ПОСТАНОВА
Іменем України
21 квітня 2020 року
Київ
справа №820/1437/17
адміністративне провадження №К/9901/54402/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мельник-Томенко Ж.М.,
суддів - Жука А.В.,
Мартинюк Н.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою Прокуратури Харківської області
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.11.2017 (головуючий суддя - Л.М. Мар`єнко)
та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2018 (головуючий суддя - М.М. Яковенко, судді - О.П. Лях, М.І. Старосуд)
у справі № 820/1437/17
за позовом ОСОБА_1
до Прокуратури Харківської області
про визнання протиправним та скасування наказу,
встановив:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Прокуратури Харківської області, в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просив суд визнати протиправними та скасувати наказ Прокуратури Харківської області №397к від 16.03.2017 про притягнення до дисциплінарної відповідальності, яким ОСОБА_1 оголошено догану.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказував про необ`єктивність та упередженість службового розслідування, порушення порядку проведення службового розслідування, неналежне оформлення висновку про результати службового розслідування та необґрунтованість наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27.11.2017, залишеною без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2018, позов задоволено. Скасовано наказ Прокуратури Харківської області від 16.03.2017 №397к "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності", яким до ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани.
4. При прийнятті рішень суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідачем не доведено наявність в діях позивача порушень вимог пункту 4 частини четвертої статті 19 Закону України "Про прокуратуру", статті 18 Кодексу професійної етики та поведінки працівників прокуратури.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
5. У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати, ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
6. В обґрунтування вимог касаційної скарги відповідач вказує, що оскаржуваний наказ був виданий ним у межах повноважень та у спосіб, визначений законами України, оскільки своїми діями прокурор Валківського відділу Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 4 частини четвертої статті 19 Закону України "Про прокуратуру", статті 18 Кодексу професійної етики та поведінки працівників прокуратури, які зобов`язують кожного працівника прокуратури не допускати дій, висловлювань і поведінки, які можуть зашкодити його репутації та авторитету прокуратури.
Позиція інших учасників справи
7. У відзиві на касаційну скаргу позивач з доводами та вимогами касаційної скарги не погоджується, просить касаційну скаргу залишити без задоволення, рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
Рух касаційної скарги
8. Ухвалою Верховного Суду від 02.07.2018 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Прокуратури Харківської області.
9. Ухвалою Верховного Суду від 17.04.2020 прийнято до провадження адміністративну справу та призначено до розгляду у попередньому судовому засіданні.
Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи
10. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 працює в органах прокуратури з листопада 2011 року.
11. 27.06.2012 позивач прийняв присягу працівника прокуратури.
12. Наказом прокуратури Харківської області від 14.12.2015 №3821к позивача призначено на посаду прокурора Валківського відділу Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області з 15.12.2015, звільнивши з посади прокурора Валківської міжрайонної прокуратури Харківської області.
13. Наказом Генерального прокурора України від 15.07.2016 №139к ОСОБА_1 присвоєно класний чин юриста 1 класу.
14. Наказом прокуратури Харківської області від 16.03.2017 № 397к "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" за неналежне виконання службових обов`язків, порушення вимог Кримінального процесуального кодексу України, Закону України "Про прокуратуру", Правил прокурорської етики прокурору Валківського відділу Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області юристу 1 класу ОСОБА_1 оголошено догану.
15. Наказом Прокуратури Харківської області від 22.06.2017 №1057к з 03.07.2017 звільнено юриста 1 класу ОСОБА_1 із посади прокурора Валківського відділу Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області та з органів прокуратури Харківської області за власним бажанням на підставі пункту 7 частини першої статті 51 Закону України "Про прокуратуру".
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Релевантні джерела права й акти їх застосування (чинні на час виникнення спірних правовідносин)
16. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
17. За змістом частини четвертої статті 19 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що прокурор зобов`язаний: 1) виявляти повагу до осіб під час здійснення своїх повноважень; 2) не розголошувати відомості, які становлять таємницю, що охороняється законом; 3) діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 4) додержуватися правил прокурорської етики, зокрема не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури.
18. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 43 Закону України "Про прокуратуру" прокурора може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності у порядку дисциплінарного провадження з підстав невиконання чи неналежного виконання службових обов`язків.
19. Підстави та порядок проведення службового розслідування (перевірки) стосовно прокурорсько-слідчих працівників та прийняття рішень, а також компетенцію структурних підрозділів, посадових та інших осіб органів прокуратури при його проведенні визначено Інструкцією про порядок проведення службових розслідувань (перевірок) в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генерального прокурора України від 24.09.2014 № 104 (далі - Інструкція № 104).
20. Відповідно до пункту 1.2. Інструкції № 104 службове розслідування (перевірка) - це комплекс заходів, які проводяться у випадках скоєння працівниками прокуратури ганебних вчинків - кримінальних, корупційних правопорушень, керування транспортними засобами у стані алкогольного чи наркотичного сп`яніння або відмови від проходження огляду з метою виявлення стану сп`яніння, порушення Присяги працівника прокуратури і Кодексу професійної етики та поведінки працівників прокуратури, які дискредитують їх як працівників прокуратури та шкодять авторитету органів прокуратури, а також за фактами порушень виконавської та трудової дисципліни, неправомірного втручання у службову діяльність працівників прокуратури, посягань на їх життя, здоров`я та майно, загибелі та в інших випадках, передбачених цією Інструкцією.
21. Метою службових розслідувань (перевірок) є швидке, всебічне, повне та неупереджене з`ясування обставин, за яких скоєно ганебні вчинки, допущено неправомірне втручання у службову діяльність працівників прокуратури, посягання на їх життя, здоров`я та майно, виявлення причини і умов, що їм сприяли, зміцнення службової дисципліни та попередження правопорушень серед особового складу (пункт 1.3. Інструкції № 104).
22. Пунктом 2 Інструкції № 104 передбачено підстави для проведення службового розслідування (перевірки).
23. Відповідно до пункту 3.4. Інструкції № 104 про призначення службового розслідування (перевірки) уповноваженим керівником органів прокуратури видається розпорядження, у якому визначається склад комісії (голова та члени), підстава, мета та строки його проведення, прізвище, ім`я, по батькові особи щодо якої проводиться розслідування, та її посада.
24. Пунктом 8 Інструкції № 104 визначено питання, які підлягають з`ясуванню під час проведення службового розслідування (перевірки).
25. Згідно із пунктом 8.1. Інструкції № 104 такими питаннями є обставини події, у зв`язку з якою проводиться службове розслідування (перевірка), час, місце, спосіб, наслідки тощо.
Правомірність дій працівників прокуратури, що призвели до події чи безпосередньо передували їй (пункт 8.2. Інструкції № 104).
Наявність чи відсутність у діянні або бездіяльності працівника прокуратури ознак кримінального, корупційного правопорушення, інших ганебних вчинків, порушень Присяги працівника прокуратури і Кодексу професійної етики та поведінки працівників прокуратури, які дискредитують їх як працівників прокуратури та шкодять авторитету органів прокуратури, їх мотиви (пункт 8.3. Інструкції № 104).
Обставини, що пом`якшують або обтяжують ступінь і характер відповідальності працівника прокуратури чи знімають безпідставні звинувачення або підозру у скоєнні порушення (пункт 8.4. Інструкції № 104).
Характеристика особи, що вчинила порушення (ставлення до виконання службових обов`язків, поведінка до вчинення порушення тощо), з додержанням вимог Закону України "Про захист персональних даних" (пункт 8.5. Інструкції № 104).