ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2020 року
Київ
справа №821/1635/16
адміністративне провадження №К/9901/36712/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Загороднюка А.Г.,
суддів: Губської О.А., Соколова В.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу товарної біржі "Аграрна Біржа" на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року (суддя: Кузьменко Н.А.) та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року (судді: Джабурія О.В., Вербицька Н.В., Крусян А.В.) у справі за адміністративним позовом товарної біржі "Аграрна Біржа" до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчиняти дії,
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
25 жовтня 2016 року товарна біржа "Аграрна Біржа" (далі - позивач, ТБ "Аграрна Біржа") звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Херсонській області), в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просила:
- визнати незаконним та скасувати рішення ГУ Держгеокадастру у Херсонській області щодо відхилення пропозиції, яка була подана ТБ "Аграрна Біржа" на конкурси з відбору виконавців послуг з виконання земельних торгів, які відбулися 02 серпня 2016 року та оформлені протоколами засідання Комісії ГУ Держгеокадастру у Херсонській області з розгляду цінових пропозицій виконавців земельних торгів щодо вартості підготовки лотів до проведення земельних торгів від 02 серпня 2016 року № 2 та від 03 серпня 2016 року № 3;
- зобов`язати ГУ Держгеокадастр у Херсонській області визнати позивача переможцем конкурсів з відбору виконавців послуг з виконання земельних торгів за наступними лотами: №№ 76, 216, 90 (земельні ділянки у Білозерському районі), № 81 (земельні ділянки у Великолепетинському районі), №№ 218, 223, 224, 82, 83, 91 (земельні ділянки у Великоолександрівському районі), №№ 219, 97, 98 (земельні ділянки у Каланчацькому районі), №№ 92, 93, 94 (земельні ділянки у Каховському районі), №№ 221, 222 (земельні ділянки у Нижньосірогозькому районі), №№ 217, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 99 (земельні ділянки у Цюрупинському районі), № 96 (земельні ділянки у Бериславському районі), № 100 (земельні ділянки у Голопристанському районі).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що конкурсна пропозиція ТБ "Аграрна Біржа" містила найменшу вартість виконання земельних торгів, ніж пропозиції інших учасників, та безпідставно була відхилена відповідачем.
При цьому, позивач наполягає на тому, що норми статті 39 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", статті 5 Закону України "Про Державний земельний кадастр", статті 23 "Про оцінку земель", на які відповідач послався, як на підставу для відхилення його конкурсної пропозиції, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин і не містять відповідних правових підстав для неприйняття пропозиції учасника конкурсу.
З цих підстав ТБ "Аграрна Біржа" вважає, що рішення відповідача про відхилення її цінової пропозиції суперечить статті 19 Конституції України, главі 21 Земельного кодексу України, Порядку закупівлі послуг з виконання робіт із землеустрою та визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах, який затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України, від 25 вересня 2012 року № 579, а тому є незаконним та підлягає скасуванню.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року, у задоволенні позову відмовлено повністю.
Рішення судів попередніх інстанції мотивовані тим, що відповідачем в особі Комісії з розгляду цінових пропозицій виконавців земельних торгів щодо вартості підготовки лотів до проведення земельних торгів (далі - Комісія) при розгляді конкурсних пропозицій учасників - виконавців земельних торгів, крім вартості і термінів підготовки лотів до продажу, також враховувалась загальна кількість лотів в роботі кожного з учасників та їх відсоток у кількості підготовлених до продажу лотів.
При цьому, судами першої та апеляційної інстанцій було враховано, що позивачем з грудня 2014 року було забезпечено підготовку щонайбільше 10% лотів від загальної кількості, яка знаходиться у нього в роботі, а тому укладення договорів з таким виконавцем послуг є неефективним та призводить до зриву термінів підготовки лотів до продажу.
Разом з тим, суди вказали, що головною метою розгляду цінових пропозицій є не обрання того чи іншого виконавця земельних торгів, а забезпечення підготовки відповідної кількості лотів до продажу для проведення результативних земельних торгів.
Крім того, суди попередніх інстанцій зазначили, що виконавець торгів не може встановити вартість підготовки лота до проведення земельних торгів менше, ніж 20,00 грн., оскільки, відповідно до статті 39 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", розмір плати за проведення державної експертизи встановлюється у розмірі 3-х відсотків від кошторисної вартості проектно-вишукувальних робіт, але не може бути менше 20-ти гривень, тому цінова пропозиція позивача в розмірі 0,01 грн. за підготовку лота таким вимогам законодавства не відповідає.
Суди першої та апеляційної інстанцій також дійшли висновку, що протоколи засідання Комісії від 02 серпня 2016 року № 2 та від 03 серпня 2016 року № 3 не порушують прав позивача, оскільки вони мають рекомендаційний характер та підлягають кінцевому оформленню, яким є укладені договори про підготовку лотів до проведення земельних торгів.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги.
Позивач у касаційній скарзі вказує на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, вважає, що висновки судів не відповідають фактичним обставинам справи та суперечать нормам статей 135, 136 Земельного кодексу України, а тому просить оскаржувані судові рішення скасувати та ухвалити постанову про задоволення його позову в повному обсязі.
Скаржник наводить доводи, аналогічні його позовній заяві та апеляційній скарзі на рішення суду першої інстанції, зокрема, зазначає, що 18 червня 2016 року та 18 липня 2016 року на офіційному сайті ГУ Держгеокадастру у Херсонській області розміщені оголошення про проведення конкурсів з відбору виконавців послуг з виконання земельних торгів, для участі в яких він подав відповідні конкурсні пропозиції, що на його переконання, були безпідставно відхилені відповідачем.
Скаржник наполягає на тому, що згідно з конкурсною документацією основним критерієм для відбору переможця є найменша вартість підготовки лота до продажу, яка і була ним запропонована, порівняно з іншими учасниками.
Скаржник вважає, що жодною нормою чинного законодавства не заборонено встановлення розміру відшкодування вартості підготовки лота до продажу меншої, ніж відповідні витрати.
Скаржник зазначає, що статтею 39 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" врегульовано питання щодо витрат замовника на проведення державної експертизи, яким біржа не є, а також, що інші норми статті 5 Закону України "Про Державний земельний кадастр", статті 23 "Про оцінку земель", на які відповідач посилався, як на підставу для відхилення конкурсної пропозиції позивача, до спірних правовідносин взагалі не застосовуються і відповідачем не доведено допущення ТБ "Аграрна Біржа" інших порушень.
Скаржник наголошує, що за весь час судового розгляду даної справи відповідачем не було надано жодних доказів, які б підтверджували наявність додаткових критеріїв конкурсного відбору, зокрема щодо врахування кількості лотів в роботі учасника та відсотку кількості лотів, підготовлених до продажу.
Позиція інших учасників справи.
Відповідачем подано заперечення на касаційну скаргу, в яких він просить відмовити в її задоволенні, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишити без змін.
Відповідач зазначає, що Порядок закупівлі послуг з виконання робіт із землеустрою та визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах, який затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України, від 25 вересня 2012 року № 579, на який посилається позивач, з 03 квітня 2016 року не діє на підставі частини шостої статті 136 Земельного кодексу України зі змінами, внесеними Законом від 18 лютого 2016 року № 1012-VІІІ.
Відповідач вважає, що з 03 квітня 2016 року організатор земельних торгів має право укладати договори про підготовку лотів для їх проведення з будь-яким виконавцем земельних торгів без проведення процедури відбору.
При цьому, відповідач зазначає, що під час розгляду цінових пропозицій виконавців земельних торгів Комісією враховується, зокрема, загальна кількість лотів в роботі відповідного учасника та відсоток підготовлених ним до продажу лотів, а також, що з метою недопущення подання учасниками необґрунтованих (нереальних) пропозицій відносно вартості підготовки лотів та щодо невиправдано скорочених термінів їх підготовки, ГУ Держгеокадастру було розроблено та розміщено на офіційному сайті нову форму подання цінових пропозицій.
Разом з тим, відповідач зазначає, що головною метою розгляду цінових пропозицій є не обрання того чи іншого виконавця земельних торгів, а забезпечення підготовки відповідної кількості лотів до продажу для проведення результативних земельних торгів.
Відповідач також наголошує на тому, що "винагорода виконавця" та "витрати на підготовку лота" є різними поняттями і визначення такої вартості з дотриманням норм законодавства не суперечить приписам Земельного кодексу України та не є втручанням у господарську діяльність позивача, як він вказує у своїй касаційній скарзі. Водночас, витрати на підготовку лота включають в себе вартість державної експертизи технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що регулюється статтею 39 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" та, відповідно до цієї норми, не може бути меншою 20,00 грн. Тож, зазначена позивачем у його конкурсній пропозиції вартість витрат на підготовку лота 0,01 грн. є необґрунтованою та нереальною.
Крім того, відповідач вказує, що статтею 5 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та статтею 23 "Про оцінку земель", які за твердженням скаржника не регулюють спірні правовідносини, регламентовано строки реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі не менше 14-ти днів, та затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що в сукупності вказують на неможливість виконання робіт з підготовки лота за 10 днів, як зазначив позивач у своїй конкурсній пропозиції.
Відповідач зазначає, що аналогічні позовні вимоги ТБ "Аграрна Біржа" вже були предметом судового розгляду в іншій справі № 821/1270/16 та залишені судом без розгляду.
Рух касаційної скарги
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 07 червня 2017 року відкрито касаційне провадження на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року.
13 березня 2018 року касаційну скаргу передано для розгляду до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
За результатом автоматизованого розподілу справи між суддями справу передано для розгляду колегії суддів у складі: (суддя-доповідач) Гриців М.І., (судді) Барназюк Я.О., Коваленко Н.В.
За результатом повторного автоматизованого розподілу справи між суддями справу передано для розгляду колегії суддів у складі: (суддя-доповідач) Шарапа В.М. (судді), Тацій Л.В., Чиркін С.М.
Судді Верховного Суду Шарапа В.М. (судді), Тацій Л.В., Чиркін С.М. подали заяви про самовідвід у даній справі, які ухвалою Верховного Суду від 09 квітня 2020 року задоволено та передано справу на повторний автоматизований розподіл.
За результатом повторного автоматизованого розподілу справи між суддями справу передано для розгляду колегії суддів у складі: (суддя-доповідач) Загороднюк А.Г. (судді), Єресько Л.О., Соколов В.М.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 06 травня 2020 року зазначену адміністративну справу призначив до розгляду.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи.
Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області є організатором земельних торгів.
Відповідач, як організатор земельних торгів, прийняв рішення укладати з виконавцями торгів договори про підготовку лотів до продажу на підставі наданих ними письмових цінових пропозицій щодо вартості підготовки лотів до продажу.
16 червня 2016 року ГУ Держгеокадастру у Херсонській області прийнято наказ № 153/0/7-16 про створення Комісії Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області з розгляду цінових пропозицій виконавців земельних торгів щодо вартості підготовки лотів до проведення земельних торгів.
18 червня 2016 року на офіційному сайті відповідача розміщено оголошення про проведення 27 липня 2016 року конкурсу з відбору виконавців послуг з виконання земельних торгів по відповідним лотам: земельні ділянки у Білозерському, Великолепетинському, Великоолександрівському, Каланчацькому, Каховському, Нижньосірогозькому Цюрупинському районах.
18 липня 2016 року на офіційному сайті відповідача розміщено оголошення про проведення 28 липня 2016 року конкурсу з відбору виконавців послуг з виконання земельних торгів по відповідним лотам: земельні ділянки у Бериславському, Каланчацькому, Цюрупинському районах.
Позивач, маючи намір взяти участь у вказаному конкурсі надіслав на адресу відповідача цінові пропозиції щодо вартості підготовки лотів до проведення земельних торгів, з продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності на територіях районів області.
Крім позивача, у зазначених конкурсах взяли участь ще три виконавця робіт з підготовки лотів, а саме: КФ "Дебет плюс", МПП "Агро Експерт", ПП "Сокіл!".
Процедура розгляду поданих учасниками цінових пропозицій зафіксована у протоколах Комісії від 02 серпня 2016 року № 2 та від 03 серпня 2016 року № 3.
Згідно з відомостями про розгляд цінових пропозицій щодо вартості підготовки лотів до проведення земельних торгів ТБ "Аграрна Біржа" запропонувала вартість підготовки лота 0,01 грн., строк виконання робіт 10 календарних днів (лоти 76, 90, 81, 82, 83, 91, 92, 93, 94, 84, 85, 86, 87, 88, 89) та 15 календарних днів (лоти 217, 216, 218, 223, 224, 219, 221, 222), КФ "Дебет плюс" - вартість підготовки лота 9,00 грн., строк виконання робіт 8 календарних днів (лоти 76, 216, 90, 81, 218, 223,2 24, 82, 83, 91, 219, 221, 222, 217, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 220, 95), МПП "Агро Експерт" - вартість підготовки лота 2 900,00 грн. (лоти 76, 90, 82, 83, 91, 84, 85, 86, 87, 88, 89), 5700,00 грн. (лоти 216, 218, 223, 224, 217), 3000,00 грн. (лоти 81, 95), 5800,00 грн. (лоти 219, 222), 6800,00 грн (лоти 221, 220), строк виконання робіт 7, 8 та 2 календарних дні), ПП "Сокіл!" - вартість підготовки лота 2 288,00 грн. (лоти 76, 90, 81, 82, 83, 91, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 95), 8 588,00 грн. (лоти 216), 5 595,00 грн., 8 060,00 грн., 3 460,00 грн., 4 160,00 грн., 6 660,00 грн., 6 120,00 грн, 8 035,00 грн., строк виконання робіт 10, 20 80 та 90 календарних днів).
Згідно з відомостями про розгляд цінових пропозицій щодо вартості підготовки лотів до проведення земельних торгів: ТБ "Аграрна Біржа" запропонувала вартість підготовки лота 0,01 грн, строк виконання робіт 10 календарних днів, КФ "Дебет плюс" - вартість підготовки лота 8 грн, строк виконання робіт 8 календарних днів), МПП "Агро Експерт" - вартість підготовки лота 4 300,00 грн. (лоти 96, 100, 97), 4400,00 грн. (лот 98), 3600,00 грн. (лот 99), строк виконання робіт 8 календарних днів, ПП "Сокіл!" - вартість підготовки лота 2288,00 грн. (лот 96), 2088,00 грн. (лоти 100,97), 2660,00 грн. (лоти 98,99), строк виконання робіт 10 календарних днів та 20 календарних днів для лота 96 (додаток до протоколу від 03 серпня 2016 року № 3).
Листом від 04 серпня 2016 року № 32-21-0.5-14195/2-16 "Про результати розгляду цінових пропозицій щодо вартості підготовки лотів до проведення земельних торгів" відповідач повідомив позивача про те, що за результатами розгляду ним цінових пропозицій щодо вартості підготовки 5-ти лотів до проведення земельних торгів з продажу прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності на територіях 4-х районів області: Бериславського (лот № 96), Голопристанського (лот № 100), Каланчацького (лоти №№ 97, 98) і Цюрупинського (лот № 99) Комісією прийнято рішення відхилити такі цінові пропозиції, у зв`язку з тим, що запропонована вартість підготовки лотів є необґрунтованою та суперечить статті 39 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", а запропоновані строки виконання робіт суперечать статті 5 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та статті 23 Закону України "Про оцінку земель".
Листом від 04 серпня 2016 року № 32-21-0.5-14199/2-16 "Про результати розгляду цінових пропозицій щодо вартості підготовки лотів до проведення земельних торгів" відповідач повідомив позивача про те, що за результатами розгляду наданих ним цінових пропозицій щодо вартості підготовки 25-ти лотів до проведення земельних торгів з продажу прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності на територіях 8-ми районів області: Білозерського (лоти №№ 76, 216, 90), Великолепетиського (лот № 81), Великоолександрівського (лоти №№ 82, 83, 91, 218, 223, 224), Нижньосірогозького (лоти №№ 221, 222), Каланчацього (лот № 219), Каховського (лоти №№ 92, 93, 94), Чаплинського (лоти №№ 95, 220) і Цюрупинського (лоти №№ 84, 85, 86, 87, 88, 89, 217), Комісією прийнято рішення відхилити надані позивачем цінові пропозиції, у зв`язку з тим, що запропонована вартість підготовки лотів є необґрунтованою та суперечить статті 39 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", а запропоновані строки виконання робіт суперечать статті 5 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та статті 23 Закону України "Про оцінку земель".
Під час розгляду цінових пропозицій виконавців земельних торгів, крім вартості і термінів підготовки лотів до продажу, Комісією також враховувалась загальна кількість лотів в роботі учасників (виконавців роботі) та відсоток кількості підготовлених ними лотів до продажу.
Згідно договорів про підготовку лотів до продажу, укладених з позивачем з грудня 2014 року, ТБ "Аграрна Біржа" забезпечено підготовку щонайбільше 10% лотів від загальної кількості, що знаходиться у неї в роботі.
10 серпня 2016 року між ГУ Держгеокадастру у Херсонській області та ПП "Сокіл!" укладено договір № 82 про підготовку 10-ти лотів загальною площею 292,2950 га, з яких два лоти повністю підготовлено до продажу, а на 3 лоти розроблено технічні документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
10 серпня 2016 року між ГУ Держгеокадастру у Херсонській області та МПП "Агро-Експерт" укладено договір № 81 про підготовку 20-ти лотів загальною площею 1411,8211 га, з яких 14 лотів повністю підготовлено до продажу, а право оренди на 10 земельних ділянок вже реалізовано за результатами проведених земельних торгів (лоти №№ 76, 90, 91, 92, 93, 94, 99, 82, 83, 98), на 3 лоти розроблено технічні документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Релевантні джерела права й акти їх застосування.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою, другою, третьою, п`ятою та шостою статті 135 Земельного кодексу України в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, (далі - ЗК України) передбачено, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
Організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, або державний виконавець у разі виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження", які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Виконавцем земельних торгів є суб`єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.
Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та їх виконавцем. Фінансування організації та проведення земельних торгів здійснюється організатором земельних торгів або їх виконавцем відповідно до договору, укладеного між ними, у тому числі за рахунок реєстраційних внесків учасників земельних торгів.
Витрати (видатки), здійснені організатором або виконавцем земельних торгів на їх проведення, відшкодовуються йому переможцем земельних торгів.
Винагорода виконавцю земельних торгів, яку встановлює організатор земельних торгів, складається з видатків на організацію та проведення земельних торгів і прибутку виконавця.
Винагорода виконавця земельних торгів встановлюється у розмірі 5 відсотків ціни, за якою здійснюється купівля-продаж земельної ділянки, або 50 відсотків річної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу прав на земельну ділянку (оренди, суперфіцію, емфітевзису), але не більш як 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний лот.
У частинах четвертій та п`ятій статті 136 ЗК України визначено, що підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.
Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає:
а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості);
б) державну реєстрацію земельної ділянки;
в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку;
г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї;
ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї;
д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки;
е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України;
є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок;
ж) визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.
Підготовка лотів до проведення земельних торгів у разі звернення стягнення на земельну ділянку включає проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", встановлення стартової ціни лота, яка дорівнює ліквідаційній вартості земельної ділянки, що визначена за результатами експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Фінансування підготовки лотів до проведення земельних торгів здійснюється організатором земельних торгів або їх виконавцем відповідно до договору між ними.
Витрати, здійснені організатором земельних торгів або їх виконавцем на підготовку лотів до проведення земельних торгів, відшкодовуються переможцем земельних торгів за кожним лотом.
Закупівля послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель у процесі підготовки лотів до продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на земельних торгах та визначення виконавця земельних торгів організатором земельних торгів здійснюється у порядку, визначеному законодавством про здійснення державних закупівель.
Відповідно до частин першої - третьої статті 137 ЗК України організатор земельних торгів не пізніше десяти робочих днів після підписання договору про проведення торгів передає, а виконавець земельних торгів приймає документи та матеріали на лот, зазначені у частині четвертій статті 136 цього Кодексу.