1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


22 квітня 2020 року

м. Київ

справа № 520/9306/17

провадження № 61-37014св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Cімоненко В. М.,

суддів: Мартєва С. Ю. (суддя-доповідач), Петрова Є. В., Сердюка В. В. Штелик С. П.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: Київський відділ поліції у м. Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області, Головне управління Національної поліції в Одеській області, Головне управління Державної казначейської служби в Одеській області,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на рішення Київського районного суду м. Одеси від 02 листопада 2017 року у складі судді Васильків О. В. та постанову Апеляційного суду Одеської області від 23 квітня 2018 року у складі суддів: Калараша А. А., Заїкіна А. П., Сєвєрової Є. С.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив стягнути з Державного казначейства України шляхом списання у безспірному порядку з єдиного казначейського рахунку відшкодування моральної шкоди, завданої бездіяльністю посадових осіб органу досудового розслідування, у розмірі 5 000,00 грн.

Позовна заява мотивована тим, що за його заявою від 14 грудня 2015 року слідчим відділом Київського відділу поліції у м. Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області (далі - СВ Київського ВП у м. Одесі ГУНП в Одеській області) проводить досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиному реєстрі досудових розслідувань (далі - ЄРДР) за № 12014160480004695, за фактом надання ОСОБА_2 у іншому кримінальному провадженні щодо нього завідомо неправдивих показань свідка. Досудове розслідування зазначеного кримінального провадження триває 20 місяців, посадові особи СВ Київського ВП у м. Одесі ГУНП в Одеській області не проводять процесуальних дій та не приймають процесуальних рішень за його клопотаннями; ухвалами слідчого судді Київського районного суду м. Одеси від 27 липня 2017 року у справі № 1-кс/520/1794/17 та у справі № 1-кс/520/1795/17 визнано бездіяльність посадових осіб національної поліції. Зазначав, що цими діями (бездіяльністю) посадових осіб СВ Київського ВП у м. Одесі ГУНП в Одеській області йому завдано моральну шкоду.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 02 листопада 2017 року позов задоволено частково; стягнено з Державного бюджету України шляхом списання з єдиного казначейського рахунку через Державну казначейську службу на користь ОСОБА_1 коштів у розмірі 3 000,00 грн у відшкодування моральної шкоди; 640,00 грн у відшкодування витрат зі сплати судового збору.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що позивача визнано потерпілим у кримінальному провадженні за № 12014160480004695; за скаргами ОСОБА_1 на дії органу досудового розслідування ухвалами слідчого судді неодноразово визнавав бездіяльність СВ Київського ВП у м. Одесі ГУНП в Одеській області щодо досудового розслідування зазначеного кримінального провадження. Суд дійшов висновку, що протиправною поведінкою посадових осіб національної поліції позивачу завдано душевні страждання, що є підставою для відшкодування йому з Державного бюджету України моральної шкоди; заявлений ОСОБА_1 розмір такого відшкодування суд визнав завищеним.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Апеляційного суду Одеської області від 23 квітня 2018 року рішення Київського районного суду м. Одеси від 02 листопада 2017 року змінено; викладено резолютивну частину рішення в наступній редакції: "Стягнути з Держави Україна на користь ОСОБА_1 відшкодування моральної шкоди у розмірі - 3 000 (три тисячі) грн. 00 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом списання коштів з відкритого в Казначействі спеціального рахунку".

Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що формулювання резолютивної частини рішення суду першої інстанції не відповідає статтям 1, 23-1 Бюджетного кодексу України, пункту 35 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845.

Короткий зміст касаційної скарги

У касаційній скарзі, поданій у червні 2018 року до Верховного Суду, Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення Київського районного суду м. Одеси від 02 листопада 2017 року та постанову Апеляційного суду Одеської області від 23 квітня 2018 року, ухвалити нове рішення про відмову у позові.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 31 липня 2018 року відкрито касаційне провадження; витребувано справу з Київського районного суду м. Одеси; відмовлено у задоволенні клопотання про зупинення виконання судових рішень.

Ухвалою Верховного Суду від 20 лютого 2020 року справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження колегією в складі п`яти суддів за наявними у справі матеріалами без повідомлення учасників справи.

Справа є малозначною, з огляду на пункт 1 частини шостої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), проте наведені у касаційній скарзі доводи дають підстави вважати, що розгляд справи у касаційному порядку стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що суди ототожнюють Державну казначейську службу з Державним бюджетом України та особою, яка завдала шкоду; національна поліція не є органом державної влади, який реалізує надані державою функції та повноваження у сфері управління, тому спірні правовідносини не регулюються статтями 1173, 1174 ЦК України; позивач не є особою, яка має право на відшкодування шкоди відповідно до частини другої статті 1176 ЦК України та Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду". Безспірне списання коштів для відшкодування шкоди проводиться не за рахунок коштів Державного бюджету України, а з рахунків винуватих у заподіяння такої шкоди органів як розпорядників бюджетних коштів; органи національної поліції самостійно несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями, зокрема за заподіяння моральної шкоди. Суди першої та апеляційної інстанцій не встановили причинно-наслідкового зв`язку між діями відповідачів та порушенням нормальних життєвих зв`язків позивача, погіршення стану його здоров`я; висновки судів щодо цих обставин ґрунтуються на припущеннях.

Короткий зміст відзиву на касаційну скаргу

У відзиві, поданому у вересні 2018 року до Верховного Суду, Головне управління Національної поліції в Одеській області просить задовольнити касаційну скаргу, мотивуючи це тим, що позивач не надав доказів на підтвердження своїх доводів про завдання йому моральної шкоди, тому відсутні правові підстави для застосування статей 1173, 1174, 1176 ЦК України; безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється за рахунок та в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджету на зазначену мету.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Суди встановили, що в провадженні СВ Київського ВП у м. Одесі ГУНП в Одеській області перебувають матеріали досудове розслідування, внесені до ЄРДР за № 12014160480004695 за ознаками злочину, передбаченого статтею 384 КК України.

У вказаному провадженні ОСОБА_1 визнано потерпілим.

Ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Одеси від 27 липня 2017 року у справі № 520/2702/17 (провадження № 1-кс/520/1794/17) визнано бездіяльність відповідних посадових осіб СВ Київського ВП у м. Одесі ГУНП в Одеській області щодо не розгляду в передбачений законом строк клопотання ОСОБА_1 від 21 червня 2017 року - незаконною, зобов`язано розглянути клопотання та повідомити заявника про результати розгляду.

За іншою скаргою ОСОБА_1 ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Одеси від 27 липня 2017 року у справі № 520/2702/17 (провадження № 1-кс/520/1795/17) визнано бездіяльність відповідних посадових осіб СВ Київського ВП у м. Одесі ГУНП в Одеській області щодо не розгляду в передбачений законом строк клопотання ОСОБА_1 від 27 червня 2017 року - незаконною, зобов`язано розглянути клопотання та повідомити заявника про результати розгляду.

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" (далі - Закон № 460-IX).

У пункті 2 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 460-IX установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України у редакції, чинній на момент подання касаційної скарги (далі - ЦПК України 2017 року) підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


................
Перейти до повного тексту