ПОСТАНОВА
Іменем України
27 квітня 2020 року
Київ
справа №648/1613/17
касаційне провадження №К/9901/38522/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Чиркіна С.М.,
суддів: Бевзенка В.М., Єзерова А.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Херсонського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області на постанову Білозерського районного суду Херсонської області від 01.09.2017 (головуючий суддя: Рибас А.В.) та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2017 (головуючий суддя: Кравець О.О., судді: Домусчі С.Д., Коваль М.П.) у справі №648/1613/17 за позовом ОСОБА_1 до Херсонського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання рішення незаконним та зобов`язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах,
В С Т А Н О В И В:
У червні 2017 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 або позивач) звернувся до суду з позовом до Херсонського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області (далі - відповідач), в якому просив:
визнати протиправним рішення відповідача про відмову позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах;
зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) починаючи з 30.03.2015.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він відпрацював більше 20-ти років трактористом - машиністом і його діяльність була безпосередньо пов`язана з виробництвом сільськогосподарської продукції в рослинництві і тваринництві. Позивач наголошує, що період його роботи на посаді, що дає право на призначення пільгової пенсії підтверджується документально та показами свідків.
Постановою Білозерського районного суду Херсонської області від 01.09.2017, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2017, адміністративний позов задоволено частково:
визнано незаконним рішення відповідача від 30.03.2017 щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
зобов`язано відповідача призначити з 22.11.2016 ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, як трактористу-машиністу безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до пункту "в" статті 13 Закону №1788-XII на підставі записів в його трудовій книжці, з урахуванням записів в ній про його роботу на посаді тракториста.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач має достатній трудовий стаж на посаді тракториста та тракториста-машиніста, що дає право на призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до "в" статті 13 Закону №1788-XII. Трудовий стаж позивача підтверджується документально та показами свідків. При цьому, пільгова пенсія має бути призначена з 22.11.2016, тобто з моменту звернення за призначенням пенсії.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, у якій просить суд касаційної інстанції скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову. Касаційна скарга обґрунтована тим, що у позивача недостатньо трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах. Скаржник також відзначив, що позивачем не надано пенсійному органу уточнюючих довідок про пільгових характер роботи.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10.11.2017 відкрито касаційне провадження у справі.
15.12.2017 розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03.10.2017 №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", яким КАС України викладено в новій редакції.
Підпунктом 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції згаданого Закону передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У березні 2018 року цю справу передано на розгляд Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
В порядку статті 31 КАС України, пункту 15 Перехідних положень КАС України за результатами повторного автоматизованого розподілу від 26.06.2019 визначений новий склад суду.
Ухвалою Верховного Суду від 23.04.2020 справу прийнято до провадження та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження відповідно до вимог статті 345 КАС України.
Позивач правом на подачу відзиву на касаційну скаргу не скористався.
Верховний Суд переглянув оскаржувані судові рішення у межах доводів касаційної скарги, з урахуванням вимог статті 341 КАС України з`ясував повноту фактичних обставин справи, встановлених судами, перевірив правильність застосування норм матеріального і процесуального права та дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 у період з 1977 по 2016 роки працював на посаді тракториста та тракториста-машиніста на різних підприємствах, що підтверджується записами з трудової книжки серії НОМЕР_1 .
Позивач має посвідчення тракториста-машиніста серії НОМЕР_2 .
По досягненню 55-річного віку позивач 22.11.2016 звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "в" статті 13 Закону №1788-XII.
Листом від 30.03.2017 відповідач відмовив позивачу у призначенні пільгової пенсії за віком, посилаючись на ненадання заявником уточнюючих довідок підприємств, що підтверджують наявність пільгового стажу на посаді тракториста-машиніста, який безпосередньої занятий у виробництві сільгосппродукції.
Вважаючи свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Частиною третьою статті 4 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №1058-IV) передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
За змістом положень пункту "в" частини першої статті 13 Закону №1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років.