ПОСТАНОВА
Іменем України
22 квітня 2020 року
Київ
справа №208/3469/17(2а/208/227/17)
адміністративне провадження №К/9901/24133/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Жука А.В.,
суддів - Мартинюк Н.М., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу № 208/3469/17
за позовом ОСОБА_1
до Кам`янської міської виборчої комісії Дніпропетровської області
треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору: відділ ведення державного реєстру виборців Адміністрації Дніпровського району Кам`янської міської ради, Відділ ведення державного реєстру виборців Адміністрації Заводського району Кам`янської міської ради, Відділ ведення державного реєстру виборців Адміністрації Південного району Кам`янської міської ради, Кам`янське відділення поліції Головного Управління Національної поліції в Дніпропетровській області
про визнання протиправною та скасування постанови та звернення, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 04 серпня 2017 року (прийняту у складі головуючого судді - Похвалітої С.М.) та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2017 року (прийняту у складі колегії суддів: головуючий суддя - Прокопчук Т.С., судді: Круговий О.О., Шлай А.В.).
ВСТАНОВИВ:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У червні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Кам`янської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, в якому, з урахуванням уточнень до позову, просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Кам`янської міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 03.07.2017 про звернення до Вищого керівного органу партії, місцева організація якої висунула депутата Кам`янської міської ради VII скликання ОСОБА_1 щодо відкликання депутата за народною ініціативою, а саме до Вищого керівного органу партії Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина";
- визнати протиправним та скасувати звернення Кам`янської міської виборчої комісії Дніпропетровської області до Вищого керівного органу партії Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" щодо відкликання депутата Кам`янської міської ради VII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою.
2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивача 25.10.2015 обрано депутатом Кам`янської міської ради VII скликання по багатомандатному виборчому округу від політичної партії Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" та 30.03.2016 за ним закріплено територіальний округ № 20.
Позивач вважає, що відсутня будь-яка народна ініціатива щодо відкликання його як депутата місцевої ради, а є переслідуванням його з боку кола певних осіб.
Позивач зазначає, що відповідачем прийнято спірну постанову від 03.07.2017 з порушенням норм діючого законодавства щодо порядку процедури відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою та за відсутністю підстав для відкликання депутата, що потягло за собою прийняття незаконної постанови.
Короткий зміст рішення суду першої та апеляційної інстанції
3. Постановою Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 04.08.2017, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2017, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
4. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовані тим, що порушень вимог законодавства зі сторони відповідача під час вирішення питання щодо відкликання ОСОБА_1 депутата Кам`янської міської ради VII скликання за народною ініціативою, а також винесення постанови 03.07.2017 про звернення до Вищого керівного органу партії, місцева організація якої висунула депутата Кам`янської міської ради VII скликання ОСОБА_1 щодо відкликання депутата за народною ініціативою, не встановлено.
5. Суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що за відкликання депутата Кам`янської міської ради VII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою було зібрано 2 511 підписів, а в матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про фальсифікацію підписних листів, підробку підписів виборців, участь у процедурі осіб які не є виборцями відповідного округу.
6. Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що підписні листи, їх форма та зміст підписних листів відповідає вимогам ч. 3, 4 ст. 40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
7. Також суди попередніх інстанцій дійшли до висновку, що відповідачем на виконання вимог ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" № 93-IV здійснено заходи в частині забезпечення проведення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, із залученням органів ведення Державного реєстру.
8. Також суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про те, що перевірка справжності підпису, за участю правоохоронних органів, не вимагає проведення будь-яких експертиз, фактично вказану перевірку можливо провести лише опитуванням громадян, на предмет того чи підписували вони листи, із встановленням їхньої особи.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву на неї
9. Позивачем 25.10.2017 подано касаційну скаргу.
10. У касаційній скарзі позивач просить скасувати постанову Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 04.08.2017 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2017, ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Рух адміністративної справи у суді касаційної інстанції.
11. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13.11.2017 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 04.08.2017 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2017.
12. Відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 № 2147-VIII з Вищого адміністративного суду України до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду передано матеріали касаційної скарги К/800/37400/17 за правилами пункту 4 частини першої Розділу VІІ "Перехідні положення" цього кодексу.
13. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.02.2018 для розгляду справи № 208/3469/17 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя: Білоус О.В.:, судді: Шарапа В.М., Желтобрюх І.Л.
14. Розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівником секретаріату Касаційного адміністративного суду від 31.05.2019 №561/0,78-19 призначено повторний автоматизований розподіл, у зв`язку зі зміною спеціалізації та введенням до складу іншої судової палати судді-доповідача Білоус О.В..
15. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.06.2019 для розгляду справи № 208/3469/17 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Жук А.В., суддів: Мартинюк Н.М., Мельник-Томенко Ж.М.
16. Ухвалою Верховного Суду від 21 квітня 2020 року дану адміністративну справу прийнято до провадження в складі зазначеної колегії та призначено її до попереднього касаційного розгляду.
II. АРГУМЕНТИ СТОРІН
Аргументи сторони, яка подала касаційну скаргу:
17. Касаційна скарга обґрунтована тим, що судові рішення першої та апеляційної інстанцій прийняті з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
18. Позивач вказує на те, що відповідачем одноособово, поза межами повноважень вчинено нібито вибіркову перевірку відомостей про громадян та підписів, які містяться в підписних листах, без залучення осіб, яким за ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" встановлено необхідність вчинювати дані дії.
19. Скаржник вказує на порушення процедури визначеної у статтях 38-40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", які унеможливили достовірне встановлення результатів волевиявлення виборців.
20. Позивач зазначає, що відповідачем грубо порушено вимоги Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002 №93-IV при перевірці дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону.
IІI. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
21. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивача 25.10.2015 обрано депутатом Кам`янської міської ради Vll скликання по багатомандатному виборчому округу від політичної партії Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" та 30.03.2016 закріплено за ним територіальний округ №20.
22. Відповідно до Протоколу зборів виборців щодо відкликання за народною ініціативою депутата ОСОБА_1, що був обраний по багатомандатному виборчому округу до Кам`янської міської ради VII скликання Дніпропетровської області від 19.05.2017, збори скликані відповідно до вимог ст. 38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", було розглянуто та затверджено рішення про внесення пропозиції виборців щодо відкликання депутата ОСОБА_1, створення ініціативної групи для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції щодо відкликання депутата ОСОБА_1, затвердження форми підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата ОСОБА_1, проголосували "за" - 338 виборців.
23. Протокольним рішенням від 15.06.2017 № 2 Кам`янська міська виборча комісія Дніпропетровської області вирішила здійснити за участю членів комісії, групами чисельності по три члена виборчої комісії та один працівник поліції перевірку достовірностей відомостей про громадян та їх підписів, що містяться в підписних листах виборців щодо внесення пропозиції про відкликання депутата ОСОБА_1, а також звернутися до Кам`янського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області щодо залучення правоохоронних органів для здійснення комісійної перевірки разом із членами комісії достовірності підписів громадян що містяться в підписних листах виборців.
24. Листом голови Кам`янської міської виборчої комісії Дніпропетровської області №40-43 від 19.06.2017 надіслані запити до відділення Державного реєстру виборців адміністрації Дніпровського, Південного, Заводського району Кам`янської міської ради з метою залучення їх до спільної з виборчою комісією перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата ОСОБА_1 за народною ініціативою.
25. Відділом Державного реєстру виборців Кам`янської міської ради листами №3-14/9 від 21.06.2017, №62/17-02 від 22.06.2017, №Б/з-17 від 23.06.2017 надано відповідь голові Кам`янської міської виборчої комісії щодо неможливості використання бази даних Реєстру для здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписаних листах на підтримку відкликання депутата ОСОБА_1 за народною ініціативою, оскільки це протирічить приписам ч.2 ст. 26 Закону України "Про державний реєстр виборців".
26. Членами Кам`янської міської виборчої комісії Дніпропетровської області в присутності представників Кам`янського відділу поліції ГУНП України в Дніпропетровській області здійснена перевірка реєстру учасників зборів щодо відкликання за народною ініціативою ОСОБА_1, депутата Кам`янської міської ради VII скликання згідно актів відповідача від 22.06.2017, 23.06.2017, 27.06.2017, 29.06.2017, 30.06.2017, 03.07.2017.
27. Після здійснення перевірки реєстру учасників зборів щодо відкликання за народною ініціативою позивача Кам`янською міською виборчою комісією Дніпропетровської області 03.07.2017 згідно протокольного рішення від 03.07.2017 № 1 на підставі ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" вирішено не враховувати підписи 53 осіб із перевірених 448 осіб, вважати дійсними 2 511 підписів виборців замість 2 564 підписів. За відкликання депутата Кам`янської міської ради VII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою зібрано 2 511 підписів.
28. Згідно листа Кам`янського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області від 29.05.2017 № 46/9420 відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" та інших нормативно-правових актів, які регулюють діяльність працівників поліції відсутній порядок самостійного проведення працівниками поліції перевірки підписів виборців у підписних листах та складання будь-якого документа за результатами перевірки.
29. Крім того судами встановлено з листа Кам`янського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області від 26.06.2017 № 46/10855, що 22.06.2017 до відділу поліції звернулась Кам`янська міська виборча комісія Дніпропетровської області щодо залучення правоохоронних органів для здійснення комісійної перевірки разом із членами комісії достовірності підписів громадян що містяться в підписних листах.
30. Відповідачем 03.07.2017 прийнято постанову №17 про звернення до Вищого керівного органу політичної партії Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" щодо відкликання депутата Кам`янської міської ради Vll скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою, та направлено відповідне звернення до керівного органу політичної партії.
IV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)
31.1. Частина друга статті 19. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
32. Закон України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002 №93-IV.
32.1. Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002 №93-IV, повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі, зокрема, його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку.
32.2. Частиною другою статті 10 цього Закону передбачено, що депутат місцевої ради, який не виправдав довір`я виборців, може бути в будь-який час відкликаний ними у встановленому цим Законом порядку.
32.3. Згідно з частиною першою статті 38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають громадяни України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу.
32.4. Частиною третьою статті 38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що у разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (далі - "ініціативна група"), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного округу, та затверджується її персональний склад. Кількість членів ініціативної групи у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради має становити не менше 10 осіб.