1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

іменем України

28 квітня 2020 року

м. Київ

справа № 487/4600/19

провадження № 51-5326км19

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого Макаровець А.М.,

суддів Григор`євої І.В., Лагнюка М.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Демчука П.О.,

прокурора Кузнецова С.М.,


розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Миколаївського апеляційного суду від 10 вересня 2019 року про відмову у відкритті апеляційного провадження у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 62019150000000360 (№ 11-сс/812/650/19).

Зміст оскарженого судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Миколаївський апеляційний суд ухвалою від 10 вересня 2019 року відмовив ОСОБА_1 у відкритті провадження за його апеляційною скаргою на ухвалу слідчого судді Заводського районного суду м. Миколаєва від 14 серпня 2019 року, якою залишено без розгляду скаргу ОСОБА_1 на постанову слідчого про відмову у визнанні потерпілим.

Короткий зміст наведених у касаційній скарзі вимог та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі ОСОБА_1, не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції через істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить його скасувати і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Вказує на ухвалення апеляційним судом рішення незаконним складом суду з огляду на те, що його заяву про відвід не було розглянуто.

Позиції учасників судового провадження

У судовому засіданні прокурор підтримав касаційну скаргу.

ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про дату, час і місце касаційного розгляду, однак у судове засідання не з`явився, клопотань про особисту участь у касаційному розгляді, заперечень або повідомлень про поважність причин неприбуття до Суду від нього не надходило.

Мотиви Суду

Згідно з вимогами ст. 433 Кримінального процесуального кодексу (далі - КПК) суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального й процесуального права, правильність правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати й визнавати доведеними обставини, яких не було встановлено в оскаржуваному судовому рішенні, а також вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Доводи, викладені в касаційній скарзі ОСОБА_1, щодо істотного порушення вимог кримінального процесуального закону у зв`язку з тим, що суд апеляційної інстанції не розглянув його заяви про відвід суддів цього суду, є обґрунтованими з огляду на таке.

Як передбачено ст. 370 КПК,судове рішення повинне бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених КПК.

Відповідно до ч. 1 ст. 412 КПК істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.

Право особи на апеляційне оскарження спрямоване насамперед на реалізацію гарантованого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод права на справедливий суд. Забезпечення такого права є однією з важливих гарантій ухвалення правосудного рішення у кримінальному провадженні.


................
Перейти до повного тексту