1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



17 квітня 2020 року

Київ

справа №805/62/17-а

провадження №К/9901/45303/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "К.С.В.-М" до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Київському районі м. Донецька про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Київському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду у складі судді Аляб`єва І.Г. від 06 березня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Гайдара А.В., Василенко Л.А., Ханової Р.Ф. від 04 квітня 2017 року,



УСТАНОВИВ:



ІСТОРІЯ СПРАВИ



Короткий зміст позовних вимог



1. У січні 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "К.С.В.-М" звернулося до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просило:



визнати незаконними дії Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Київському районі м. Донецька щодо віднесення його до 67 класу професійного ризику;



відновити йому 41 клас професійного ризику виробництва з 01.01.2015.



Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій



2. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року, позов задоволено частково.



Визнано незаконними дії Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Київському районі м. Донецька щодо віднесення Товариства з обмеженою відповідальністю "К.С.В.-М" до 67 класу професійного ризику.



Скасовано повідомлення Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Київському районі м. Донецька від 28 січня 2015 року № 9847.



3. Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що Товариство з обмеженою відповідальністю "К.С.В.-М" за основним видом економічної діяльності "Добування кам`яного вугілля" здійснює діяльність тільки щодо перероблення та збагачення кам`яного вугілля. Добування кам`яного вугілля підземним або відкритим способом, одержання кам`яного вугілля з відвалів позивачем не здійснюється, а тому зміна класу професійного ризику виробництва з 41 на 67 є безпідставною.



Короткий зміст вимог касаційної скарги



4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Київському районі м. Донецька, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, звернулося із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.



СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ



5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "К.С.В.-М" є юридичною особою, основним видом економічної діяльності якого є, зокрема, 05.10 - добування кам`яного вугілля.



6. Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Київському районі м. Донецька винесено повідомлення про зміну класу професійного ризику виробництва від 28 січня 2015 року № 9847, яким позивачу встановлено 67 клас професійного ризику виробництва відповідно до основного виду економічної діяльності "Добування кам`яного вугілля" КВЕД 05.10.



7. Не погоджуючись із зміною відповідачем класу професійного ризику виробництва, Товариство з обмеженою відповідальністю "К.С.В.-М" звернулося до суд з позовом.



ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ



8. Касаційна скарга обґрунтована тим, що позивач за підсумками роботи 2014 року за своїм основним видом діяльності відноситься до КВЕД 05.10 "Добування кам`яного вугілля". Відповідно до постанови КМУ від 08.02.2012 року № 237 код виду економічної діяльності (КВЕД) 05.10 віднесено як до 41 класу професійного ризику (в частині відкритого видобування кам`яного вугілля), так і до 67 класу професійного ризику виробництва (крім відкритого видобування кам`яного вугілля) Позивач здійснює агломерацію (збагачення) вугілля, що також відноситься до КВЕД 05.10. Оскільки законодавством чітко не визначено до якого класу професійного ризику відноситься діяльність "Збагачення вугілля", Фонд в таких законодавчо нерегульованих випадках, відносить страхувальника до більш високого класу професійного ризику, який у подальшому може бути знижено за заявою страхувальника та за результатами його перевірки.



9. У запереченні на касаційну Товариство з обмеженою відповідальністю "К.С.В.-М", посилаючись на законність судових рішень, просить залишити їх без змін, а касаційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Київському районі м. Донецька без задоволення.



ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ



10. Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", Порядком "Про затвердження Порядку віднесення страхувальників до класу професійного ризику виробництва з урахуванням виду їх економічної діяльності та проведення перевірок достовірності поданих страхувальниками відомостей про види економічної діяльності (у тому числі основний)", затвердженим Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 30 листопада 2010 року № 30 (далі - Порядок № 30), Порядком визначення класу професійного ризику виробництва за видами економічної діяльності, затвердженим Постановою КМУ від 08 лютого 2012 року № 237 (далі - Порядок № 237).



11. Відповідно до вимог статті 52 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначення класу професійного ризику виробництва за видами економічної діяльності здійснюється Фондом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.



12. Розмір страхового внеску підприємства залежить від класу професійного ризику виробництва, до якого належить підприємство за видом економічної діяльності. У разі якщо страхувальник провадить свою діяльність за декількома видами економічної діяльності, віднесення підприємства до класу професійного ризику виробництва здійснюється за основним видом його економічної діяльності.



13. У разі зміни виду економічної діяльності підприємства Фонд соціального страхування від нещасних випадків відповідно змінює належність цього підприємства до класу професійного ризику виробництва. Зміна класу професійного ризику здійснюється один раз на рік за результатами роботи страхувальника за минулий календарний рік. Новий клас професійного ризику встановлюється з початку поточного року.



14. З 01 січня 2012 року, наказом № 457 Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, затверджено національний класифікатор України № ДК 009:2010 з наданням йому чинності з 1 січня 2012 року.



15. Згідно із даним класифікатором, основний вид економічної діяльності - це визначальна ознака у формуванні та стратифікації сукупностей статистичних одиниць для проведення державних статистичних спостережень. Органи державної статистики розраховують основний вид економічної діяльності на підставі даних державних статистичних спостережень відповідно до статистичної методології за підсумками діяльності підприємств за рік.



16. Відповідно до пункту 2 Порядку № 237 клас професійного ризику виробництва - рівень виробничого травматизму і професійних захворювань за видами економічної діяльності, що визначає ступінь вірогідності втрати професійної працездатності або смерті працівника під час виконання трудових обов`язків, з урахуванням результатів аналізу показників виробничого травматизму і професійних захворювань, а також обсягів видатків Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, пов`язаних із забезпеченням загальнообов`язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - страхування).



17. В Методологічних основах та поясненнях до позиції Класифікації видів економічної діяльності, затверджених наказом Державного комітету статистики України № 396 від 23 грудня 2011 року зазначено, що розділ 05 "Добування кам`яного та бурого вугілля" включає підземне та відкрите добування твердого мінерального палива та діяльність, необхідну для одержування продукції, придатної для реалізації (сортування, очищення, пресування та інші операції, необхідні для транспортування тощо), клас 05.10 "Добування кам`яного вугілля" включає в себе:

- добування кам`яного вугілля підземним або відкритим способом;

- очищення, сортування, калібрування, подрібнення, пресування і т. ін. кам`яного вугілля для поліпшення його якості, зручності його транспортування та зберігання;

- одержування кам`яного вугілля з відвалів.



18. Зазначені Методологічні основи та пояснення до позиції Класифікації видів економічної діяльності, визначають лише віднесення видів діяльності до класу 05.10 розділ 05 "Добування кам`яного та бурого вугілля", в той час, як розподіл видів економічної діяльності по класам професійного ризику виробництва, визначає саме Порядок № 237, який як зазначалось вище пов`язує 67 клас ризику саме з добуванням кам`яного вугілля (крім відкритого видобування кам`яного вугілля), яке в цьому випадку позивач не здійснює взагалі.



19. Згідно з Розподілом видів економічної діяльності по класам професійного ризику виробництва, що є додатком до Порядку № 237, визначено, що такий вид діяльності за ДК 009:2010, як 05.10 Добування кам`яного вугілля (в частині відкритого видобування кам`яного вугілля) відноситься до 41 класу професійного ризику, а такий, як 05.10 Добування кам`яного вугілля (крім відкритого видобування кам`яного вугілля) - 67 класу професійного ризику.


................
Перейти до повного тексту