ПОСТАНОВА
Іменем України
27 квітня 2020 року
м.Київ
справа №360/1050/19
адміністративне провадження №К/9901/27904/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
Головуючої суддів: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Білоуса О.В., Гусака М.Б.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу Головного управління ДФС у Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21 червня 2019 року (суддя: Пляшкова К.О.) та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2019 року (судді: Блохін А.А., Гаврищук Т.Г., Геращенко І.В.) у справі №360/1050/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НВК ОТМ" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними і скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю "НВК ОТМ" (далі - ТОВ "НВК ОТМ", позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Луганській області (далі - ГУ ДФС у Луганській області, відповідач 1), Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України, відповідач 2), предметом розгляду якого визначило правомірність низки рішень ГУ ДФС у Луганській області про відмову в реєстрації податкових накладних та наявність підстав до зобов`язання ДФС України зареєструвати спірні податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), а також обґрунтованість та законність рішень ДФС України про залишення без задоволення скарг ТОВ "НВК ОТМ" на оскаржувані рішення ГУ ДФС у Луганській області.
Приймаючи вказану позовну заяву до розгляду та відкриваючи провадження по справі суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність роз`єднання позовних вимог ТОВ "НВК ОТМ" в окремі провадження. Як наслідок, на розгляді та вирішенні у справі №360/1050/19 залишились вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДФС у Луганській області від 12.06.2018 №782119/38413778 про відмову в реєстрації податкової накладної від 24.05.2018 № 8, рішення ДФС України від 21.06.2018 №13396/38413778/2 про залишення без задоволення скарги ТОВ "НВК ОТМ" на вищеозначене рішення ГУ ДФС у Луганській області та зобов`язання ДФС зареєструвати в ЄРПН вказану податкову накладну датою її фактичного надходження.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21 червня 2019 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2019 року, позовні вимоги були задоволені в повному обсязі.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій відповідач 1 подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати такі рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування вимог касаційної скарги посилається на те, що підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної від 24.05.2018 № 8 стало ненадання позивачем разом з поясненнями копій документів щодо придбання товарів, а тому вважає що оскаржуване рішення прийняте Комісією на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Окремо звертає увагу суду на помилковість висновків суду першої та апеляційної інстанцій щодо наявності підстав до скасування рішення Комісії з питань розгляду скарг ДФС України від 21.06.2018 №13396/38413778/2, оскільки таке рішення не створює жодних правових наслідків для позивача.
Відзиву на касаційну скаргу до суду не надходило.
Судами попередніх інстанцій було встановлено, що під час здійснення поточної господарської діяльності позивачем було укладено договір поставки продукції технологічного призначення з Товариством з обмеженою відповідальністю НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО ІНКОМ ТЕХНІКА (далі - ТОВ "НВП ІНКОМ ТЕХНІКА") від 25.08.2016 №25-08-2016П.
За фактом першої події, - відвантаження товару, ТОВ "НВК ОТМ" складено та подано до реєстрації в ЄРПН податкову накладну від 24.05.2018 № 8 на суму ПДВ 1 740.00 грн.
Відповідно до квитанції від 01.06.2018 № 9107104124 реєстрацію податкової накладної від 24.05.2018 № 8 зупинено на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки податкова накладна відповідає вимогам п. п. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку, внаслідок чого ТОВ "НВК ОТМ" запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
05 червня 2018 року на виконання зазначених вимог позивачем через автоматизовану систему на адресу відповідача направлені пояснення за спірною податковою накладною, а також документи на підтвердження реальності господарських операцій з ТОВ "НВП ІНКОМ ТЕХНІКА".
За результатами розгляду наданих документів ГУ ДФС у Луганській області прийнято рішення від 12.06.2018 № 782119/38413778 про відмову в реєстрації податкової накладної від 24.05.2018 № 8.
Підставою до відмови у реєстрації зазначеної податкової накладної слугувало ненадання платником податку копій первинних документів, а саме: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; розрахункових документів та банківських виписок з особових рахунків.
Не погодившись з прийнятим рішенням, ТОВ "НВК ОТМ" оскаржило його в адміністративному порядку, однак рішенням Комісії з питань розгляду скарг ДФС України від 21.06.2018 №13396/38413778/2 скаргу позивача було залишено без задоволення, а рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з мотивами якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що реальність спірних господарських операцій підтверджена належним чином складеними первинними документами, укладення договору між позивачем та ТОВ "НВП ІНКОМ ТЕХНІКА" спрямоване на настання реальних правових наслідків, відповідні господарські операції відповідають економічному змісту і діловій меті діяльності позивача та його контрагента, а відтак, оскаржуване позивачем рішення ГУ ДФС у Луганській області про відмову в реєстрації спірної податкової накладної є протиправним і підлягає скасуванню, з огляду на що у ДФС України виникає обов`язок зареєструвати спірну податкову накладну в ЄРПН датою її фактичного надходження . Вимогу про визнання протиправним та скасування рішення ДФС України від 21.06.2018 №13396/38413778/2 про залишення без задоволення скарги ТОВ "НВК ОТМ" суди визнали похідною, тобто такою, що залежить від задоволення основної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДФС у Луганській області від 12.06.2018 № 782119/38413778, а тому теж дійшли висновку про необхідність її задоволення.
Переглянувши судові рішення в межах доводів касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.
Згідно з підпунктом "а" пункту 185.1 статті 185 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
За приписами пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.10 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.
Абзацом першим пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю на його вимогу.
Отже, платник податку - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов`язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 ПК України, зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в ЄРПН.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
У разі якщо реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена в порядку, визначеному пунктом 201.16 цієї статті, реєстрація таких податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням особливостей, визначених підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті.
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
21 лютого 2018 року на виконання вимог Закону №2245-VIII Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 117).
Згідно з пунктом 5 Порядку №117 податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Відповідно до пункту 6 Порядку №117 у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Підпунктами 3, 4 пункту 13 Порядку №117 зазначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку. Пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 14 порядку №117 визначено перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, який включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до пункту 21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.