ПОСТАНОВА
Іменем України
12 травня 2020 року
Київ
справа №822/5942/15
адміністративне провадження №К/9901/13439/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом Житлово-будівельного кооперативу "Озерний-3" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправною та скасування постанови, за касаційною скаргою Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду у складі колегії суддів: Блонського В.К., Лабань Г.В., Майстер П.М. від 25.11.2015 та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів Смілянця Є.С., Залімського І.Г., Сушка О.О. від 14.04.2016,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У жовтні 2015 року Житлово-будівельний кооператив "Озерний-3" (далі - ЖБК "Озерний-3", позивач) звернувся з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі -ДАБІ, відповідач), у якому просив визнати постанову №1 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 06.10.2015, прийняту головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області - Денисовим Денисом Валерійовичем про накладення штрафу на житлово-будівельний кооператив "Озерний-3" (код ЄДРПОУ-38427864) в сумі 124020 гривень протиправною та скасувати її (далі - спірна постанова).
2. У позові наводились аргументи про те, що спірна постанова прийнята з перевищенням повноважень та за відсутності предмета перевірки - зареєстрованої у встановленому законом порядку декларації про початок виконання будівельних робіт.
3. Позивач, окрім іншого, посилався й на відсутність у відповідача права на проведення позапланової перевірки позивача в силу приписів Закону України від 28.12.2014 №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі - Закон №71-VIII), яким, на переконання ЖБК "Озерний-3", заборонено проведення таких перевірок, в тому числі, органам державного архітектурно-будівельного контролю.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
4. Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.11.2015, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.04.2016, позов задоволено. Визнано протиправною та скасовано спірну постанову.
5. Приймаючи таку постанову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився і апеляційний суд, виходив з того, що оскільки позапланова перевірка проводилась саме з питання достовірності даних, наведених у декларації про початок виконання будівельних робіт від 11.09.2015, яка станом на день видання направлення на проведення такої перевірки повернута ЖБК "Озерний-3" і не була зареєстрована у єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обʼєктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (далі - реєстр), то предмет перевірки був відсутній.
6. З огляду на викладене, суди дійшли висновку про відсутність підстав для проведення позапланової перевірки позивача та, як наслідок, відсутності правових наслідків такої, в тому числі стосовно прийняття відповідачем за її наслідками спірної постанови.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. Не погоджуючись з такими судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить їх скасувати, а в задоволенні позову відмовити.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
8. Відповідно до встановлених судами попередніх інстанцій обставин справи, виконуючий обовʼязки начальника управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 08.09.2015 №976 "Про удосконалення роботи із здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю" підписав та видав посадовій особі управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області (далі - управління ДАБІ) направлення для здійснення позапланової перевірки від 17.09.2015 №578 81-квартирного житлового будинку з прибудованим кафе та вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Озерна, 6/4 у м. Хмельницькому.
9. Згідно з вищевказаним направленням предметом позапланової перевірки є перевірка достовірності даних, наведених в декларації про початок виконання будівельних робіт від 11.09.2015 №1022-4445/Д1. Строк дії направлення встановлений з 21.09.2015 до 25.09.2015.
10. На підставі зазначеного направлення посадовою особою управління ДАБІ проведено позапланову перевірку достовірності даних у декларації про початок виконання будівельних робіт від 11.09.2015 №1022-4445/Д 1.
11. Посадовою особою управління ДАБІ за результатами перевірки позивача 25.09.2015 складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил.
12. Перевіркою встановлено, що у реєстрі, який формується на підставі інформації поданої Держархбудінспекції України її територіальними органами, станом на 25.09.2015 відсутня інформація щодо видачі дозволів та реєстрації декларацій про початок виконання будівельних робіт з будівництва 81-квартирного житлового будинку з прибудованим кафе та вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Озерній, 6/4 у м. Хмельницькому.
13. Будівельні роботи розпочаті та виконуються без зареєстрованої органом архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт, чим замовником-ЖБК "Озерний-3" та генпідрядною організацією-ТОВ "Домобудівна компанія" порушено статтю 34 Закону України від 17.02.2011 №3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон №3038-VI).
14. Оскільки при проведенні перевірки виявлено порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, посадовою особою управління ДАБІ складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25.09.2015 №00203, в якому зазначено, що за результатами позапланової перевірки виявлено, що у реєстрі який формується на підставі інформації поданої Держархбудінспекції України її територіальними органами, станом на 25.09.2015 відсутня інформація щодо видачі дозволів та реєстрації декларацій про початок виконання будівельних робіт з будівництва 81-квартирного житлового будинку з прибудованим кафе та вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Озерній, 6/4 у м. Хмельницькому.
15. Також прийнято припис від 25.09.2015 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
16. На підставі протоколу від 25.09.2015 №00203, головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління ДАБІ прийнята спірна постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, згідно якої, ЖБК "Озерний-3" визнаний винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 4 частини другої статті 2 Закону України від 14.10.1994 №208/94-ВР "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" (далі - Закон №208/94-ВР) та накладено на позивача штраф у сумі 124020 гривень.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
17. В обґрунтуванні вимог касаційної скарги відповідач наполягає на тому, що позапланова перевірка була проведена ним на підставі та в межах повноважень, визначених законом.
18. Скаржник зазначає, виявлені ним порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності дійсно мали місце і це підтверджено матеріалами перевірки, при цьому, право на проведення перевірки достовірності даних, наведених у декларації про початок виконання будівельних робіт передбачене абзацом четвертим пункту 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 (далі - Порядок №553).
19. Заперечень на касаційну скаргу не надходило.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
20. Так, за змістом частин першої, другої, третьої, восьмої статті 36 Закону №3038-VI право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на обʼєктах, що належать до I - III категорій складності, підключення обʼєкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом пʼяти робочих днів з дня надходження декларації.
Виконувати будівельні роботи, підключати обʼєкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.
Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації
21. Механізм набуття права на виконання підготовчих та будівельних робіт визначає Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт. Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" (далі - постанова КМУ №466, Порядок №466).
22. За визначенням абзацу шостого пункту 2 Порядку №466 реєстрація - внесення даних до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обʼєктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (далі - реєстр).
23. Пунктами 8, 10, 11 цього ж Порядку встановлено, що контроль за виконанням підготовчих та будівельних робіт здійснюється відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю.
24. Відомості щодо отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих та будівельних робіт; зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих та будівельних робіт; виданих, анульованих дозволів; повернень декларацій для усунення виявлених недоліків, відмов у видачі дозволів; отриманих повідомлень про зміну даних у повідомленнях про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, отриманих декларацій про зміну даних у зареєстрованих деклараціях про початок виконання підготовчих чи будівельних робіт, внесення змін у повідомлення або декларацію у звʼязку з технічною помилкою; скасування реєстрації повідомлення або декларації вносяться Держархбудінспекцією до реєстру на підставі інформації, поданої органами державного архітектурно-будівельного контролю, протягом одного робочого дня з дня її отримання.
25. Замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданих ним повідомленні, декларації, за виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації та за порушення вимог, визначених цим Порядком, відповідно до Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та Кодексу України про адміністративні правопорушення