ПОСТАНОВА
Іменем України
06 травня 2020 року
Київ
справа №803/661/18
провадження №К/9901/60095/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Радишевської О. Р., Уханенка С. А.
розглянув у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру 0741 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області, Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов`язання вчинити дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року (суддя Волдінер Ф.А.) та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2018 року (судді Ільчишин Н.В., Довгополов О.М., Сеник Р.П.),
І. Суть спору
1. У квітні 2018 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до Територіального сервісного центру 0741 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області (далі - ТСЦ 0741, Відповідач-1), Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області (далі - Відповідач-2) про:
1.1 визнання протиправним та скасування висновку відповідача-2 від 12 лютого 2018 року № 31/3-380 про скасування реєстрації транспортного засобу марки Lexus модель GX470, кузов № НОМЕР_2 за ОСОБА_1 ;
1.2 зобов`язання відповідача-1 поновити реєстрацію транспортного засобу марки Lexus модель GX470 кузов № НОМЕР_2 за ОСОБА_1 .
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що скасування державної реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу можливе у разі виявлення факту фіктивності чи підробки документів за якими проводилась реєстрація.
3. Висновки відповідача про підробку (фіктивність) документів, на підставі яких за позивачем був зареєстрований автомобіль, ґрунтуються виключно на даних досудового розслідування в межах кримінального провадження № 12016030150000044, тому такі факти мають бути перевірені та відображені у судовому рішенні за результатами розгляду кримінального провадження. Позивач вважає висновок в частині скасування реєстрації транспортного засобу марки Lexus модель GX470, кузов № НОМЕР_2 за ОСОБА_1 протиправним, просить його скасувати, оскільки реєстрація транспортного засобу (на її ім`я) здійснена за документами, факт фіктивності чи підроблення яких не встановлено.
ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи.
4. Транспортний засіб марки Lexus модель GX470, кузов № НОМЕР_3 зареєстровано 22 серпня 2014 року у Центрі з обслуговування м. Луцька, Луцького, Рожищенського, Ківерцівського, Маневицького районів на ім`я ОСОБА_2 з видачею свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 та державним номерним знаком НОМЕР_5 .
5. 18 лютого 2015 року проведено перереєстрацію транспортного засобу та видано дублікат свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.
6. 15 вересня 2016 року перереєстровано вказаний транспортний засіб на нового власника, ОСОБА_1, за договором купівлі-продажу, укладеному в ТСЦ 0741, та видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 та державний номерний знак НОМЕР_5 .
7. ТСЦ 0741 листом від 15 лютого 2018 року № 31/3/1-374 повідомив позивача про скасування реєстрації транспортного засобу марки Lexus модель GX470, кузов № НОМЕР_2, 2008 року випуску згідно з висновком Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області № 31/3-380 від 12 лютого 2018 року.
8. Відповідно до цього висновку, 19 жовтня 2017 року на адресу РСЦ МВС у Волинській області надійшов лист слідчого відділення Любомльського відділу поліції ГУ НП у Волинській області від 25 вересня 2017 року № 739/60/03-2017 щодо порушення порядку реєстрації транспортного засобу марки Lexus модель GX470, кузов № НОМЕР_2 .
9. У листі зазначено, що в провадженні Любомльського відділу поліції ГУ НП у Волинській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесені до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за № 12016030150000044 від 27 січня 2016 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 358 Кримінального кодексу України.
10. Досудовим розслідуванням встановлено, що 15 серпня 2014 року ОСОБА_2 , з метою ухилення від сплати митних платежів при ввезенні на митну територію України транспортного засобу марки Lexus модель GX470, кузов № НОМЕР_2, по митній декларації ІМ 40 № 205070000/2014/ 032593, подав до митного оформлення підроблені документи, що свідчили про нібито його переїзд на постійне місце проживання із Іспанії в Україну у 2014 році (підробка відтиску печатки в закордонному паспорті про анулювання консульського обліку у 2014 році). Внаслідок таких дій не сплачено митних платежів на суму 430000,00 грн.
11. За наданою Генеральним консульством України в Барселоні інформацією, громадянин України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець м. Чернігів, перебуває з 05 серпня 2005 року в установі на постійному консульському обліку в зв`язку з постійним проживанням в Іспанії. З приводу зняття з консульського обліку позивач до Генконсульства особисто не звертався. Відтак відповідачів зобов`язано перевірити надану інформацію і вжити відповідних заходів з урахуванням вимог пункту 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Порядок)
12. На підставі пункту 40 Порядку відповідачі прийняли рішення скасувати державну реєстрацію автомобіля Lexus модель GX470, кузов № НОМЕР_2, 2008 року випуску, власником якого є позивач.
ІІІ. Рішення судів попередніх інстанцій та мотиви їх ухвалення.
13. Волинський окружний адміністративний суд рішенням від 16 травня 2018 року позов задовольнив повністю.
13.1. Визнав протиправним та скасував висновок Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області від 12 лютого 2018 року № 31/3-380, в частині скасування реєстрації транспортного засобу марки Lexus модель GX470, кузов № НОМЕР_2 за ОСОБА_1
13.2. Зобов`язав Територіальний сервісний центр 0741 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області поновити реєстрацію транспортного засобу марки Lexus модель GX470, кузов № НОМЕР_2 за ОСОБА_1 .
14. Львівський апеляційний адміністративний суд постановою від 30 липня 2018 року залишив рішення суду першої інстанції без змін.
15. Суди зазначили, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків та проводиться з метою контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів).
16. Зауважили, що відповідно до оскарженого висновку від 12 лютого 2018 року № 31/3-380 підставою для скасування реєстрації транспортного засобу марки Lexus модель GX470, кузов № НОМЕР_2 за позивачем став виявлений відповідачами факт реєстрації цього транспортного засобу за ОСОБА_2 за фіктивними чи підробленими документами (підробка відтиску печатки в закордонному паспорті ОСОБА_2 про анулювання консульського обліку у 2014 році).
17. Проте, як зазначили суди попередніх інстанцій, транспортний засіб марки Lexus модель GX470, кузов № НОМЕР_2 зареєстрований та перереєстрований ТСЦ 0741 спершу за ОСОБА_2, потім за ОСОБА_1 . Документи, які були підставою для проведення первинної реєстрації отримати неможливо, оскільки відповідно до акта відбирання на знищення справ, журналів реєстрації ТСЦ 0741 від 03 жовтня 2017 року № 31/3/1-2607 матеріали термін зберігання яких закінчився за ІІ, ІІІ квартал 2014 року, з 01 квітня 2014 року по 01 жовтня 2014 року знищені.
18. Отож, підсумували суди в цій справі, скасування державної реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу можливе у разі виявлення факту фіктивності чи підробки документів, за якими проводилась реєстрація. Такі обставини мають бути підтверджені належними та допустимими доказами.
19. Скасування державної реєстрації транспортного засобу марки Lexus модель GX470, кузов № НОМЕР_2 за позивачем здійснено за відсутності документів чи інших підтверджуючих обставин, що засвідчують факт реєстрації (перереєстрації) за позивачем цього автомобіля саме за фіктивними чи підробленими документами.
20. З посиланням на рішення Європейського суду з прав людини від 20 січня 2012 року у справі "Рисовський проти України" (у цьому зв`язку зазначивши, з-поміж іншого, що ризик будь-якої помилки державного органу, у тому числі тої, причиною якої є їх власна недбалість, повинен покладатись на саму державу та її органи) суд апеляційної інстанції зауважив, що за встановлених обставин справи відповідачі безпідставно покладають наслідки свого недогляду при реєстрації транспортного засобу (за ОСОБА_2 ) на позивача, адже контроль за дотриманням приписів законодавства щодо наявності будь-яких обмежень щодо відчуження транспортного засобу є обов`язком органів, що здійснюють реєстрації чи перереєстрацію транспортного засобу.
V. Касаційне оскарження
21. У касаційній скарзі Регіональний сервісний центр МВС у Волинській області просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
22. З посиланням на правовий висновок Верховного Суду України, висловлений у постанові від 17 грудня 2013 року у справі № 21-422а13, наголосив, що скасування реєстрації транспортних засобів, увезених із-за кордону для постійного користування, у разі встановлення факту несплати митних платежів чи підробки документів про їх сплату, незалежно від того, на кому лежить обов`язок сплатити зазначені платежі, є правомірним.
23. Наголосив, що гр. ОСОБА_2 ввіз на митну територію України згаданий автомобіль як особа, яка планує переїхати в Україну на постійне місце проживання. Подав відповідні документи, на підставі яких цей автомобіль (з установленими обмеженнями щодо відчуження) зареєстровано на його ім`я. Після того з`ясувалося, що насправді ОСОБА_2 не мав наміру змінювати місця проживання (що підтверджено офіційними даними Генерального консульства України в Іспанії), а надані ним документи щодо реєстрації вказаного автомобіля мали ознаки підробки.
24. Отож, гр. ОСОБА_2 ухилився від сплати митних платежів в розмірі 431729, 21 грн. шляхом надання до митного контролю та митного оформлення митного органу неправдивих відомостей в частині пред`явлення закордонного паспорта з відміткою про анулювання консульського обліку у генконсульстві Іспанії у 2014 році. Між тим, обов`язковою передумовою реєстрації транспортних засобів, ввезених із-за кордону, в територіальних сервісних центрах є їх розмитнення незалежно від того, хто звертався із заявою про проведення такої реєстрації, - особа, що придбала за кордоном цей автомобіль, або інша особа, до якої перейшло право власності на нього.
25. Волинська митниця ДФС підтвердила те, що автомобіль задекларовано як такий, що звільнений від сплати митних платежів (у зв`язку з переселенням гр. ОСОБА_2 на постійне місце проживання в Україну) відповідно до пункту 11 статті 374 Митного кодексу України (2012 року) та із обмеженням відчуження протягом двох років.
26. У цьому зв`язку додав, що реєстрація транспортного засобу марки LEXUS модель GX470 кузов № НОМЕР_11 проведена на підставі заяви №46987677 від 22.08.2014. До графи "Документи" додано: ВМД №205070000/2014/032593 від 20.08.2014 видана Ягодинською митницею, посвідчення митниці серія НОМЕР_12 від 20.08.2014 видане Ягодинською митницею та сертифікат відповідності конструкції транспортного засобу серія НОМЕР_13 від 20.08.2014 виданий Ділянкою №2 вимірювальної лабораторії ТОВ "УКР-ТЕСТ-СТАНДАРТ". До графи "Особливі відмітки" внесено запис "Тимчасово терміном до 15.08.2016 року без права продажу, передачі та дарування іншій особі".
27. Отож, на думку відповідача, висновки судів в цій справі ґрунтуються на помилковому трактуванні положень законодавства, зокрема частини одинадцятої статті 374 Митного кодексу України та хибній правовій оцінці спірних відносин.
VІ. Джерела права. Оцінка Верховного Суду
28. Згідно з частинами першою, четвертою, дев`ятою статті 34 Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року № 3353-ХІІ (у редакції, на час виникнення спірних відносин) державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України. Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.