1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


07 травня 2020 року

м. Київ


справа № 278/2513/17-ц

провадження № 61-46378св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Ступак О. В. (суддя-доповідач), Гулейкова І. Ю., Усика Г. І.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: Сінгурівська сільська рада Житомирського району Житомирської області, ОСОБА_2, державний реєстратор Житомирського районного управління юстиції Артемчук Оксана Дмитрівна,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадженнякасаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 16 квітня 2018 року у складі судді Грубіяна Є. О. та постанову Апеляційного суду Житомирської області від 19 вересня 2018 року у складі колегії суддів: Миніч Т. І., Павицької Т. М., Трояновської Г. С.,


ВСТАНОВИВ:


Короткий зміст позовних вимог і рішень судів


У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Сінгурівської сільської ради Житомирського району Житомирської області (далі - Сінгурівська сільська рада), ОСОБА_2, державного реєстратора Житомирського районного управління юстиції Артемчук О. Д. про скасування рішень.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що рішенням Сінгурівської сільської ради народних депутатів Житомирського району Житомирської області від 21 жовтня 1993 року № 64 "Про виділення земельних ділянок під будівництво індивідуальних житлових будинків" йому виділено у межах населеного пункту у власність земельну ділянку розміром 0,15 га під будівництво індивідуального житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 . З моменту прийняття рішення № 64, земельна ділянка постійно перебувала у його володінні, що підтверджується проведеними ним сплатами земельного податку. Як йому стало відомо, рішенням Сінгурівської сільської ради від 17 вересня 2008 року відповідачу виділено у власність земельну ділянку у с. Двірець площею 0,189 га, і проведено реєстрацію прав власності на такий об`єкт нерухомості. Вказує на те, що передана ОСОБА_3 земельна ділянка є його земельною ділянкою.


Посилаючись на викладене, ОСОБА_1 просив скасувати рішення Сінгурівської сільської ради Житомирського району, прийняте на 26 сесії сільської ради 5 скликання від 17 вересня 2008 року "Про передачу у власність земельних ділянок громадянам та скасування рішення сільської ради про передачу у власність земельних ділянок" у частині передачі у власність земельної ділянки ОСОБА_2 ; рішення Сінгурівської сільської ради, прийняте на 32 сесії сільської ради 5 скликання від 06 травня 2009 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки" у частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі та складання державних актів на право власності на земельні ділянки та передачі у власність земельної ділянки і передачі у власність земельної ділянки по фактичному користуванню ОСОБА_2, а також скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно.


Рішенням Житомирського районного суду Житомирської області від 16 квітня 2018 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.


Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що законодавством, як чинним на час видачі рішення про виділення у власність земельної ділянки позивачеві так і станом на день звернення до суду, визначалось, що право володіння і можливість користуватись земельною ділянкою наступало після встановлення землевпорядними організаціями меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право. На час звернення до суду із цим позовом вимагається ще й державна реєстрація права власності. Надані позивачем матеріали не підтверджують отримання ним будь-яких інших документів крім рішення органу місцевого самоврядування про виділ землі. Позивачем не доведено, що він отримував відповідний правовстановлюючий документ на цю земельну ділянку і за час дії чинного нині ЗК України, що позбавляє можливості стверджувати про наявність у нього прав власності на такий об`єкт нерухомості. Відсутність останнього позбавляє можливості здійснювати його захист. Позивачем не доведено в суді будь-якими доказами ідентичність ділянки виданої йому у свій час із ділянкою належною відповідачу.


Постановою Апеляційного суду Житомирської області від 19 вересня 2018 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.


Залишаючи рішення суду першої інстанції без змін, суд апеляційної інстанції виходив із того, що і на час виникнення спірних правовідносин, і на день звернення до суду із цим позовом, ОСОБА_1 міг набути право володіння і користування земельною ділянкою лише після встановлення землевпорядними організаціями меж цієї ділянки в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує це право, та проведення державної реєстрації цих прав. Відсутність у позивача законного права на спірну ділянку позбавляє його можливості на судовий захист.


Короткий зміст та узагальнюючі доводи касаційної скарги


У жовтні 2018 року ОСОБА_1 подав до Верховного Судукасаційну скаргу на рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 16 квітня 2018 рокута постанову Апеляційного суду Житомирської області від 19 вересня 2018 року, в якій просить скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та передати справу на новий розгляд, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права. Вказує на те, що суди відверто проігнорували його аргументи та письмові клопотання, що були подані до суду апеляційної інстанції. Суди взагалі неправильно визначили предмет та підстави позовної заяви та відповідно неправильно визначилися із правовідносинами, що виникли між сторонами. Сінгурівська сільська рада фактично скасовуючи рішення про надання йому земельної ділянки шляхом надання ОСОБА_2 цієї ж земельної ділянки, вийшла за межі своїх повноважень. Суди на спростування його доводів нічого не вказали, що вказує на низьку компетентність та неспроможність судів взагалі вирішувати такі справи. Навіщо йому доводи належність цієї земельної ділянки саме йому, якщо сторони у справі цього не спростовують.




Рух справи у суді касаційної інстанції


Ухвалою судді Верховного Суду Мартєва С. Ю. від 17 грудня 2018 року відкрито провадження у справі, витребувано справу та надано строк для подання відзиву на касаційну скаргу.


28 березня 2019 року справа надійшла до суду касаційної інстанції.


Рішенням зборів суддів Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 02 квітня 2020 року № 1 "Про заходи, спрямовані на належне здійснення правосуддя", вирішено здійснити перерозподіл справ, у яких касаційні скарги подані до Верховного Суду у 2017-2018 роках.


На підставі повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справа передана судді Ступак О. В.


Позиція Верховного Суду


Згідно із частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


За змістом частини першої статті 410 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.


Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, оскільки їх ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права. Судові рішення судів першої й апеляційної інстанцій відповідають вимогам статей ЦПК України щодо законності та обґрунтованості.


Обставини встановлені судами


Рішенням Сінгурівської сільської ради від 21 жовтня 1993 року № 64 ОСОБА_1 виділено у власність земельну ділянку під будівництво індивідуальних житлових будинків площею 0,15 га в с. Двірець Житомирського району Житомирської області.


Рішенням 26 сесії 5 скликання Сінгурівської сільської ради від 17 вересня 2008 року ОСОБА_2 виділено у власність земельну ділянку у с. Двірець площею 0,189 га.


Рішенням 32 сесії 5 скликання Сінгурівської сільської ради від 06 травня 2009 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки" затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання державних актів на право власності на земельні ділянки по фактичному користуванню ОСОБА_2 площею 0,189 га.


22 березня 2016 року рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно № 28857993 проведено реєстрацію права власності на земельну ділянку за ОСОБА_2, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер 1822086500:06:001:0210.



................
Перейти до повного тексту