1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



22 квітня 2020 року

м. Київ



Справа № 911/933/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

головуючого - Пількова К. М., суддів: Дроботової Т. Б., Чумака Ю. Я.,



розглянув у письмовому провадженні касаційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 29.01.2020 (головуючий суддя Андрієнко В. В., судді Пашкіна С. А., Буравльов С. І.) у справі Господарського суду Київської області за позовом Військового прокурора Черкаського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Державної екологічної інспекції Центрального округу до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква про зобов`язання вчинити дії.



1. Короткий зміст позовних вимог

1.1. 08.04.2019 Військовий прокурор Черкаського гарнізону (далі - Прокурор) в інтересах держави - органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Міністерства екології та природних ресурсів України в особі Державної екологічної інспекції центрального округу (далі - Позивач-2, Інспекція) звернувся до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква (далі - Відповідач, Відділ) з позовом про зобов`язання вчинити дії з усунення порушень вимог природоохоронного законодавства та привести у належний стан земельну ділянку площею 965,89 кв.м., яка знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Надпільна, 222/3 шляхом прибирання будівельних відходів, відходів деревини, скла, ПЕТ-пляшок та інших відходів (з урахуванням заяви, що надійшла 03.06.2019).

1.2. Позовні вимоги мотивовані тим, що Відповідач порушив вимоги природоохоронного законодавства, що призвело до забруднення і засмічення земельної ділянки будівельними та побутовими відходами.



2. Короткий зміст рішення суду першої інстанції

2.1. 20.12.2019 Господарський суд Київської області (суддя Ейвазова А. Р.) позов Прокурора про зобов`язання вчинити дії задовольнив; зобов`язав Відділ вчинити дії з усунення порушень вимог природоохоронного законодавства та привести земельну ділянку площею 965,89 кв.м. за адресою: м. Черкаси, вул. Надпільна, 222/ 3 в належний стан шляхом прибирання будівельних відходів, відходів деревини, скла, ПЕТ-пляшок та інших відходів.

2.2. Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що, заперечуючи проти задоволення вимог, Відповідач вказує на відсутність своєї вини у забрудненні земельної ділянки, однак не заперечує факту забруднення ділянки, при цьому не вжив заходів щодо її приведення у належний стан. Враховуючи положення частини сьомої статті 12 Закону України "Про відходи", а також встановлений факт порушення обов`язків Відповідачем як землекористувачем відповідної земельної ділянки, заявлені Прокурором вимоги щодо зобов`язання привести земельну ділянку в належний стан шляхом прибирання будівельних відходів, відходів деревини, скла, ПЕТ-пляшок та інших відходів є такими, що підлягають задоволенню.

Приймаючи рішення у цій справі, суд також зазначив, що відповідний позов подано Прокурором з метою захисту інтересів держави на підставі статті 23 Закону України "Про прокуратуру", зважаючи на те, що органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, не вчинено дій на захист інтересів держави.



3. Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

3.1. 29.01.2020 Північний апеляційний господарський суд апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква на рішення Господарського суду Київської області від 20.12.2019 та додані до неї матеріали повернув скаржнику на підставі пункту 1 частини п`ятої статті 260 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

3.2. Ухвала суду апеляційної інстанції мотивована тим, що апеляційна скарга Відділу підписана В. Свириденком як представником Відповідача, однак в додатках до апеляційної скарги не містяться документи на підтвердження у вказаної особи повноважень підписувати скаргу; а після ознайомлення з матеріалами справи встановлено, що у справі міститься довіреність, яка видана Відповідачем на ім`я Свириденка Віталія Миколайовича №1267 від 21.12.2018 і яка діє до 31.12.2019, в той час як апеляційна скарга подана 21.01.2020, отже ця апеляційна скарга підписана особою, яка не має права її підписувати.



4. Короткий зміст вимог касаційної скарги

4.1. Відповідач (Скаржник) подав касаційну скаргу, в якій просить ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 29.01.2020 скасувати та направити справу для продовження розгляду до Північного апеляційного господарського суду.



5. Доводи Скаржника, викладені в касаційній скарзі

5.1. Суд апеляційної інстанції не врахував, що на підтвердження повноважень представника Відповідача також були надані копія Положення про Відділ, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в якому вказано, що Свириденко В. М. може вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, а також витяг з наказу від 26.12.2013 № 37-к, за яким Свириденко В. М. є юрисконсультом Відділу, що свідчить про порушення статті 258 ГПК України.



6. Узагальнений виклад позиції інших учасників справи

6.1. 03.04.2020 Прокурор подав відзив на касаційну скаргу, в якому просить касаційну скаргу Відділу залишити без задоволення, а ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 29.01.2020 - без змін.

6.2. Представник Свириденко В . М . не надав апеляційному господарському суду документи, на підставі яких він уповноважений на подання апеляційної скарги від імені Відділу чи вчинення інших дій, а наявне у справі доручення діяло до 31.12.2019 та на час подання скарги втратило свою чинність відповідно до статті 247 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).



7. Позиція Верховного Суду

7.1. Відповідно до частини першої статті 254 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

7.2. Вимоги щодо форми та змісту апеляційної скарги встановлені статтею 258 ГПК України, згідно з пунктом 1 частини третьої якої до апеляційної скарги додається довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо скарга подана представником і в справі немає підтвердження його повноважень.

7.3. Як свідчать матеріали справи, Відповідач звернувся до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на рішення Господарського суду Київської області від 20.12.2019. Вказана апеляційна скарга була підписана представником Відповідача Свириденком В.

7.4. Повертаючи апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції виходив з висновку, що ця скарга підписана особою, яка не має право її підписувати, оскільки до апеляційної скарги не було додано документів, які б свідчили про наявність у особи, яка підписала скаргу, - Свириденка В. права підписувати апеляційну скаргу від імені Відповідача, а наявна в матеріалах справи довіреність № 1267 від 21.12.2018, видана Відповідачем, діє до 31.12.2019, в той час як ця апеляційна скарга подана 21.01.2020.

7.5. Відповідно до частин першої, третьої та четвертої статті 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.


................
Перейти до повного тексту