1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


04 травня 2020 року

м. Київ


справа № 711/8648/16


провадження № 61-46019св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

Луспеника Д. Д. (суддя-доповідач), Гулька Б. І., Лідовця Р. А.,


учасники справи:

позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "ЕФТА-ГРУП",

відповідач - ОСОБА_1,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами заочного рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 17 листопада 2016 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЕФТА-ГРУП" до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Придніпровського районного суду м. Черкаси від 24 липня 2018 року у складі судді Дунаєва С. О. тапостанову Апеляційного суду Черкаської області від 19 вересня 2018 року у складі колегії суддів: Фетісової Т. Л., Бабенка В. М., Василенко Л. І.,



ВСТАНОВИВ:


1. Описова частина


Короткий зміст вимог


У вересні 2016 рокутовариство з обмеженою відповідальністю "ЕФТА-ГРУП" (далі - ТОВ "ЕФТА-ГРУП") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок протиправного пошкодження скляних дверей входу на сезонний майданчик кафе "PatisserieMacarun" та блокування таких дверей бетонними кашпо.


Заочним рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 17 листопада 2016 року позовні вимоги ТОВ "ЕФТА-ГРУП" задоволено.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ТОВ "ЕФТА-ГРУП" 6 817,00 грн на відшкодування майнової шкоди та витрати з оплати судового збору в розмірі 1 378,00 грн.


Ухвалою Апеляційного суду Черкаської області від 13 липня 2017 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2, відхилено.

Заочне рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 17 листопада 2016 року залишено без змін.


У касаційному порядку судові рішення не переглядалися.


У червні 2018 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2, звернувся до районного суду із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами заочного рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 17 листопада 2016 року.


Заяву мотивовано тим, що ОСОБА_1 після ухвалення рішення суду стали відомі істотні обставини, що не були і не могли бути відомі на час розгляду справи, а саме наявність доказів, які підтверджують відсутність її вини у пошкодженні належного ТОВ "ЕФТА-ГРУП" майна. При цьому представник відповідача посилається на обставини досудового розслідування кримінального провадження № 12015251010000377, яке було закрито постановою слідчого слідчого відділу Черкаського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 22 грудня 2017 року на підставі пункту 2 частини першої статті 284 КПК України у зв`язку з встановленням відсутності умислу ОСОБА_1 на вчинення кримінально-протиправних дій, спрямованих на пошкодження чи знищення майна.

Ураховуючи викладене, представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2, просив суд скасувати заочне рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 17 листопада 2016 року та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ТОВ "ЕФТА-ГРУП" відмовити.

Короткий зміст ухвали суду першої інстанції


Ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 24 липня 2018 року у задоволенні заяви адвоката Ковтуна А. В., який діє в інтересах ОСОБА_1, про перегляд за нововиявленими обставинами рішення суду у цивільній справі за позовом ТОВ "ЕФТА-ГРУП" до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди відмовлено.


Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що не можуть вважатися нововиявленими обставини, що встановлюються на підставі доказів, які не були своєчасно подані сторонами, оскільки до нововиявлених обставин можуть бути віднесені матеріально-правові факти, що були наявні на час розгляду справи, але не були і не могли бути відомими заявнику, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, або які мають значення для правильного вирішення спору. Завник посилався на нові докази. Доводи представника відповідача про наявність нововиявлених обставин, які мають істотне значення для вирішення спору між сторонами і дають підстави для зміни чи скасування заочного рішення суду від 17 листопада 2016 року, є необґрунтованими.


Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції


Постановою Апеляційного суду Черкаської області від 19 вересня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення.

Ухвалу Придніпровського районного суду м.Черкаси від 24 липня 2018 року залишено без змін.

Судові витрати по сплаті судового збору за розгляд справи в апеляційному суді залишено за особою, яка подала апеляційну скаргу.


Постанова апеляційного суду мотивована тим, що висновки у постанові слідчого слідчого відділу Черкаського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 22 грудня 2017 року про відсутність кримінально-караних дій ОСОБА_1 не є підставою для перегляду заочного рішення суду від 17 листопада 2016 року за нововиявленими обставинами на підставі пункту 1 частини другої статті 423 ЦПК України, оскільки, як зазначала ОСОБА_1, їй було відомо про наявність відеозапису, який міг би встановити причини виникнення збитків у позивача, тому вона мала змогу при розгляді цієї справи порушувати питання про забезпечення та дослідження відповідних доказів. Отже, обставини, зазначені як нововиявлені, не є такими, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.




Короткий зміст вимог касаційної скарги


У жовтні 2018 року ОСОБА_1 подала до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просила скасувати оскаржувані судові рішення, ухвалити нове судове рішення про задоволення заяви про перегляд за нововиявленими обставинами заочного рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 17 листопада 2016 року та його скасування й відмовити у задоволенні позову ТОВ "ЕФТА-ГРУП".


Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції


Ухвалою Верховного Суду від 30 жовтня 2018 року відкрито касаційне провадження в указаній справі і витребувано цивільну справу № 711/8648/16-ц з Придніпровського районного суду м. Черкаси.

Надіслано учасникам справи копії касаційної скарги та доданих до неї документів, роз`яснено їм право подати відзив на касаційну скаргу.


Ухвалою Верховного Суду від 27 листопада 2018 року у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на заочне рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 17 листопада 2016 року та ухвалу Апеляційного суду Черкаської області від 13 липня 2017 року у справі за позовом ТОВ "ЕФТА-ГРУП" до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди відмовлено з підстав, передбачених частиною третьою статті 394 ЦПК України.


У листопаді 2018 року справа надійшла до Верховного Суду.


Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15 квітня 2020 року справу призначено судді-доповідачеві.


Аргументи учасників справи


Доводи особи, яка подала касаційну скаргу


Касаційна скарга мотивована тим, що заочне рішення від 17 листопада 2016 року ухвалено виключно на підставі постанови про закриття кримінального провадження № 12015251010000377 від 04 квітня 2016 року, якою було виділено матеріали для вирішення питання про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності. Суд дійшов висновку, що позивачу внаслідок умисного вчинення ОСОБА_4 адміністративного правопорушення було завдано майнову шкоду, яка відповідно до статті 40 КУпАП підлягає відшкодуванню.

Проте адміністративне стягнення на відповідача не накладалось, оскільки за результатами розгляду скарги ОСОБА_3 прокурором Черкаської місцевої прокуратури було винесено постанову від 21 серпня 2017 року, якою скасовано постанову про закриття кримінального провадження від 04 квітня 2016 року та постанову про виділення матеріалів для вирішення питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

В оскарженій ухвалі від 24 липня 2018 року суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що наслідком скасування постанови про притягнення відповідача до адміністративної відповідально є лише встановлення факту відсутності умислу в діях останньої, а не необережності.

Суди не врахували, що скасування постанови про притягнення відповідача до адміністративної відповідальності є відповідно до статті 9 КУпАП доказом відсутності як умислу, так і необережності відповідача, а постанова про закриття кримінального провадження від 22 грудня 2017 року є доказом відсутності причинно-наслідкового зв`язку між діями відповідача та завданням майнової шкоди позивачу, тому відповідно до частин першої, другої статті 1166 ЦК України є підставою для звільнення відповідача від обов`язку відшкодування майнової шкоди, можливо й завданої позивачу, але якоюсь іншою особою, але не відповідачем.

Крім того, Придніпровським районним судом м. Черкаси 17 листопада 2016 року ухвалено заочне рішення, тобто без відповідача, який не був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи.

Ухвала про прийняття апеляційної скарги до провадження і постанова Апеляційного суду Черкаської області прийняті різним складом колегії суддів, тобто справу розглянуто і вирішено неповажним складом суду, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 411 ЦПК України є підставою для обов`язкового скасування постанови суду апеляційної інстанції з направленням справи на новий розгляд.


Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу


У грудні 2018 року ТОВ "ЕФТА-ГРУП" подало до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу, в якому зазначено, що оскаржувані судові рішення є законними і обґрунтованими, суди правильно застосували норми матеріального та процесуального права відповідно до встановлених фактичних обставин справи, дали належну правову оцінку доказам, наданим сторонами.


................
Перейти до повного тексту