Постанова
Іменем України
30 квітня 2020 року
м. Київ
справа № 619/732/17
провадження № 61-710св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
Журавель В. І. (суддя-доповідач), Антоненко Н. О., Русинчука М. М.,
учасники справи:
позивач - керівник Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області,
відповідач - ОСОБА_1,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу заступника прокурора Харківської області на рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 29 серпня 2018 року у складі судді Остропілець Є. Р. та постанову Харківського апеляційного суду від 06 грудня 2018 року у складі колегії суддів: Тичкової О. Ю., Піддубного Р. М., Котелевець А. В.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У березні 2017 року керівник Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області (далі - прокуратура) звернувся до суду в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з позовом до ОСОБА_1 про визнання недійсним та скасування державного акту на право власності на земельну ділянку та повернення земельної ділянки.
Свої вимоги обґрунтовував тим, що під час проведення перевірки правомірності передачі у приватну власність земельних ділянок, розташованих на території Дергачівського району, Дергачівською місцевою прокуратурою встановлено, що рішенням Русько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області від 12 вересня 2008 року (далі - рішення ради) ОСОБА_1 безоплатно передано у приватну власність земельну ділянку, загальною площею 0, 1500 га, розташовану на АДРЕСА_1 , для ведення особистого селянського господарства. На підставі вказаного рішення ради відповідач отримала державний акт на право власності на вказану земельну ділянку від 23 грудня 2008 року серії ЯЖ №461502.
Зазначав, що вказане рішення ради прийнято з порушенням вимог статей 17, 122 ЗК України, статей 4, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування", з перевищенням повноважень Русько-Лозівським сільським головою Дергачівського району Харківської області, що підтверджується постановами Золочівського районного суду Харківської області від 04 квітня 2014 року та 11 серпня 2014 року, прийнятими за результатами розгляду кримінальної справи за обвинуваченням голови ради, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 366 КК України, у яких судами встановлено, що рішення ради складені та підписані особисто Русько-Лозівським сільським головою без попереднього винесення цього питання на розгляд депутатів Русько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області, а отже рішення Русько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області про передачу відповідачу земельної ділянки загальною площею 0,1500 га не приймалося.
Згідно з листом відділу Держгеокадастру у Дергівському районі Харківської області від 14 жовтня 2016 року № 10-20.18-0.7-3707/2-16 спірна земельна ділянка розташована за межами с. Руська Лозова Дергачівського району Харківської області. Русько-Лозівська сільська рада взагалі не мала права приймати рішення щодо спірної земельної ділянки, оскільки повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів належить до компетенції районних державних адміністрацій.
Посилаючись на викладене, позивач просиввизнати недійсним та скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 6322082001:00:000:0439, загальною площею 0,1500 га від 23 грудня 2008 року серії ЯЖ №461502, виданий на ім`я ОСОБА_1 (зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010869300586), зобов`язати відповідача повернути на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Харківській області спірну земельну ділянку.
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Дергачівського районного суду Харківської області від 29 серпня 2018 року, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного суду від 06 грудня 2018 року, в задоволенні позову керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області відмовлено.
Суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, виходив із того, що позовні вимоги про визнання недійсним та скасування державного акту на право власності на спірну земельну ділянку є доведеними, проте в задоволенні позову належить відмовити у зв`язку з пропуском позовної давності.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Не погодившись із таким вирішенням спору, заступник прокурора Харківської області подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами обох інстанцій норм матеріального і порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані рішення, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга заступника прокурора Харківської області аргументована тим, що суди першої та апеляційної інстанцій, вирішуючи спір, не врахували обставин, за яких спірне майно вибуло з власності держави, оскільки рішення уповноваженим органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування щодо передачі землі у приватну власність не приймалось всупереч статей 116, 118 ЗК України, без відповідної правової підстави та поза волею власника.
Суди попередніх інстанцій безпідставно застосували наслідки спливу позовної давності до позовних вимог про витребування майна. До того ж, що спірна земельна ділянка передана відповідачці неповноважним органом, прокурору стало відомо у 2014 році з постанови у кримінальній справі.
Відзив/заперечення на касаційну скаргу не надходили
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 11 лютого 2019 року відкрито касаційне провадження в справі за позовом керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області до ОСОБА_1 про визнання недійсним та скасування державного акту на право власності на земельну ділянку та повернення земельної ділянки.
Витребувано із Дергачівського районного суду Харківської області зазначену справу.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Суди встановили, що рішенням Русько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області від 12 вересня 2008 року ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки в натурі та складення документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, загальною площею 0,1500 га, розташовану на АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства.
На підставі вказаного рішення ОСОБА_1 отримала державний акт на право власності на земельну ділянку від 23 грудня 2008 рокусерії ЯЖ №461502, який зареєстровано в управлінні Держгеодастру у Дергачівському районі Харківської області за № 010869300586.
Позиція Верховного Суду
Відповідно до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15 січня 2020 року № 460-IX, який набрав чинності 08 лютого 2020 року, установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Наведені в касаційній скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанційнорм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Мотивувальна частина
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Відповідно до частин першої, другої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.