ПОСТАНОВА
Іменем України
06 травня 2020 року
Київ
справа №826/27228/15
адміністративне провадження №К/9901/4804/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів - Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в судовому засіданні без повідомлення сторін касаційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.07.2017 (суддя - Арсірій Р.О.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2017 (головуючий суддя - Василенко Я.М., судді: Кузьменко В.В., Шурко О.І.) у справі №826/27228/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ай Ті Фінанс" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною та скасування податкової консультації, зобов`язання вчинити дії, -
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ай Ті Фінанс" (далі - ТОВ "Ай Ті Фінанс") звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, в якому просило:
визнати протиправною та скасувати податкову консультацію надану Державною фіскальною службою України (далі - ДФС України) ТОВ "Ай Ті Фінанс" № 26115/6/99-99-22-07-03-15 від 07.12.2015;
зобов`язати Державну фіскальну службу України надати ТОВ "Ай Ті Фінанс" нову податкову консультацію з питань практичного застосування податкового законодавства, з урахуванням висновків суду.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.07.2017, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду, позов задоволено частково. Зобов`язано ДФС України надати ТОВ "Ай Ті Фінанс" нову податкову консультацію з питання, поставленого у запиті про надання податкової консультації від 17.11.2015 №285. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
При прийняті цієї постанови суди попередніх інстанцій виходили з того, що лист відповідача від 07.12.2015 № 26115/6/99-99-22-07-03-15 не містить відповіді по суті поставленого запитання позивача, тому не є податковою консультацією, а є фактично відповіддю в рамках Закону України "Про звернення громадян". Відповідач податкового роз`яснення, яке б відповідало приписам податкового законодавства та носило індивідуальний роз`яснювальний характер не надав. При цьому, оскільки податкова консультація, передбачена нормами податкового законодавства, надана не була, суди відмовили у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною та скасування податкової консультації.
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, ДФС України оскаржило їх у касаційному порядку.
У касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.07.2017, та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2017 та прийняти нове рішення про відмову в позові повністю.
В обґрунтування своїх доводів відповідач зазначає, що висновки, викладені в оскаржуваній податковій консультації, не суперечать ані нормам Податкового кодексу України, ані правам та інтересам платника податків, консультація надана виключно в межах повноважень ДФС.
У відзиві на касаційну скаргу ТОВ "Ай Ті Фінанс" зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставинам справи судами надано правильно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими. Отже, позивач просить залишити касаційну скаргу відповідача без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Як з`ясовано судами попередніх інстанцій, ТОВ "Ай Ті Фінанс" звернулось до ДФС України з заявою про надання податкової консультації №285 від 17.11.2015.
У вказаному запиті позивач просив контролюючий орган надати відповідь на запитання: "Чи зобов`язане ТОВ "Ай Ті Фінанс" як фінансова установа, яка отримала ліцензію Національного банку України на переказ коштів, відповідно до статті 9 Закону України "Про застування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" застосовувати реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки до операцій з переказу коштів, якщо такі операції здійснюються ТОВ "Ай Ті Фінанс" за допомогою ПТКС (програмно - технічних комплексів обслуговування) та ПНБП (пунктів надання банківських послуг) на підставі ліцензії Національного банку України, без укладення агентських договорів із банком (банками)?".
ДФС України на запит позивача у листі від 07.12.2015 № 26115/6/99-99-22-07-03-15 зазначив, що враховуючи те, що Закон України "Про застування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" є спеціальним законом, який визначає, правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій, встановлення норм щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій у інших законах, крім Податкового кодексу України не допускається, ДФС вважає питання фіскалізації обліку операцій з приймання та переказу готівкових коштів через програмно-технічні комплекси самообслуговування врегульованим.
Відповідно до 14.1.172 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкова консультація - допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування нарахування та сплати податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган.
Згідно з пунктом 52.1 статті 52 Податкового кодексу України, за зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Податкового кодексу України).
За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі. Консультація, надана в письмовій або електронній формі, обов`язково повинна містити опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, вказаних у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства, (пункт 52.3 статті 52 Податкового кодексу України).