Постанова
Іменем України
28 квітня 2020 року
м. Київ
справа № 335/11210/18
провадження № 61-16466св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Крата В. І.
суддів: Антоненко Н. О., Журавель В. І., Краснощокова Є. В., Русинчука М. М. (суддя-доповідач),
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - Публічне акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго",
розглянув у судовому засіданні у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1, подану його представником ОСОБА_2, на ухвалу Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя від 11 червня 2019 року в складі судді Калюжної В. В. та постанову Запорізького апеляційного суду від 30 липня 2019 року в складі колегії суддів: Крилової О. В., Кухаря С. В., Полякова О. З.,
ВСТАНОВИВ :
Короткий зміст позовних вимог
У вересні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" (далі - ПАТ "Запоріжжяобленерго"), в якому просив скасувати рішення ПАТ "Запоріжжяобленерго", оформлене протоколом № 2 від 13 серпня 2018 року, щодо виконання розрахунку недоврахованої електроенергії відносно споживача - приватного підприємця ОСОБА_1 (далі - ПП Вартанова А . Л.).
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя від 11 червня 2019 року, залишеною без змін постановою Запорізького апеляційного суду від 30 липня 2019 року, провадження у справі закрито.
Суд першої інстанції виходив із того, що на підставі пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.Заявлені позивачем вимоги не підлягають розгляду не лише в порядку цивільного судочинства, а й взагалі не підлягають судовому розгляду, а обраний позивачем спосіб захисту прав шляхом подання позову про скасування протоколу щодо розгляду акта про порушення Правил користування електричною енергією, сам по собі не сприяє ефективному відновленню порушеного права.
Апеляційний суд погодився з висновком суду першої інстанції.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У серпні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та постанову апеляційного суду, справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
У своїй касаційній скарзі ОСОБА_1 вказує, що суди попередніх інстанцій обмежили його право на доступ до правосуддя. Обрання неналежного способу захисту не є підставою для відмови у судовому розгляді, це є підставою для відмови у позові. Ухвала суду першої інстанції та постанова апеляційного суду ухвалені з неповним з`ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права, у зв`язку з чим підлягають скасуванню.
Відзив/заперечення на касаційну скаргу
У вересні 2019 року до Верховного Суду від ПАТ "Запоріжжяобленерго" надійшов відзив на касаційну скаргу ОСОБА_1 , в якому відповідач просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 06 вересня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі за касаційною скаргою ОСОБА_1 тавитребувано справу із суду першої інстанції.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15 січня 2020 року № 460-IX, який набрав чинності 08 лютого 2020 року, установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Ухвалою Верховного Суду від 16 квітня 2020 року справу призначено до судового розгляду.
Позиція Верховного Суду