ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2020 року
м. Київ
справа № 333/2304/18
провадження № 61-42365 св 18
Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Крата В. І.,
суддів: Антоненко Н. О. (суддя-доповідач), Журавель В. І., Краснощокова Є. В., Русинчук М. М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Морозова Вікторія Миколаївна,
третя особа - ОСОБА_2,
розглянувши в судовому засіданні в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 15 травня 2018 року в складі судді Фунжий О. А. про забезпечення позову та на ухвалу апеляційного суду Закарпатської області від 03 липня 2018 року в складі колегії суддів Крилової О. В., Кухаря С. В., Полякова О. З.,
ВСТАНОВИВ :
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У травні 2018 року ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Морозової В. М., третя особа ОСОБА_2 про скасування рішення приватного нотаріуса про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Разом із позовом ОСОБА_1 подав заяву про забезпечення позову, в якій просив вжити заходи забезпечення позову шляхом накладення арешту на квартиру АДРЕСА_1 та заборонити вчиняти ОСОБА_2, іншим особам дії щодо спірної квартири, а саме передавати її в користування, вселятися в неї, виселяти з неї позивача та інших осіб, які в ній проживають, вчиняти реєстраційні дії, реєструвати в ній місце проживання або перебування будь-яких осіб.
Уважає, що невжиття заходів забезпечення позову може ускладнити чи зробити неможливим виконання рішення суду, оскільки відповідач не маючи на те підстав незаконно здійснив реєстрацію права власності за іншою особою, а саме за ОСОБА_2 .
Короткий зміст ухвали суду першої інстанції
Ухвалою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 15 травня 2018 року заяву про забезпечення позову задоволено частково, накладено арешт на квартиру АДРЕСА_1, власником якої є ОСОБА_2 .
Суд першої інстанції виходив із того, що між сторонами виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати ОСОБА_1, позовним вимогам.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Ухвалою апеляційного суду Запорізької області від 03 липня 2018 року ухвалу Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 15 травня 2018 року залишено без змін.
Апеляційний суд виходив із того, що позивачем фактично оспорюються дії нотаріуса, які зумовили виникнення права власності на зазначене майно у третьої особи, а тому визнання дій нотаріуса неправомірними поновлює право власності позивача, але таке поновлення права може бути унеможливлене в разі відсутності на час виконання судового рішення самого майна.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
08 серпня 2018 року ОСОБА_2 подала до Верховного Суду касаційну скаргу на вказані судові рішення.
Ухвалою Верховного Суду від 27 серпня 2018 року відкрито касаційне провадження в даній справі.
Ухвалою Верховного Суду від 11 жовтня 2018 року справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Верховного Суду від 28 листопада 2018 року справу передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 14 січня 2019 року справу повернуто на розгляд до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду в зв`язку з тим, що касаційна скарга не містить передбачені частиною шостою статті 403 ЦПК України підстави для розгляду даної справи Великою Палатою Верховного Суду.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
У касаційній скарзі ОСОБА_2 посилаючись на те, що суди порушили норми процесуального права, оскільки нормами ЦПК України не передбачено накладення арешту на майно третьої особи, просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та ухвалу апеляційного суду, ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні заяви про забезпечення позову відмовити.
Відзив на касаційну скаргу
Відзив на касаційну скаргу до верховного Суду не надходив.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15 січня 2020 року № 460-IX, який набрв чинності 08 лютого 2020 року, встановлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.