ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2020 року
м. Київ
Справа № 924/691/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
головуючий - Стратієнко Л.В.,
судді: Кролевець О.А., Ткач І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю магазин "Лелека",
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду
(головуючий - Крейбух О.Г., судді - Тимошенко О.М., Юрчук М.І.)
від 09.01.2020,
за позовом Хмельницької міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю магазин "Лелека"
про стягнення 259 333, 00 грн,
В С Т А Н О В И В:
у липні 2019 року Хмельницька міська рада звернулась до Господарського суду Хмельницької області із позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю магазин "Лелека" 259 333,00 грн збитків, завданих невиконанням зобов`язання щодо сплати пайової участі у створенні та розвитку інфраструктури м. Хмельницького.
Позовна заява обґрунтована тим, що відповідач при здійсненні реконструкції нежитлових приміщень під магазин продовольчих товарів та аптеку з надбудовою мансардного поверху за адресою: Львівське шосе, 49 в м. Хмельницькому не уклав із міською радою договір пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького та не сплатив на користь міської ради грошові кошти (пайову участь), чим порушив вимоги ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та заподіяв міській раді збитки у вигляді упущеної вигоди на суму 259 333,00 грн.
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 26.09.2019 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 09.01.2020 рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким позов задоволено частково.
Стягнуто з ТОВ магазин "Лелека" на користь Хмельницької міської ради 73 515,00 грн збитків, завданих невиконанням зобов`язання щодо сплати пайової участі та судові витрати.
Відмовлено у задоволенні позову про стягнення 185 818,00 грн збитків.
29.01.2020 ТОВ магазин "Лелека" подало касаційну скаргу на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 09.01.2020, в якій просить постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а рішення Господарського суду Хмельницької області від 26.09.2019 залишити в силі.
Підставами для скасування постанови суду апеляційної інстанції зазначає, що апеляційним судом було неправильно розтлумачено ст. 178 ГК України, що призвело до створення нової правової норми на користь позивача. Вказує, що ця стаття містить іншу редакцію, ніж зазначено судом апеляційної інстанції. Вважає, що суд апеляційної інстанції односторонньо та упереджено оцінює декларацію про готовність об`єкта до експлуатації від 05.04.2018. Стверджує, що з п. 6 ч. 4 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" вбачається, що до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва об`єктів за умови спорудження на цій земельній ділянці об`єктів соціальної інфраструктури, до яких належать заклади охорони здоров`я (лист Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України № 7/15-18193 від 09.11.2012). Вказує, що відповідно до п. 3 Переліку закладів охорони здоров`я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України № 385 від 28.10.2002, аптека є фармацевтичним (аптечним) закладом охорони здоров`я. На думку відповідача, суд помилково зазначає, що головне призначення об`єкта будівництва - торгівля (відповідно до декларації про готовність об`єкта до експлуатації об`єкт нерухомого майна магазин продовольчих товарів та аптека прийняті в експлуатацію як об`єкт будівництва). Вважає неправильним висновок апеляційного суду про наявність в бездіяльності відповідача усіх елементів складу цивільного правопорушення.
У відзиві на касаційну скаргу Хмельницька міська рада зазначає, що апеляційним судом, за результатами дослідження змісту декларації про готовність до експлуатації об`єкта, правильно зроблено висновок, що головне призначення збудованого об`єкта - будівля торгівлі (торгові центри, універмаги, магазини), що відображено в коді об`єкта будівництва 1230.1. Стверджує, що з аналізу Порядку участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького, Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" вбачається, що звільнення відповідача, як замовника, на законодавчому рівні від сплати пайової участі (у разі одночасного будівництва основного об`єкта та спорудження на цій земельній ділянці об`єкта соціальної інфраструктури) здійснюється за умови добровільного погодження об`єкту соціальної інфраструктури із органом місцевого самоврядування, що попередньо зазначається у рішенні міської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Однак, матеріали справи не містять, а відповідачем не підтверджено відповідне погодження Хмельницькою міською радою спорудження об`єкту соціальної інфраструктури, зокрема соціальної аптеки на земельній ділянці за адресою: Львівське шосе, 49 у м. Хмельницькому. Вказує, що відповідачем не надано доказів, що аптека є необхідним елементом соціальної інфраструктури згідно з затвердженою містобудівною документацією на місцевому рівні. Стверджує, що постанова суду апеляційної інстанції є законною і обґрунтованою, а касаційна скарга відповідача - безпідставною. Просить касаційну скаргу ТОВ магазин "Лелека" залишити без задоволення, а постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 09.01.2020 без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи і перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
Як вбачається із матеріалів справи, 17.12.2008 Хмельницькою міською радою прийнято рішення № 23 "Про затвердження Порядку участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького".
20.11.2014 Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області зареєстровано декларацію за № ХМ 082143270134 про початок виконання будівельних робіт замовником ТОВ магазин "Лелека" з реконструкції нежитлових приміщень під магазин продовольчих товарів та аптеку з надбудовою мансардного поверху за адресою: вул. Львівське шосе, 49, м. Хмельницький (а.с. 211-213, т. 1).
10.03.2015 Управління капітального будівництва Хмельницької міської ради направлено ТОВ магазин "Лелека" лист № 01-16-175, у якому зазначало про необхідність останнього укласти із Хмельницькою міською радою договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького. Пропонувалося у 10-денний термін надати управлінню відповідні документи для укладення договору (а.с. 209, т. 1).
16.03.2015 ТОВ магазин "Лелека" повідомило Управління капітального будівництва Хмельницької міської ради про те, що товариство не залучається до пайової участі у розвитку інфраструктури міста у зв`язку зі спорудженням на земельній ділянці об`єкту соціальної інфраструктури - аптеки. У листі посилалось на Перелік закладів охорони здоров`я, затверджений наказом Міністерства охорони здоров`я України № 385 від 28.10.2002, та на лист Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 7/15-18193 від 09.11.2012.
05.04.2018 Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області зареєстровано декларацію за № ХМ141180950950 про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків належить до об`єктів з незначними наслідками (СС1), в якій зазначено, що замовник - ТОВ магазин "Лелека" проводив реконструкцію нежитлових приміщень під магазин продовольчих товарів та аптеку з надбудовою мансардного поверху, за адресою: вул. Львівське шосе, 49, м. Хмельницький. Код класифікатора будівель та споруд ДК 018 -2000 -1230.1 - "торгові центри, універмаги, магазини" (а.с. 16-21, т. 1).
Згідно з п. 20 декларації кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією: 980,2 тис. грн, у тому числі витрати на будівельні роботи: 860,8 тис. грн, витрати на машини, обладнання та інвентар: - тис. грн.
Відповідно до зведеного кошторисного розрахунку вартості об`єкта будівництва (реконструкція нежитлових приміщень під магазин продовольчих товарів та аптеку з надбудовою мансардного поверху за адресою: вул. Львівське шосе, 49 у м. Хмельницькому) станом на 27.10.2014 складає 980,219 тис. грн (а.с. 72-76, т. 1).
03.06.2019 Департамент архітектури, містобудування та земельних ресурсів Управління капітального будівництва Хмельницької міської ради звернувся до ТОВ магазин "Лелека" із листом № 01-16-363, у якому зазначив про зобов`язання відповідача протягом 20 днів підписати договір пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького. До вказаного листа було додано проект договору і розрахунок розміру пайової участі, які 05.06.2019 були отримані уповноваженою особою ТОВ магазин "Лелека", що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 2900702907240 (а.с. 13-15, 22, т. 1).
Листом від 11.06.2019 ТОВ магазин "Лелека" повідомило Управління капітального будівництва, що об`єктом будівництва є аптека, яка є об`єктом соціальної інфраструктури, а тому, враховуючи положення ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", замовник у випадку будівництва таких об`єктів не залучається до сплати пайової участі. З урахуванням вказаного відмовилось укласти договір пайової участі у створенні і розвитку інженерно -транспортної та соціальної інфраструктури міста (а.с. 23, т. 1).
Відмовляючи в задоволенні позову, місцевий господарський суд виходив з того, що відповідач, як замовник об`єкта будівництва, який в тому числі передбачає аптеку, не залучається до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту відповідно до вимог ч. 4 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Проте погодитись з таким висновком суду першої інстанції неможливо з огляду на таке.
Частиною 3 ст. 179 ГК України встановлено, що укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності в Україні визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Згідно з ч. 1 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
За ч. ч. 2, 3, 5 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов`язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури. Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
Частиною 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію.
Таким чином, положеннями ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено зобов`язання замовника, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті), що має відбуватись згідно з Порядком залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, затвердженим органом місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
За ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.