1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



13 травня 2020 року

м. Київ

справа № 2040/6291/18

адміністративне провадження № К/9901/66042/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Стародуба О.П.,

суддів - Берназюка Я.О., Кравчука В.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2018р. (судді - Калиновський В.А., Калитка О.М., Кононенко З.О.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Харківського обласного військового комісаріату про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

У серпні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просив:

визнати протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні йому одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей";

скасувати рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум - про відмову в призначенні йому одноразової грошової допомоги, оформлене пунктом 392 протоколу №73 від 13.07.2018р.;

зобов`язати Міністерство оборони України призначити йому одноразову грошову допомогу, передбачену ст. 16 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. №975 у зв`язку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності;

зобов`язати Міністерство оборони України надіслати вказане рішення Харківському обласному військовому комісаріату для видання наказу про виплату йому такої допомоги;

зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат повторно направити його документи щодо призначення одноразової грошової допомоги розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України.

В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що він має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та Порядку від 25.12.2013р. №975. Проте відповідач відмовив у виплаті зазначеної грошової допомоги, оскільки інвалідність йому встановлена понад тримісячний строк, встановлений п. 6 ч. 2 ст. 16 Закону №2011-ХІІ. Вважає дії відповідача протиправними та такими, що не відповідають нормам закону.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.09.2018р. в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2018р. рішення суду першої інстанції скасовано, позов задоволено.

Визнано протиправною відмову Міністерства оборони України у призначенні одноразової грошової допомоги позивачу відповідно до Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. №975.

Скасовано рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову в призначенні позивачу одноразової грошової допомоги, оформлене пунктом 392 протоколу №73 від 13.07.2018р.

Зобов`язано Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення одноразової грошової допомоги позивачу, передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затв. постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013р. у зв`язку з встановленням позивачу ІІІ групи інвалідності в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, та надіслати вказане рішення Харківському обласному військовому комісаріату для видання наказу про виплату позивачу такої допомоги.

З ухваленою у справі постановою суду апеляційної інстанції не погодився відповідач - Міністерство оборони України, звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що позивач був військовослужбовцем строкової служби та втратив право на отримання одноразової грошової допомоги з набуттям чинності Законом №1774-VIII (з 01.01.2017р.), оскільки інвалідність встановлена йому після спливу тримісячного строку з часу звільнення з військової служби, а тому суд першої інстанції правомірно відмовив в задоволенні позову.

Посилається на те, що строкова військова служба є окремим видом військової служби, що вказує на особливий порядок правового регулювання вказаного виду служби. На момент встановлення позивачу інвалідності, чинним законодавством України не було передбачено виплати одноразової грошової допомоги звільненим військовослужбовцям строкової служби у разі встановлення інвалідності після спливу трьохмісячного строку після звільнення зі служби.

Відзиву на касаційну скаргу до суду не надходило.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Так, в ході розгляду справи по суті судами попередніх інстанцій встановлено, що з 30.09.1983р. по 13.12.1985р. позивач проходив строкову військову службу в Збройних Силах, в тому числі приймав участь у бойових діях на території Республіки Афганістан в складі військової частини пп 89933, що підтверджуються військовим квитком серії НОМЕР_1 . Був звільнений з військової служби 03.12.1985р. (а.с. 10)

Відповідно до витягу з протоколу №723 від 02.03.2017р. засідання Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України по встановленню причинного звязку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв - множинні вогнепальні осколкові поранення голови (контузія головного мозку-1984 р.), спини, правої ступні позивача пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. (а.с. 11)

Згідно довідки до Акту огляду МСЕК серія 12ААА № 686020 від 10.05.2017р. позивачу при первинному огляді 10.05.2017р. вперше встановлено ІІІ групу інвалідності з 05.05.2017р., поранення (контузія), захворювання, так, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. Інвалідність позивачу встановлено строком до 01.06.2018р. з наступним переоглядом інвалідності 10.05.2018р. (а.с. 11 зворотній бік)

Судами встановлено, що 08.01.2018р. позивач звернувся до Харківського обласного військового комісаріату із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Згідно витягу з протоколу засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 13.07.2018р. №73 позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги з тих підстав, що інвалідність позивачу встановлено понад три місяці після звільнення зі служби внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби. Крім того, діючим законодавством не передбачено призначення одноразової грошової допомоги особам, звільненим зі строкової служби, інвалідність яким встановлена внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби. (а.с. 9)


................
Перейти до повного тексту