ПОСТАНОВА
Іменем України
07 травня 2020 року
Київ
справа №826/17786/18
адміністративне провадження №К/9901/21556/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шишова О.О.,
суддів: Дашутіна І.В., Яковенка М.М.,
розглянув у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу №826/17786/18
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-промислова компанія "ХОУМ-НЕТ" до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель, третя особа: Управління капітального будівництва та архітектури Бориспільської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправним та скасування рішення, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-промислова компанія "ХОУМ-НЕТ" на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2019 року (прийняту у складі колегії суддів: головуючого Василенка Я.М., суддів: Ганечко О.М., Шурка О.І.),
у с т а н о в и в :
І. Суть спору:
1. У жовтні 2018 року ТОВ "Науково-промислова компанія "ХОУМ-НЕТ" (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель (далі - відповідач), третя особа: Управління капітального будівництва та архітектури Бориспільської районної державної адміністрації Київської області у якому просили суд визнати протиправним та скасувати рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 01.10.2018 № 10047-р/пк-пз.
2. Обґрунтовуючи вимоги позивач зазначив, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем не були враховані усі обставини, які мали значення, а викладені у ньому доводи, не відповідають умовам тендерної документації та Закону України "Про публічні закупівлі", відповідно, дане рішення не є обґрунтованим, відтак таким, що підлягає скасуванню.
ІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
3. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2019 позовні вимоги було задоволено.
3.1. Визнано протиправним та скасовано рішення Постійно діючої Адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 01.10.2018 року №10047-р/пк-пз.
4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 01.10.2018 №10047-р/пк-пз, не відповідають умовам тендерної документації та Закону України "Про публічні закупівлі", відповідно, дане рішення не є обґрунтованим та підлягає скасуванню.
5. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2019 року скасовано рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2019 року та прийнято нову постанову, якою у задоволені позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-промислова компанія "ХОУМ-НЕТ" до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - управління капітального будівництва та архітектури Бориспільської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовлено.
6. Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що пропозиція ТОВ "НПК "ХОУМ-НЕТ" не відповідала умовам тендерної документації та мала бути відхилена Замовником відповідно до вимог статті 30 Закону України "Про публічні закупівлі".
IІІ. Провадження в суді касаційної інстанції
7. У касаційній скарзі позивач, посилаючись на те, що оскаржувана постанова суду апеляційної інстанції було винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просив касаційну скаргу задовольнити та залишити в силі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2019 року.
8. Обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги позивач зазначає, що тендерна пропозиція ТОВ "Науково-промислова компанія "ХОУМ-НЕТ" в цілому відповідала умовам тендерної документації, та з урахуванням всіх умов викладених в тендерній пропозиції не мала бути відхиленою замовником.
9. Відповідач надав відзив на касаційну скаргу позивача, в якій посилаючись на її необґрунтованість та безпідставність, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення без змін.
ІV. Установлені судами фактичні обставини справи
10. Управлінням капітального будівництва та архітектури Бориспільської районної державної адміністрації Київської області (надалі-Замовник) було оголошено проведення тендерної закупівлі за номером ІЗ А-2018-07-17-000470-а.
11. У складі пропозиції ТОВ "НПК "ХОУМ-НЕТ" містилися наступні документи: - "Довідка про наявність досвіду виконання робіт" від 27.07.2018 року №1-941/10, відповідно до якої ТОВ "НПК "ХОУМ-НЕТ" повідомляє та підтверджує, що має досвід виконання робіт з будівництва ВОЛЗ в період з 2016 по 2018 рік за договорами, укладеними з філією "Управління "Укртехзв`язок" ПАТ "Укртрансгаз"; - договори, укладені між ТОВ "НПК "ХОУМ-НЕТ" та філією "Управління "Укртехзв`язок" ПАТ "Укртрансгаз"; - лист-відгук від 01.08.2018 року №3301ВИХ-18-811, у якому, зокрема, зазначено наступне: "Філія "Управління "Укртехзв`язок" ПАТ "УКРТРАНСГАЗ" підтверджує, що ТОВ "НАУКОВО-ПРОМИСЛОВА КОМПАНІЯ "ХОУМ-НЕТ" виконувало роботи з будівництва ВОЛЗ згідно з наступними договорами: 1) договір від №1607000588 від 15.07.2016 року на виконання робіт "Ремонт кабельної лінії зв`язку систем управління та зв`язку магістрального газопроводу Союз та Кременчук - Богородчани на ділянці 1710 км г-ду "СОЮЗ"; 2) договір №1607000497 від 13.07.2016 року на виконання робіт "Ремонт кабельної лінії зв`язку систем управління та зв`язку магістрального газопроводу Союз та Кременчук - Богородчани на ділянці 1710 км г-ду "СОЮЗ" - НПП 175"; 3) договір №1607000500 від 13.07.2016 року на виконання робіт на об`єкті "Ремонт кабельної лінії зв`язку систем управління та зв`язку магістрального газопроводу Союз та Кременчук - Богородчани на ділянці русло р. Дніпро"; 4) договір №1607000587 від 15.07.2016 року на виконання робіт на об`єкті "Ремонт кабельної лінії зв`язку систем управління та зв`язку магістрального газопроводу Союз та Кременчук - Богородчани на ділянці русло р. Дніпро - НПП 1 "/5"; 5) договір №1607000495 від 14.07.2016 року на виконання робіт на об`єкті "Ремонт кабельної лінії зв`язку систем управління та зв`язку магістрального газопроводу Союз та Кременчук - Богородчани на ділянці НПП 1 "/5 - НПП 1/5".
12. 10 вересня 2018 року, згідно з протоколом № 29, Замовником було визнано переможцем Позивача.
13. Натомість, інший учасник торгів ПрАТ "ДАТАГРУП" не погоджуючись з рішенням Замовника подав скаргу до Відповідача на рішення Замовника.
14. 01 жовтня 2018 року, Відповідачем було прийнято рішення 10047-р/пк-пз, яким зобов`язано Управління капітального будівництва та архітектури Бориспільської РДА Київської області скасувати рішення про визначення ТОВ "НПК "ХОУМ-НЕТ" переможцем процедури закупівлі за№ ІІА-2018-07-17-000470-а- "ДК 021:2015: 45230000- 8 - будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь".
15. Не погоджуючись з рішення 10047-р/пк-пз від 01 жовтня 2018 року, ТОВ "НПК "ХОУМ-НЕТ" звернулось до суду за захистом свої прав та інтересів.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування (в редакції, яка діяла на час вирішення справи в суді першої та апеляційної інстанції)
16. Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
17. Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади регулювалися Законом України від 25 грудня 2015 року № 922-VIII "Про публічні закупівлі" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 922-VIII).
18. Згідно зі статтею 3 Закону № 922-VIII закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
19. Зміст принципу недискримінації розкривається у статті 5 Закону № 922-VIII, якою, зокрема, встановлено, що вітчизняні та іноземні учасники всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель на рівних умовах, замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом, замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників.
20. Частиною третьою статті 7 Закону № 922-VIII установлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснює контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією, цим Законом та іншими законами України. Антимонопольний комітет України та Рахункова палата здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України. Органи, уповноважені на здійснення контролю у сфері закупівель, не мають права втручатися у проведення процедур закупівель.
21. Відповідно до абзаців 1, 2 та 4 частини третьої статті 8 Закону № 922-VIII Антимонопольний комітет України як орган оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав та законних інтересів осіб, пов`язаних з участю у процедурах закупівлі, утворює постійно діючу адміністративну колегію (колегії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Рішення постійно діючої адміністративної колегії (колегій) приймаються від імені Антимонопольного комітету України. Постійно діюча адміністративна колегія (колегії) Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель діє у складі трьох державних уповноважених Антимонопольного комітету України. Голова постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України повинен мати вищу освіту. Порядок діяльності постійно діючої адміністративної колегії (колегій) встановлюється відповідно до Закону України "Про Антимонопольний комітет України", якщо інше не встановлено цим Законом.
22. Приписами статті 1 Закону України від 26 листопада 1993 року № 3659-XII "Про Антимонопольний комітет України" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 3659) встановлено, що Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
23. Відповідно до частин першої та шостої статті 12-1 Закону № 3659-XII постійно діючі адміністративні колегії Антимонопольного комітету України утворюються Антимонопольним комітетом України з числа державних уповноважених Антимонопольного комітету України у складі трьох осіб. Постійно діючу адміністративну колегію очолює перший заступник або заступник Голови Антимонопольного комітету України. Рішення адміністративної колегії Антимонопольного комітету України приймається від імені Антимонопольного комітету України.
24. Порядок оскарження процедури закупівель визначено статтею 18 Закону № 922-VIII.
25. Частиною першою статті 18 Закону № 922-VIII установлено, що скарга до органу оскарження подається суб`єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель. Після розміщення скарги суб`єктом оскарження в електронній системі закупівель скарга автоматично вноситься до реєстру скарг і формується її реєстраційна картка. Скарга разом з реєстраційною карткою в день розміщення суб`єктом оскарження автоматично оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу.
Реєстраційна картка скарги повинна містити таку інформацію: дата та час подання скарги суб`єктом оскарження в електронній системі закупівель; номер скарги, присвоєний в електронній системі закупівель під час її подання; номер оголошення про проведення процедури закупівлі, що оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу. Скарга повинна містити таку інформацію: найменування замовника рішення, дії або бездіяльність якого оскаржуються; ім`я (найменування), місце проживання (місцезнаходження) суб`єкта оскарження; підстави подання скарги, посилання на порушення процедури закупівлі або прийняті рішення, дії або бездіяльність замовника, фактичні обставини, що це можуть підтверджувати; обґрунтування наявності порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи; вимоги суб`єкта оскарження та їх обґрунтування.
До скарги додаються документи та матеріали в електронній формі (у тому числі у вигляді pdf формату файла), що підтверджують порушення процедури закупівлі або неправомірність рішень, дій або бездіяльності замовника, та документ про здійснення оплати за подання скарги до органу оскарження. Відразу після внесення до реєстру скарг скарга з супровідними документами та її реєстраційна картка автоматично надсилаються органу оскарження та замовнику.
26. Відповідно до частини дев`ятої статті 18 Закону № 922-VIII за результатами розгляду скарги орган оскарження має право: прийняти рішення про встановлення або відсутність порушень процедури закупівлі (у тому числі порушення порядку оприлюднення або неоприлюднення інформації про закупівлі, передбаченої цим Законом) та про заходи, що повинні вживатися для їх усунення, зокрема зобов`язати замовника повністю або частково скасувати свої рішення, надати необхідні документи, роз`яснення, усунути будь-які дискримінаційні умови (у тому числі ті, що зазначені в технічній специфікації, яка є складовою частиною тендерної документації), привести тендерну документацію у відповідність із вимогами законодавства, або за неможливості виправити допущені порушення відмінити процедуру закупівлі.
27. Приписами частини десятої статті 18 Закону № 922-VIII установлено, що орган оскарження розглядає скаргу та приймає рішення на її підставі в межах одержаної за скаргою інформації та інформації, розміщеної в електронній системі закупівель. Рішення за результатами розгляду скарг приймаються органом оскарження виключно на його засіданнях.
Орган оскарження має право залучати для отримання консультацій та експертних висновків представників державних органів (за погодженням з керівниками державних органів), експертів і спеціалістів, які не можуть бути пов`язаними особами та володіють спеціальними знаннями, необхідними для професійного та неупередженого розгляду скарги. Суб`єкт оскарження та замовник можуть надавати висновки експертів і спеціалістів, які володіють спеціальними знаннями. Висновки таких представників державних органів, експертів та спеціалістів оприлюднюються в електронній системі закупівель та долучаються до матеріалів справи про розгляд скарги.
28. Відповідно до частини одинадцятої статті 18 Закону № 922-VIII орган оскарження за результатами розгляду скарги приймає обґрунтоване рішення, у якому зазначаються: висновок органу оскарження про наявність або відсутність порушення процедури закупівлі; висновок органу оскарження про задоволення скарги повністю чи частково або про відмову в її задоволенні; підстави та обґрунтування прийняття рішення; у разі якщо скаргу задоволено повністю або частково - зобов`язання усунення замовником порушення процедури закупівлі та/або відновлення процедури закупівлі з моменту попереднього законного рішення чи правомірної дії замовника.
29. Рішення органу оскарження набирають чинності з дня їх прийняття та є обов`язковими для виконання замовниками, особами, яких вони стосуються.
Рішення органу оскарження може бути оскаржене суб`єктом оскарження, замовником у судовому порядку протягом 30 днів з дня його оприлюднення в електронній системі закупівель (частина дванадцята статті 18 Закону № 922-VIII).
30. У статті 22 Закону №922-VIII містяться вимоги до тендерної документації.
Зокрема, згідно частини другої вказаної статті Закону тендерна документація повинна містити, у тому числі: інструкцію з підготовки тендерних пропозицій; один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність вимогам статті 17 у разі, якщо така інформація міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним; проект договору про закупівлю з обов`язковим зазначенням порядку змін його умов; розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);