1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


04 травня 2020 року

м. Київ


справа № 760/15646/17


провадження № 61-40866 св 18


Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Гулька Б. І. (суддя-доповідач), Лідовця Р. А., Луспеника Д. Д.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ),

відповідач - ОСОБА_3,

третя особа - приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Сербіна Наталія Петрівна


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 30 січня 2018 року у складі судді Шереметьєвої Л.А. та постанову апеляційного суду м. Києва від 26 червня 2018 року у складі колегії суддів: Музичко С. Г., Кирилюк Г. М., Рейнарт І. М.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У серпні 2017 року ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3, третя особа - приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Сербіна Н. П., про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його з відповідачкою мати - ОСОБА_5, після смерті якої відкрилась спадщина, до складу якої входить 1/3 частка квартири АДРЕСА_1 . Він та відповідачка є спадкоємцями першої черги після смерті матері.

13 квітня 2010 року відповідачка прийняла спадщину за заповітом після смерті матері, проте остання відмовляється ознайомити його з правовстановлюючими документами, чим позбавляє його можливості прийняти спадщину.

23 серпня 2012 року він звернувся до приватного нотаріусу Київського міського нотаріального округу Сербіної Н. П. з заявою про надання копій документів, наявних у спадковій справі № 48916799, заведеній щодо майна померлої матері.

17 вересня 2012 року приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу надала йому відповідь про те, що ним пропущений шестимісячний строк для прийняття спадщини, тому відмовив у наданні вказаних документів.

Зазначав про те, що строк для прийняття спадщини після смерті матері був пропущений з поважних причин, оскільки він тривалий час перебував за межами території України, у тому числі на час смерті матері, унаслідок чого був позбавлений можливості звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за законом.

З урахуванням викладеного ОСОБА_1 просив суд визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері - ОСОБА_5, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Солом`янського районного суду м. Києва від 30 січня 2018 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що посилання позивача, як на причину поважності пропуску встановленого законодавством строку на звернення із заявою про прийняття спадщини, на те, що він тривалий час проживав у Канаді, а саме у м. Монреалі, а найближче Генеральне консульство України у Канаді розташоване у м. Торонто, що він не мав роботи і матеріальної можливості подати цю заяву до консульської установи, що розташована у м. Торонто, безпідставні, оскільки у 2012 році він перебував на території України, а саме у м. Києві, на протязі п`яти місяців. ОСОБА_1 не вказав, які обставини, під час перебування на території України, перешкоджали йому звернутися до нотаріуса з відповідною заявою про прийняття спадщини, чи до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції

Постановою апеляційного суду м. Києва від 26 червня 2018 року апеляційна скарга ОСОБА_1 залишена без задоволення, рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Судове рішення апеляційного суду мотивовано тим, що спадщину на підставі заповіту від 13 серпня 2009 року після смерті матері прийняла ОСОБА_3 .

Позивач лише через вісім років після смерті спадкодавця звернувся до суду із позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом, хоча у 2009 році йому було відомо про смерть матері. ОСОБА_1 вказував, що у 2012 році протягом п`яти місяців перебував на території України, але не зміг своєчасно отримати усі належні документи для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Разом з тим, позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що він у встановлений законом строк звертався до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, але йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з відсутністю документів для оформлення спадщини.

Таким чином, у позивача були відсутні об`єктивні, непереборні, істотні труднощі для прийняття спадщини, причини неподання ним заяви про прийняття спадщини за законом до нотаріальної контори не можуть бути визнані поважними, унаслідок чого правові підстави для визначення останньому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері відсутні. Позивач заповіт, складений спадкодавцем на ім`я відповідачки, не оскаржив.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

У касаційній скарзі ОСОБА_1 просить оскаржувані судові рішення скасувати й направити справу на новий розгляд, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Касаційна скарга мотивована тим, що позивач був позбавлений можливості у встановлений законодавством шестимісячний строк звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, оскільки перебував у Канаді та не мав роботи і матеріальної можливості подати цю заяву до консульської установи, що розташована у м. Торонто. У 2012 році, під час перебування на території України, він збирав документи для звернення з відповідним позовом до суду, проте був вимушений покинути територію України у зв`язку із закінченням терміну дії картки резидента Канади. Таким чином, враховуючи вищевказані обставини позивачу слід визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері.

Доводи особи, яка подала відзив

У січні 2019 року ОСОБА_3 подала відзив на касаційну скаргу, посилаючись на те, що оскаржувані судові рішення є законними і обґрунтованими, доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, на їх законність не впливають. Позивач знав про смерть матері у 2009 році, проте у встановлений законодавством шестимісячний строк із заявою до нотаріуса про прийняття спадщини не звернувся, що свідчить про те, що у ОСОБА_1 були відсутні об`єктивні перешкоди для звернення до нотаріуса з цією заявою.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду від 14 грудня 2018 року відкрито касаційне провадження в указаній справі і витребувано цивільну справу № 760/15646/17 з Солом`янського районного суду м. Києва.

У січні 2019 року справа надійшла до Верховного Суду.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15 квітня 2020 року справу передано судді доповідачеві.

1. Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Частиною третьою статті 3 ЦПК України передбачено, що провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.


................
Перейти до повного тексту