ПОСТАНОВА
Іменем України
23 квітня 2020 року
Київ
справа №821/283/16
адміністративне провадження №К/9901/6751/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Тацій Л.В.,
суддів: Рибачука А.І., Стеценка С.Г.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу №821/283/16
за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" (далі - Уповноважена особа) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Уповноваженої особи на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2018 року (ухвалене в складі судді Бездрабка О.І.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2019 року (прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді - Джабурія О.В., суддів: Вербицької Н.В., Кравченка К.В.)
в с т а н о в и в :
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 (далі- ОСОБА_1, позивачка) звернулась до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Уповноваженої особи, в якому просила:
- визнати протиправними дії Уповноваженої особи щодо застосування наслідків нікчемності договору банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" в доларах США № 002-21060-060215 від 06.02.2015, укладеного між ПАТ "Дельта Банк" та ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Уповноважену особу надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію стосовно вкладника ОСОБА_1, якій необхідно здійснити відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Уповноваженою особою безпідставно визнано нікчемним договір банківського вкладу № 002-21060-060215 від 06.02.2015.
Короткий зміст рішеннь суду першої та апеляційної інстанції
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2018 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2019 року, позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Уповноваженої особи щодо не включення до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, стосовно рахунку ОСОБА_1, відкритого у ПАТ "Дельта Банк", у межах гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами, за договором № 002-21060-060215 банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" у доларах США від 06.02.2015.
Зобов`язано Уповноважену особу подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зміни та доповнення до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, стосовно рахунку ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), відкритого в ПАТ "Дельта Банк", у межах гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом, за договором № 002-21060-060215 банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" у доларах США від 06.02.2015 р.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанції виходили з того, що Уповноваженою особою не доведено наявність правових підстав для не включення позивачки до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Дельта Банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
11 березня 2019 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Дельта банк" Кадирова Владислава Володимировича.
У касаційній скарзі скаржник просить рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2018 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2019 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлені з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягають скасуванню. Скаржник зазначає, що договір банківського вкладу, укладений між банком і позивачем, є нікчемним у відповідності до положень пункту 7 частини 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Переваги від укладення договору банківського вкладу полягають в можливості отримання за рахунок позивача суми відшкодування більшої, ніж передбачено законом, а також отриманні платником - ініціатором перерахунку коштів, як кредитором, грошових коштів позачергово та раніше за інших кредиторів банку. Зазначено, що операції із перерахування коштів з поточних рахунків фізичних осіб на вкладні (депозитні) рахунки були здійснені в період дії постанови НБУ від 30 жовтня 2014 року № 692/БТ "Про віднесення ПАТ "Дельта Банк" до категорії проблемних".
У відзиві на касаційну скаргу позивачка просить відмовити у задоволенні скарги, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.
Ухвалою Верховного Суду від 19 березня 2019 року відкрито касаційне провадження за скаргою Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Акціонерного товариства "Дельта Банк" Кадирова Владислава Володимировича.
Згідно розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату касаційного адміністративного суду від 20.06.2019 за № 790/0/78-19 призначено повторний автоматизований розподіл справи у зв`язку з обранням судді Гриціва М.І. до Великої Палати Верховного Суду, що унеможливлює його участь у розгляді касаційних скарг.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу, по справі № 821/283/16 визначено склад колегії суддів: Тацій Л.В. (суддя - доповідач), судді: Рибачук А.І., Стеценко С.Г., справа передана судді-доповідачу.
Ухвалою Верховного Суду від 22.04.2020 розгляд призначено в порядку спрощеного позовного провадження.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами встановлено, що 06.02.2015 між Публічним акціонерним товариством "Дельта Банк" і ОСОБА_1 укладено договір № 002-21060-060215 банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" у доларах США. За умовами договору сума вкладу складає 8000 доларів США; вклад залучається на строк з дати його зарахування на рахунок, вказаний в п.1.6 цього Договору та по 05.08.2015 включно; процентна ставка на суму вкладу становить 5.5 процентів річних.
У відповідності до п.1.6 Договору Банк відкриває Вкладнику вкладний (депозитний) рахунок № НОМЕР_2 .
Згідно п.1.10 Договору Вклад виплачується Вкладнику у разі закінчення строку залучення Вкладу, або в інший термін дострокового припинення дії цього Договору у випадках, передбачених цим договором та Правилами, шляхом зарахування на поточний рахунок, операції за якими можуть здійснюватися із використанням електронних платіжних засобів № НОМЕР_4, відкритий на ім`я Вкладника в установі Банку.
Пунктом 2.10 Договору передбачено, що вкладник підтверджує, що Банк до укладання цього Договору з Вкладником надав Вкладнику інформацію, зазначену в статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" від 23 лютого 2012 року № 4452-VI, щодо умов гарантування вкладів фізичних осіб коштів за цим Вкладом. Сума граничного розміру відшкодування за цим Вкладом, включаючи відсотки, не може бути більшою граничного розміру відшкодування коштів, що становить 200 тисяч гривень для одного вкладника в одному банку.
Відповідно до платіжного доручення від 06.02.2015 № 45493294 від ОСОБА_2 на депозитний рахунок ОСОБА_1 № НОМЕР_2 надійшли кошти у сумі 8000 доларів США.
У відповідності до постанови Правління Національного банку України від 02.03.2015 № 150 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 02.03.2015 № 51 "Про запровадження тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві "Дельта Банк", згідно з яким з 03.03.2015 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві "Дельта Банк".
Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в Публічному акціонерному товаристві "Дельта Банк" призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Кадирова Владислава Володимировича.
З метою забезпечення збереження активів неплатоспроможного банку Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк", запобігання втрати майна та збитків банку і Фонду, виконавча дирекція Фонду прийняла рішення від 03.08.2015 № 147 про продовження строків здійснення тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві "Дельта Банк" до 02 жовтня 2015 року включно та продовження повноважень уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації Кадирова В.В. до 02 жовтня 2015 року включно.
Відповідно до постанови Правління Національного банку України 02.10.2015 № 664 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд гарантування) прийнято рішення від 02.10.2015 № 181 "Про початок процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" та делегування повноважень ліквідатора банку".
Згідно із зазначеним рішенням розпочато процедуру ліквідації Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк", призначено Уповноважену особу та делеговано всі повноваження ліквідатора Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк", визначені статтями 37, 38, 51, частинами першою та другою статті 48 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Кадирову В.В. на два роки з 05 жовтня 2015 року по 04 жовтня 2017 року включно, строк здійснення процедури ліквідації та делегування повноважень ліквідатора Банку продовжено до 04 жовтня 2019 року на підставі рішення Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 20 лютого 2017 року № 619.
За результатами перевірки правочинів за вкладними операціями в Публічному акціонерному товаристві "Дельта Банк" Уповноваженою особою 16.09.2015 прийнято наказ № 813 "Щодо заходів, пов`язаних із наслідками виявлення нікчемних правочинів (договорів) за вкладними операціями", відповідно до якого застосовано наслідки нікчемності договорів банківського вкладу (депозиту), що є нікчемними з підстав, викладених у пункті 7 частини третьої статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", серед яких і договір банківського вкладу № 002-21060-060215 від 06.02.2015, укладений між ОСОБА_1 та ПАТ "Дельта Банк".
23.09.2015 за № 8821/2889 позивачці направлено повідомлення про нікчемність договору банківського вкладу (депозиту) № 002-21060-060215 від 06.02.2015, укладеного між АТ "Дельта Банк" та ОСОБА_1 згідно п.7 ч.3 ст.38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Згідно виписки по рахунку позивачки № НОМЕР_2 17.09.2015 кошти у сумі 8000 доларів США повернуто внаслідок застосування наслідків нікчемності договору банківського вкладу № 002-21060-060215 на рахунок ОСОБА_2 № НОМЕР_3 .
05.10.2015 на офіційному сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб опубліковано оголошення про те, що Фонд розпочне виплати вкладникам Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" за Загальним реєстром (не залежно від часу закінчення строку депозитного договору) з 08 жовтня 2015 року.
Позивачка, вважаючи протиправними дії відповідача щодо не включення її до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду, звернулася до суду з даним позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Відповідно до частини 3 статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15 січня 2020 року N 460-IX (далі- Закон №460-IX, набрав чинності 08.02.2020) установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Касаційна скарга по справі № 821/283/16 подана в березні 2019 року, розгляд касаційної скарги не закінчено до 08.02.2020, тому касаційна скарга розглядається в порядку, що діяв до набрання чинності Законом №460-IX (із застосуванням норм КАС України в редакції, чинній до 08.02.2020).
Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.