1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


22 квітня 2020 року

м. Київ


справа № 454/3206/16-ц


провадження № 61-1013 св 19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:


Головуючого - Антоненко Н. О. (суддя-доповідач),

суддів: Дундар І. О., Журавель В. І., Краснощокова Є. В., Русинчука М. М.,


учасники справи:


позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Державна казначейська служба України,


розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Сокальського районного суду Львівської області від 14 вересня 2018 року в складі судді Струс Т. В. та на постанову Львівського апеляційного суду від 06 грудня 2018 року в складі колегії суддів Приколоти Т. І., Мікуш Ю. Р., Савуляка Р. В.,


ВСТАНОВИВ :


Описова частина


Короткий зміст позовних вимог


У грудні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ДКСУ та просив стягнути з відповідача на його користь 1 000 000 грн у рахунок відшкодування моральної шкоди, завданої незаконним рішенням судді Вищого адміністративного суду України.


В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 указував, що ухвала Вищого адміністративного суду України від 04 вересня 2015 року в складі судді-доповідча Ситникова О. Ф., якою йому відмовлено у відкритті касаційного провадження в справі, є незаконною, оскільки, прийнята з порушенням норм Конституції України, Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статей 54, 55 Закону України "Про судоустрій та статус суддів".


Указані дії судді під час вирішення питання про відкриття касаційного провадження в справі та незаконна відмова в доступі до правосуддя принизили честь і гідність ОСОБА_1, а також завдали йому моральної шкоди.


Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції


Заочним рішенням Сокальського районного суду Львівської області від 14 вересня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.


Суд першої інстанції виходив із того, що позивач не надав суду належних і допустимих доказів на підтвердження факту незаконності дій судді, спричинення позивачеві моральної шкоди, а також розміру відповідного відшкодування.


Короткий зміст судового рішення апеляційного суду


Постановою Львівського апеляційного суду від 06 грудня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, заочне рішення Сокальського районного суду Львівської області від 14 вересня 2018 року - без змін.


Апеляційний суд виходив із того, що суд першої інстанції повно та всебічно з`ясував обставини справи та на підставі належних доказів дійшов правильного висновку про наявність правових підстав для відмови в задоволенні позову, а доводи апеляційної скарги правильності висновків суду не спростовують.


Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції


У січні 2019 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу на зазначені судові рішення.


Ухвалою Верховного Суду від 29 січня 2019 року відкрито касаційне провадження в даній справі.


Ухвалою Верховного Суду від 07 серпня 2019 року дана справа призначена до судового розгляду.


Ухвалою Верховного Суду від 21 серпня 2019 року дана справа передана на розгляд Великої Палати Верховного Суду з мотивів наявності в касаційній скарзі позивача доводів стосовно порушення правил предметної юрисдикції. Відповідно до частини шостої статті 403 Цивільного процесуального кодексу України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (далі - ЦПК України), справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції.


Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 10 вересня 2019 року вказана справа повернута на розгляд Верховного Суду у складі відповідної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду з тих підстав, що касаційна скарга не містить доводів щодо порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції, а посилання позивача на статтю 108 ЦПК України в редакції, чинній до 15 грудня 2017 року, не дає підстав для висновку, що судові рішення оскаржуються з підстав порушення правил юрисдикції.


Аргументи учасників справи


Доводи особи, яка подала касаційну скаргу


У касаційній скарзі позивач зазначає, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а тому висновки судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність правових підстав для задоволення позову в даній справі є безпідставними.


Відзив на касаційну скаргу


Відзив на дану касаційну скаргу від відповідача до Верховного Суду не надходив.


Фактичні обставини справи, встановлені судами


Суди встановили, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 04 вересня 2015 року в складі судді-доповідача Ситникова О. Ф. відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03 березня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.


Мотивувальна частина


Позиція Верховного Суду


Касаційна скарга подана до набрання чинності Закону України № 460-ІХ від 15 січня 2020 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", тому відповідно до пункту 2 прикінцевих та перехідних положень вищезазначеного закону розглядається у порядку, що діяв до набрання чинності цим законом.


................
Перейти до повного тексту