1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду






Постанова

іменем України

16 квітня 2020 року

м. Київ

справа № 638/12329/17

провадження № 51-5671км19

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого Ємця О.П.,

суддів Кравченка С.І., Остапука В.І.,

за участю:

секретаря судового засідання Глушкової О.О.,

прокурора Костюка О.С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу засудженого ОСОБА_1 на вирок Харківського апеляційного суду від 7 листопада 2019 року в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017220000000854, за обвинуваченням

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_1 ),

у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 286, ч. 1 ст. 135 КК України.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

За вироком Дзержинського районного суду м. Харкова від 4 лютого 2019 року ОСОБА_1 засуджено та призначено покарання: за ч. 2 ст. 286 КК України - у виді позбавлення волі на строк 5 років із позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 2 роки; за ч. 1 ст. 135 КК України - у виді обмеження волі на строк 2 роки.

Відповідно до ст. 70 КК України за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим ОСОБА_1 призначено остаточне покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років із позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 2 роки.

На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_1 звільнено від відбування основного покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 3 роки та покладено на нього обов`язки, передбачені ст. 76 КК України, а саме: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноваженому органу з питань пробації про зміну місця проживання та роботи.

Зараховано ОСОБА_1 у строк покарання строк його попереднього ув`язнення з 29 червня по 22 серпня 2017 року.

Прийнято рішення щодо розподілу процесуальних витрат і долі речових доказів.

Задоволено цивільний позов ОСОБА_2 та постановлено стягнути на її користь із ОСОБА_1 25 400,82 грн у рахунок відшкодування матеріальної шкоди та 150 000 грн у рахунок відшкодування моральної шкоди.

Харківський апеляційний суд скасував вирок місцевого суду в частині призначеного ОСОБА_1 покарання та ухвалив у цій частині новий вирок від 7 листопада 2019 року, яким призначив йому покарання: за ч. 2 ст. 286 КК України - у виді позбавлення волі на строк 5 років із позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 3 роки; за ч. 1 ст. 135 КК України - у виді обмеження волі на строк 2 роки.

На підставі ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим ОСОБА_1 призначено остаточне покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 3 роки.

В решті вирок місцевого суду залишено без змін.

ОСОБА_1 визнано винуватим і засуджено за те, що він 27 червня 2017 року о 21:35, перебуваючи у стані алкогольного сп`яніння, керував технічно справним автомобілем марки "Toyota Prado 3.4" (державний реєстраційний знак НОМЕР_1 ) та, рухаючись по просп. Перемоги (біля будинку № 76) у напрямку вул. Архітекторів у м. Харкові зі швидкістю приблизно 80 км/год, під`їжджаючи до нерегульованого пішохідного переходу на вказаному проспекті, на якому перебували пішоходи, проігнорував зменшення швидкості та зупинку транспортних засобів, що рухались по сусідніх смугах, змінив напрямок руху, не переконавшись у тому, що це буде безпечно і не створить перешкод або небезпеки для інших учасників руху, а також не вжив заходів щодо зменшення швидкості та зупинки транспортного засобу, внаслідок чого скоїв наїзд на пішохода ОСОБА_2, яка в цей переходила нерегульований пішохідний перехід зліва направо по ходу його руху.

У результаті порушення ОСОБА_1 пунктів 10.1, 18.1, 18.4 Правил дорожнього руху сталася дорожнього-транспортна пригода, внаслідок якої ОСОБА_2 було заподіяно тяжких тілесних ушкоджень (за критерієм небезпеки для життя).

Крім того, ОСОБА_1, усвідомлюючи, що вищевказаними протиправними діями поставив ОСОБА_2 у небезпечний для життя стан, усупереч вимогам підпунктів "а", "б", "в", "г", "ґ", "д", "е" п. 2.10 Правил дорожнього руху на місці дорожньо-транспортної пригоди не зупинився, не переконався в тому, чи потребує потерпіла медичної допомоги, не викликав працівників медичної допомоги, не відвіз ОСОБА_2 до найближчого лікувального закладу, натомість зник із місця пригоди, тим самим завідомо залишив без допомоги потерпілу, яка внаслідок отриманих травм перебувала в безпорадному стані.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі засуджений ОСОБА_1, посилаючись на неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність і невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінальних правопорушень та його особі через суворість, просить змінити вирок апеляційного суду та на підставі ст. 75 КК України звільнити його від відбування покарання з випробуванням. Вважає, що апеляційний суд при призначенні покарання у виді позбавлення волі з його реальним відбуванням повною мірою не врахував усіх обставин кримінального провадження, даних про особу засудженого та безпідставно ухвалив свій вирок, яким призначив покарання, явно несправедливе через суворість.


................
Перейти до повного тексту