ПОСТАНОВА
Іменем України
27 квітня 2020 року
Київ
справа №361/4230/17
касаційне провадження №К/9901/30683/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Чиркіна С.М.,
суддів: Бевзенка В.М., Стеценка С.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суд від 30.01.2018 (головуючий суддя: Ісаєнко Ю.А., судді: Земляна Г.В., Сорочко Є.О.) у справі №361/4230/17 за позовом ОСОБА_1 до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, третя особа: Публічне акціонерне товариство "Броварський завод пластмас" про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
У червні 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - відповідач), третя особа: Публічне акціонерне товариство "Броварський завод пластмас" (далі - ПАТ "Броварський завод пластмас"), в якому просив:
визнати незаконним і скасувати рішення відповідача від 03.05.2017 про відмову в призначені ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII);
зобов`язати відповідача зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 22.08.1992 по 17.10.1996 до пільгового стажу за Списком №2 для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону №1788-XII.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що посада на якій він працював у спірний період передбачена Списком №2, а тому цей період підлягає зарахуванню до пільгового стажу, який дає право призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону №1788-XII.
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 01.11.2017 адміністративний позов задоволено.
Увалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що у спірний період позивач працював на посаді, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умов, що підтверджується записами в трудовій книжці. Також суд першої інстанції встановив, що загальний страховий стаж позивача становить 36 років 11 місяців 27 днів, що є достатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону №1788-XII.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суд від 30.01.2018 скасовано постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 01.11.2017 та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Ухвалюючи таке рішення, суд апеляційної інстанції виходив з того, що стаж роботи позивача на пільгових умовах становить 9 років 6 місяців 8 днів, а загальний страховий стаж - 24 роки, що є недостатнім для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2. Зазначений пільговий стаж підтверджується інформацією, зазначеною у довідці про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 08.02.2017 №3, виданій ПАТ "Броварський завод пластмас". Період роботи позивача на посаді електрослюсаря з ремонту приборів теплотехнічного контролю і автоматики теплових процесів цеху пресових виробів дільниці КВПіА з 22.08.1992 по 17.10.1996 не може бути зарахованим до спеціального стажу роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки вказаний період не підтверджений довідкою про підтвердження трудового стажу.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, у якій з посиланням на порушення судом норм матеріального права просить суд касаційної інстанції скасувати зазначене судове рішення, а постанову суду першої інстанції залишити в силі. Скаржник зазначає, що трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи. Згідно записів з трудової книжки позивач має достатній пільговий і страховий стаж для призначення пенсії на пільгових умовах.
Ухвалою Верховного Суду від 13.03.2018 відкрито касаційне провадження у справі.
В порядку статті 31 КАС України за результатами повторного автоматизованого розподілу від 19.07.2019 визначений новий склад суду.
Ухвалою Верховного Суду від 24.04.2020 справу прийнято до провадження та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження відповідно до статті 345 КАС України.
На адресу касаційного суду від відповідача надійшов відзив на касаційну скаргу, у якому останній з посиланням на законність та обґрунтованість рішення суду апеляційної інстанції просить суд залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення без змін.
Третя особа правом на подачу відзиву на касаційну скаргу не скористалася.
Верховний Суд переглянув оскаржувані судові рішення у межах доводів касаційної скарги, з урахуванням вимог статті 341 КАС України з`ясував повноту фактичних обставин справи, встановлених судами, перевірив правильність застосування норм матеріального і процесуального права та дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач в квітні 2017 року звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пільгової пенсії згідно з пунктом "б" статті 13 Закону №1788-XII.
03.05.2017 відповідач прийняв рішення про відмову в призначенні пільгової пенсії. Пенсійним органом зазначено, що пільговий стаж ОСОБА_1 становить 9 років 6 місяців 8 днів, а загальний страховий стаж - 24 роки, що є недостатнім для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 (необхідно загального страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на роботах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України). Також відповідач зазначив про невідповідність даних, зазначених в індивідуальних відомостях про застраховану особу (невірно зазначено по-батькові позивача, а саме: замість ОСОБА_1 вказано ОСОБА_1 ).
Вважаючи таке рішення протиправним та необґрунтованим, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, Верховний Суд виходить з такого.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом №1788-XII.
Пунктом "б" статті 13 Закону №1788-XII передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Кабінетом Міністрів України постановою від 18.11.2005 №383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок №383).
Пунктом 1 цього Порядку визначено, що він регулює застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (далі - Списки) при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів "а", "б" статті 13 та статті 100 Закону №1788-XII.