ПОСТАНОВА
Іменем України
13 травня 2020 року
Київ
справа №324/1296/16-а
адміністративне провадження №К/9901/18718/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Тацій Л.В.,
суддів: Рибачука А.І., Стеценка С.Г.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу № 324/1296/16-а (2-а/324/36/2016)
за позовом Депутата Пологівської районної ради Запорізької області ОСОБА_1 до Пологівської районної ради Запорізької області, треті особи: Чубарівська сільська рада Пологівського району Запорізької області, ОСОБА_2, про визнання протиправним та скасування рішення Пологівської районної ради Запорізької області від 15.07.2016 року № 3 "Про припинення Балочкинської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Пологівської районної ради Запорізької області шляхом ліквідації", провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Депутата Пологівської районної ради Запорізької області ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2017 року (ухвалену в складі колегії суддів: головуючого судді Чумака С.Ю., суддів: Гімона М.М., Юрко І.В.),-
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
Депутат Пологівської районної ради Запорізької області ОСОБА_1 (надалі- позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Пологівського районного суду Запорізької області із адміністративним позовом до Пологівської районної ради Запорізької області (надалі - відповідач, райрада), треті особи: Чубарівська сільська рада Пологівського району Запорізької області, ОСОБА_2 в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Пологівської районної ради Запорізької області від 15 липня 2016 року №3 "Про припинення Балочкинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Пологівської районної ради Запорізької області шляхом ліквідації".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішення №3 "Про припинення Балочкинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Пологівської районної ради Запорізької області шляхом ліквідації" є протиправним і таким, що підлягає скасуванню. Оскаржуване рішення порушує право на освіту дітей, що мешкають у селі Балочки Пологівського району Запорізької області. Ліквідація школи призведе до скорочення робочих місць, вивільнення вчителів та інших працівників школи і до погіршення демографічної ситуації у селі. Рішення прийнято без проведення консультацій з громадськістю.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Постановою Пологівського районного суду Запорізької області від 19 грудня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що не проведення обговорень проекту рішення про ліквідацію навчального закладу та прийняття рішення про ліквідацію школи, ігнорування заперечень з боку трудового колективу навчального закладу, трудові права яких у разі його ліквідації порушуються, громадськості села Балочки, батьків учнів, які навчаються у школі, свідчить про протиправності рішення Пологівської районної ради Запорізької області від 15 липня 2016 року №3 "Про припинення Балочкинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Пологівської районної ради Запорізької області шляхом ліквідації".
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд постановою від 23 лютого 2017 року скасував постанову Пологівського районного суду Запорізької області від 19 грудня 2016 року та ухвалив нове рішення про відмову у задоволенні позову депутата Пологівської районної ради Запорізької області ОСОБА_1 .
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що проведення консультацій з громадськістю при прийнятті оскаржуваного рішення не є обов`язковим. Також суд апеляційної інстанції зазначив, що позивачем не доведено порушення його прав, свобод чи інтересів, оскільки за приписами частини 1 статті 6 КАС України саме ці обставини є підставою для права на судовий захист.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву на касаційну скаргу
У березні 2017 року ОСОБА_1 подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.02.2010, а постанову Пологівського районного суду Запорізької області від 19 грудня 2016 року - залишити без змін.
У скарзі посилається на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Відповідач направив до суду відзив на касаційну скаргу, відповідно до якого проти її задоволення заперечує, просить рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 03 квітня 2017 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою депутата Пологівської районної ради Запорізької області ОСОБА_1.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів". З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС).
Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14 червня 2019 року визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Рибачук А.І., Стеценко С.Г., справу передано головуючому судді.
Ухвалою від 12.05.2020 справу прийнято до провадження та призначено її попередній розгляд.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Судами попередніх інстанцій встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що Балочкинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Пологівської районної ради Запорізької області є загальноосвітнім навчальним закладом, у якому навчаються діти з села Балочки Пологівського району Запорізької області, який перебуває в комунальній власності Пологівської районної ради.
На Восьмій позачерговій сесії сьомого скликання Пологівської районної ради Запорізької області 15.07.2016 прийнято рішення № 3 "Про припинення Балочкинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Пологівської районної ради Запорізької області шляхом ліквідації".
Підставою для прийняття такого рішення слугував лист голови Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області від 08.07.2016 № 1 223/01-15 "Про пропозиції до порядку денного" та пояснювальна записка до проекту рішення Пологівської районної ради Запорізької області "Про припинення Балочкинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Пологівської районної ради Запорізької області шляхом ліквідації", складена начальником відділу освіти, молоді та спорту Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області.
У вказаній доповідній записці поряд з іншим зазначено, що у 2015-2016 навчальному році у Балочкинській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Пологівської районної ради Запорізької області навчалося 22 учні, тому згідно п. 4 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 № 911-VІІІ з 1 вересня 2016 року фінансування цього закладу за рахунок державної субвенції здійснюватися не буде (як такого, що має менше 25-и учнів). За прогнозованими даними збільшення учнівського контингенту в найближчі роки у закладі не очікується, контингент в середньому налічуватиме 20 учнів, формування класів у Балочкинській ЗОШ І-ІІІ ступенів не є можливим. Затрати на заклад у 2016 році складатимуть 897644 грн., вартість навчання одного учня 40802 грн. є найбільшою в районі.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Відповідно до частини 3 статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15 січня 2020 року N 460-IX (далі- Закон №460-IX, набрав чинності 08.02.2020) установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Касаційна скарга по справі № 324/1296/16-а (2-а/324/36/2016) подана у березні 2017 року, розгляд касаційної скарги не закінчено до 08.02.2020, тому касаційна скарга розглядається в порядку, що діяв до набрання чинності Законом №460-IX (із застосуванням норм КАС України в редакції, чинній до 08.02.2020).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами абзацу 2 пункту тридцятого частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 36 Закону України "Про освіту" та частини шостої статті 11 Закону України "Про загальну середню освіту" реорганізація і ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням сесії місцевої ради, державної і приватної форм власності - за рішенням засновника (засновників).
Повноваження районних та обласних рад визначені статтею 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в України".
Зі змісту даної статті вбачається, що до виключних повноважень районної ради не відноситься вирішення питань про утворення чи ліквідацію навчальних закладів комунальної форми власності.
Разом з тим, відповідно до пункту 30 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради (селищної, сільської, міської).
Тобто, рішення про ліквідацію та реорганізацію навчального закладу комунальної форми власності приймає місцева (сільська, селищна, міська) рада, у віданні якої перебуває відповідний навчальний заклад.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" загальні збори громадян за місцем проживання є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення. Рішення загальних зборів громадян враховуються органами місцевого самоврядування в їх діяльності. Порядок проведення загальних зборів громадян за місцем проживання визначається законом та статутом територіальної громади.
В силу вимог частин першої та третьої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.
Згідно з положеннями статті 13 Закону України "Про місцеве самоврядування України" територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов`язковому розгляду органами місцевого самоврядування.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, орієнтовним планом районних заходів із проведення консультації з громадськістю на 2016 рік, затвердженим головою Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області 25.12.2015 передбачено на березень 2016 року розширене засідання координаційної ради з питань розробки районного Плану модернізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів Пологівського району, організації роботи освітніх округів. Однак, доказів проведення такого розширеного засідання координаційної ради, як і рішень, прийнятих за результатами проведення розширеного засідання, відповідачем надано не було.
Згідно протоколу №1 від 18.04.2016 загальних зборів трудового колективу школи та громадськості села в присутності представників Пологівської районної ради та районної державної адміністрації щодо перспектив функціонування та закриття Балочкинської ЗОШ І-ІІІ ступенів вирішено: порушити клопотання перед Пологівською районною радою та Пологівською районною державною адміністрацією про збереження навчального закладу Балочкинської ЗОШ І-ІІІ ступенів; провести пошук шляхів економії та джерел фінансування навчального закладу.
Доказів розгляду відповідачем та вирішення цього клопотання, відповідачем до суду також не надано.
Згідно пояснювальної записки до проекту рішення Пологівської районної ради Запорізької області "Про припинення Балочкинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Пологівської районної ради Запорізької області шляхом ліквідації", складеної начальником відділу освіти, молоді та спорту Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області, у 2015-2016 навчальному році у Балочкинській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Пологівської районної ради Запорізької області навчалося 22 учні.