіката, який видає Державіаслужба та погодження аеропортом заявки та технологічних документів, укладення генеральної угоди, надання доступу до інфраструктури аеропорту). Оскільки ринки послуг з наземного обслуговування напряму залежать від спеціалізованих послуг аеропорту, у тому числі, це пов`язано з необхідністю використання спеціалізованої інфраструктури аеропорту та спеціалізованого обладнання, умови конкуренції на ринках з наземного обслуговування фактично визначає надавач спеціалізованих послуг аеропорту.
Рішенням Антимонопольного комітету України від 23.09.2010 № 484-р "Про надання дозволу на концентрацію" ТОВ "Мастер - Авіа" наданий дозвіл на одержання в оренду активів у вигляді цілісного майнового комплексу, а саме: комплексу будівель та споруд комунального підприємства Міжнародний аеропорт "Київ" (Жуляни), крім злітно-посадочної смуги та об`єктів соціальної сфери.
Економічне обґрунтування концентрації передбачало розвиток аеровокзального комплексу міжнародного аеропорту "Київ" та будівництво нового міжнародного пасажирського терміналу аеропорту "Київ" пропускною спроможністю 320 пасажирів на годину та площею 12 000 метрів квадратних.
Метою проведення концентрації підприємств ТОВ "Мастер - Авіа" та КП "МА "Київ" є здійснення реструктуризації останнього з метою ефективної роботи підприємства і отримання максимального прибутку і подальшого розвитку підприємства як на регіональному, так і на міжнародному ринках.
За результатами розгляду заяви (та поданих до неї додатків) про надання дозволу на концентрацію, Комітетом зроблені висновки, що одержання ТОВ "Мастер - Авіа" в оренду активів у вигляді цілісного майнового комплексу, а саме: комплексу будівель та споруд комунального підприємства Міжнародний аеропорт "Київ" (Жуляни), крім злітно-посадочної смуги та об`єктів соціальної сфери, не призведе до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції на відповідних товарних ринках міста Києва.
Рішенням Київської міської ради від 17.02.2011 № 28/5415 "Про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду на конкурсних засадах" вирішено передати комплекси будівель, споруд та обладнання, які розташовані за адресами: м. Київ, Повітрофлотський просп., 73, Повітрофлотський просп., 79, Повітрофлотський просп., 81, Повітрофлотський просп., 86а, Повітрофлотський просп., 88, Повітрофлотський просп., 92, Повітрофлотський просп., 96, Повітрофлотський просп., 96а, Повітрофлотський просп., 96б, Київська обл., Вишгородський р-н, с. Воропаїв, і належать до комунальної власності територіальної громади м. Києва та перебувають на балансі КП "МА "Київ" (Жуляни) в оренду ТОВ "Мастер - Авіа", як переможцю конкурсу строком на 49 років та встановити річну орендну плату в розмірі 6 відсотків від вартості майна, визначеної звітом про незалежну експертну оцінку на момент укладання договору оренди. Також цим рішенням доручено КП "МА "Київ" після виконання пункту 2 рішення укласти договір оренди з ТОВ "Мастер - Авіа" в установленому порядку.
Відповідно до договору оренди комплексів будівель, споруд і обладнання, що перебуває в комунальній власності територіальної громади міста Києва від 24.06.2011 № 240-2011, що укладений КП "МА "Київ" і ТОВ "Мастер - Авіа", погодженого Головним управлінням Комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської державної адміністрації), КП "МА "Київ" (Жуляни) (орендодавець) передає, а ТОВ "Мастер - Авіа" (орендар) приймає у строкове платне користування комплекси будівель, споруд та обладнання, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, закріпленої за КП "МА "Київ" на праві господарського відання, вартість яких визначена звітом про експертну оцінку майна.
ТОВ "Мастер - Авіа", на виконання мети дозволеної концентрації, здійснило інвестиції в розвиток інфраструктури та функціонування аеропорту. В рамках відповідного інвестування ТОВ "Мастер - Авіа" побудовано три термінальні комплекси, а саме: міжнародний термінал "А", термінал "D", для внутрішніх рейсів та бізнес-термінал "В" для бізнес авіації. ТОВ "Мастер - Авіа" інвестувало в інфраструктуру аеропорту кошти в сумі приблизно 373 590 415 грн.
КП "МА "Київ" та ТОВ "Мастер - Авіа" 16.08.2011 уклали договір комісії № 298-2011, відповідно до якого ТОВ "Мастер - Авіа" отримало право здійснювати від власного імені продаж послуг КП "МА "Київ" авіаперевізникам, що виконують рейси через аеропорт "Київ" (Жуляни) .
Під час розгляду справи Комітетом було з`ясовано, що договір комісії від 16.08.2011 № 298-2011 укладений як агентський договір, він не призводить до порушень законодавства про захист економічної конкуренції, тобто ці узгоджені дії не є антиконкурентними.
01.01.2014 КП "МА "Київ" та ТОВ "Мастер - Авіа" уклали Генеральну угоду про надання послуг з наземного обслуговування повітряних суден № 9/14, відповідно якої ТОВ "Мастер-Авіа" отримало право надання послуг з наземного обслуговування повітряних суден перевізників на території аеропорту, самостійно укладаючи для цього відповідні договори з перевізниками та забезпечуючи за власний рахунок наявність необхідних будівель, споруд, сертифікованого обладнання, аеродромної техніки та механізмів, спецтранспорту та спеціально навченого персоналу для надання цих послуг; право на залучення для надання послуг з наземного обслуговування повітряних суден сертифікованих хендлінгових компаній шляхом укладення відповідних договорів.
Згідно з Правилами сертифікації аеропортів, які затверджені наказом Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації від 13.06.2006 № 407, одним з документів, який подається до Державіаслужби суб`єктом господарювання на отримання сертифіката відповідності на наземне обслуговування, є Генеральна угода (договір) з аеропортом про комерційне використання конкретних аеропортових послуг. Тобто, однією з функцій аеропорту є укладання Генеральних угод про виконання аеропортових послуг із суб`єктами господарювання (хендлінговими компаніями), які мають намір надавати послуги з наземного обслуговування на певній території аеропорту.
Під час надання спеціалізованих послуг аеропорт фактично забезпечує здійснення всієї аеропортової діяльності та забезпечується, зокрема, доступ суб`єктів господарювання (контрагентів аеропорту, операторів послуг з наземного обслуговування) на ринки послуг з наземного обслуговування на території самого аеропорту, які є суміжними до спеціалізованих послуг аеропорту та напряму залежать від надання аеропортом цих спеціалізованих послуг.
Отже, зазначеною Генеральною угодою КП "МА "Київ" надало ТОВ "Мастер - Авіа" право на виконання частини функцій аеропорту (бути надавачем спеціалізованих послуг в аеропорту "Київ" (Жуляни), у тому числі, й право на залучення інших суб`єктів господарювання (хендлінгових компаній) та укладення з ними генеральних угод про комерційне виконання послуг з наземного обслуговування, тобто, право допуску своїх конкурентів на ринок наземного обслуговування.
Комітетом встановлено, що рішенням Антимонопольного комітету України від 23.09.2010 № 484-р "Про надання дозволу на концентрацію" Комітетом не надавався дозвіл на передачу ані деяких функцій аеропорту, ані всіх функцій аеропорту (спеціалізованих послуг, які належать до сфери діяльності природних монополістів), було надано дозвіл лише на оренду комплексу будівель та споруд, який призначений для задоволення громадських потреб у сфері авіаперевезень.
Комітетом зазначено, що внаслідок укладення Генеральної угоди від 01.01.2014 № 9/14 ТОВ "Мастер - Авіа" має можливість, використовуючи свою ринкову владу та виконуючи функції аеропорту, в тому числі, при укладанні Генеральних угод про комерційне виконання конкретний аеропортових послуг, не допускати та /або усувати із суміжних до спеціалізованих послуг аеропорту ринків - ринків наземного обслуговування, інших учасників ринку, що є, в тому числі, на ринках послуг з наземного обслуговування, його конкурентами або потенційними конкурентами.
Так, 01.10.2013 ТОВ "Мастер - Авіа" укладено з ТОВ "Транс-Аерохендлінг" Генеральну угоду про комерційне виконання послуг з наземного обслуговування повітряних суден № МА 403/13, яка діяла до 31.12.2015.
Відповідно до Генеральної угоди № МА 403/13 ТОВ "Транс-Аерохендлінг" отримало право надання послуг з наземного обслуговування повітряних суден перевізників на території аеропорту, самостійно укладаючи для цього відповідні договори з перевізниками та забезпечуючи необхідне сертифіковане обладнання, аеродромну техніку та механізми, спецтранспорт та спеціально навчений персонал для надання цих послуг. Термін дії Генеральної угоди № МА 403/13 закінчувався 31.12.2015, при цьому ТОВ "Транс-Аерохендлінг" неодноразово зверталося до ТОВ "Мастер - Авіа" та КП "МА "Київ" щодо продовження терміну дії зазначеної угоди, направивши додаткову угоду № 4, згідно з якою термін дії Генеральної угоди № МА 403/13 продовжувався до 18.01.2018.
Проте, додаток до Генеральної угоди № МА 403/13 про продовження її дії ні ТОВ "Мастер - Авіа", ані КП "МА "Київ" підписаний не був, що перешкоджало ТОВ "Транс - Аерохендлінг" здійснювати свою господарську діяльність.
Між Компанією "Візз Ейр" і ТОВ "Транс - Аерохендлінг" укладено договір про наземне обслуговування, згідно з яким останнє з 01.11.2013 надавало послуги Компанії "Візз Ейр" з обслуговування пасажирів і багажу та обслуговує її повітряні судна на пероні і місцях стоянки.
Оскільки ТОВ "Транс - Аерохендлінг" здійснювало обслуговування міжнародних рейсів авіакомпанії "Візз Ейр", для належного її обслуговування 18.02.2014 ТОВ "Транс - Аерохендлінг" і ТОВ "Мастер - Авіа" уклали Договір № 22/02-14 про надання послуг з наземного обслуговування, згідно з яким ТОВ "Мастер - Авіа", як субпідрядна обслуговуюча компанія, надає послуги з обслуговування пасажирів та багажу, термін дії якого закінчувався 15.03.2015, який в подальшому припинив свою дію 30.06.2015 (згідно з укладеним протоколом розбіжностей) та не був продовжений.
Комітетом встановлено, що авіакомпанія "Візз Ейр" з 01.07.2015 була змушена розірвати договірні відносини з ТОВ "Транс - Аерохендлінг", оскільки останнє не могло надавати в повному обсязі послуги наземного обслуговування пасажирів та багажу, з підстав не продовження терміну дії Генеральної угоди від 01.10.2013 № МА 403/13 без об`єктивно виправданих на те причин з боку ТОВ "Мастер - Авіа".
При цьому ТОВ "Мастер - Авіа" з авіакомпанією "Візз Ейр" уклали додаткову угоду від 01.07.2015 до Додатку від 01.04.2015 № МА 116/13 про надання комплексу послуг з пасажирського обслуговування повітряних суден.
Тобто, ТОВ "Мастер - Авіа" почало самостійно надавати авіакомпанії "Візз Ейр" послуги наземного обслуговування пасажирів та багажу, усунувши з цього ринку ТОВ "Транс - Аерохендлінг", що призвело до обмеження конкуренції на ринку надання послуг з наземного обслуговування на території аеропорту "Київ".
Таким чином, ТОВ "Мастер - Авіа" при виконанні делегованих йому КП "МА "Київ" функцій аеропорту, зокрема, щодо укладення з суб`єктами господарювання (хендлінговими компаніями) Генеральних угод про комерційне виконання аеропортових послуг, тобто, надання цим суб`єктам господарювання доступу до послуг з наземного обслуговування повітряних суден, пасажирів та багажу без об`єктивно виправданих на те причин, відмовляло ТОВ "Транс - Аерохендлінг" у продовженні терміну Генеральної угоди від 01.10.2013 № МА 403/13 та договору про надання послуг з наземного обслуговування від 18.02.2014 № МА 22/02-14.
Отже, у зв`язку із закінчення дії з Генеральної угоди від 01.10.2013 № МА 403/13, а також відмовою ТОВ "Мастер - Авіа" у підписанні додатку з продовження її дії, відмовою КП "МА "Київ" у сприянні в підписанні такого додатку з продовження її дії та блокування роботи під час надання ТОВ "Транс - Аерохендлінг" послуг наземного обслуговування, зазначене призвело до того, що ТОВ "Транс - Аерохендлінг" (конкурента ТОВ "Мастер - Авіа" на ринку наземного обслуговування та території аеропорту "Київ") було усунуто з цього ринку.
За результатами аналізу наявної у Комітету інформації, останнім виявлено, що після укладення у 2014 році Генеральної угоди між ТОВ "Мастер - Авіа" та КП "МА "Київ" кількість суб`єктів господарювання, які надавали послуги з наземного обслуговування регулярних рейсів повітряних суден та пасажирів на території аеропорту "Київ" зменшилася із 7 суб`єктів у 2013 році до 2 суб`єктів господарювання станом на 31.05.2017.
Комітетом встановлено, що основними суб`єктами господарювання, які надавали послуги з наземного обслуговування регулярних рейсів повітряних суден та пасажирів на території аеропорту "Київ" у 2016 році та до 31.05.2017, є ТОВ "Мастер - Авіа" і ТОВ "Інтеравіа". При цьому Комітетом встановлено, що у 2013 хендглінгові послуги ТОВ "Мастер - Авіа" не надавало, а станом на 31.05.2017 воно обслуговувало 86% регулярних рейсів та 80/79% пасажирських регулярних рейсів.
При цьому, КП "МА "Київ" могло самостійно надавати послуги з наземного обслуговування на території аеропорту "Київ", тобто бути конкурентом іншим суб`єктам господарювання на цьому ринку, але Підприємство тільки 14.12.2016 отримало Сертифікат відповідності на наземне адміністрування та, за наявною в Комітеті інформацією, до 31.05.2017 таких послуг не надавало.
З урахуванням наведеного, Комітетом зроблені висновки, що укладання ТОВ "Мастер - Авіа" та КП "МА "Київ" Генеральної угоди про комерційне виконання послуг з наземного обслуговування повітряних суден від 01.01.2014 № 9/14 є узгодженими діями у розумінні частини першої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
При цьому узгоджені дії полягають в тому, що КП "МА "Київ", який є суб`єктом природної монополії на ринку спеціалізованих послуг аеропорту та має ознаки такого, що займає монопольне становище на ринку спеціалізованих послуг аеропорту, а також могло самостійно надавати послуги з наземного обслуговування в межах території аеропорту "Київ" та укладати Генеральні угоди, укладаючи Генеральну угоду про комерційне виконання послуг з наземного обслуговування повітряних суден від 01.01.2014 № 9/14 з ТОВ "Мастер - Авіа", яке є його потенційним конкурентом на вказаному ринку, надало останньому право на укладання договорів (генеральних угод про комерційне виконання послуг наземного обслуговування) із сертифікованими хендлінговими компаніями, тобто право допуску своїх конкурентів на ринок наземного обслуговування в аеропорту "Київ" (Жуляни), що призвело до обмеження конкуренції на цьому ринку.
Антиконкурентні узгоджені дії почалися з моменту укладення КП "МА "Київ" і ТОВ "Мастер - Авіа" Генеральної угоди про комерційне виконання послуг з наземного обслуговування повітряних суден з 01.01.2014 та завершені 01.03.2015, оскільки Генеральна угода була розірвана з 01.03.2015.
Отже порушення у вигляді антиконкуретних узгоджених дій тривало з 01.01.2014 по 01.03.2015.
Комітетом також встановлено, що КП "МА "Київ" станом на 2014 рік мало сертифікат аеродрому та згідно з Повітряним кодексом України є експлуатантом аеропорту, а отже тільки КП "МА "Київ" могло надавати спеціалізовані послуги суб`єктам авіаційної діяльності, тобто однією з функцій аеропорту є укладання Генеральний угод із сертифікованими хендлінговими компаніями.
Водночас ТОВ "Мастер - Авіа" станом на 2014 рік не мало сертифікату аеродрому, тому уклавши з КП "МА "Київ" Генеральну угоду № 9/14 отримало від останнього частину його функцій на право укладання договорів (генеральних угод про комерційне виконання послуг наземного обслуговування) із сертифікованими хендлінговими компаніями.
Внаслідок укладення Генеральної угоди № 9/14, надавачем спеціалізованих послуг аеропорту виступає ТОВ "Мастер - Авіа".
При цьому, КП "МА "Київ", як суб`єкт природної монополії надає лише 2 спеціалізовані послуги - забезпечення посадки, зльоту повітряних суден та забезпечення наднормативної стоянки повітряних суден, водночас аеропортові збори за обслуговування пасажирів, забезпечення авіаційної безпеки та за надання послуг із забезпечення авіаційної безпеки отримує ТОВ "Мастер - Авіа".
Крім того, Комітетом додатково з`ясовано (за результатом аналізу наданих позивачами документів), що на бланках як ТОВ "Мастер - Авіа", так і КП "МА "Київ" вказані однакові номери телефонів і номери факсів, вказані підприємства мають однакові поштові скриньки, розташовані на одному корпоративному сервері; на підприємствах працює одна й та ж сама особа, яка займає посаду начальника юридичного відділу та має повну інформацію щодо діяльності обох підприємств, а отже між ТОВ "Мастер - Авіа" та КП "МА "Київ" відбувається постійний обмін інформацією, тобто між ними існують сталі взаємовідносини, що надає можливість узгоджувати свої дії та поведінку, зокрема укладати або відмовляти в укладанні генеральних угод про комерційне виконання послуг з наземного обслуговування суб`єктів господарювання.
ТОВ "Мастер - Авіа" виграло конкурс та отримало в оренду цілісний майновий комплекс, а саме, комплекс будівель та споруд КП "МА "Київ" для здійснення реструктуризації останнього, з метою ефективної роботи підприємства і отримання максимального прибутку й подальшого розвитку підприємства як на регіональному, так і на міжнародному ринках. Проте, перемога в конкурсі й отримання ТОВ "Мастер - Авіа" в оренду наведеного комплексу будівель і споруд, як і ефективне використання цього майна, не означає для зазначених суб`єктів господарювання, що вони можуть провадити свою діяльність із порушенням вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Саме по собі укладення будь - яких договорів не є порушенням чинного законодавства, порушенням є дії сторін такого договору та їх наслідки, що стали можливими через наявність у сторін правових повноважень, які вони отримали, уклавши договір, що призводить до порушення статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", а саме, вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції.
Таким чином, Комітетом зроблений висновок про те, що встановлені обставини у їх сукупності свідчать, що ТОВ "Мастер - Авіа" та КП "МА "Київ" вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50, частиною першою статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді здійснення антиконкуретних узгоджених дій шляхом укладення Генеральної угоди про комерційне виконання послуг з наземного обслуговування повітряних суден від 01.01.2014 № 9/14, які призвели до обмеження конкуренції на ринку наземного обслуговування в межах території аеропорту "Київ" (Жуляни).
4. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Закон України "Про захист економічної конкуренції":
стаття 1:
- економічна конкуренція (конкуренція) - це змагання між суб`єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб`єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб`єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб`єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку;
- контроль - вирішальний вплив однієї чи декількох пов`язаних юридичних та/або фізичних осіб на господарську діяльність суб`єкта господарювання чи його частини, який здійснюється безпосередньо або через інших осіб, зокрема завдяки: праву володіння чи користування всіма активами чи їх значною частиною; праву, яке забезпечує вирішальний вплив на формування складу, результати голосування та рішення органів управління суб`єкта господарювання; укладенню договорів і контрактів, які дають можливість визначати умови господарської діяльності, давати обов`язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління суб`єкта господарювання; заміщенню посади керівника, заступника керівника спостережної ради, правління, іншого наглядового чи виконавчого органу суб`єкта господарювання особою, яка вже обіймає одну чи кілька із зазначених посад в інших суб`єктах господарювання; обійманню більше половини посад членів спостережної ради, правління, інших наглядових чи виконавчих органів суб`єкта господарювання особами, які вже обіймають одну чи кілька із зазначених посад в іншому суб`єкті господарювання. Пов`язаними особами є юридичні та/або фізичні особи, які спільно або узгоджено здійснюють господарську діяльність, у тому числі спільно або узгоджено чинять вплив на господарську діяльність суб`єкта господарювання. Зокрема, пов`язаними фізичними особами вважаються такі, які є подружжям, батьками та дітьми, братами та (або) сестрами;