1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


15 квітня 2020 року

м. Київ

справа № 750/12198/18

провадження № 61-11366св19

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Крата В. І.,

суддів: Антоненко Н. О., Дундар І. О. (суддя-доповідач), Краснощокова Є. В., Русинчука М. М.,


учасники справи:

позивач - Військова частина А1624,

відповідач - ОСОБА_1,


розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1, яка підписана представником ОСОБА_2, на постанову Чернігівського апеляційного суду від 07 травня 2019 року у складі колегії суддів: Онищенко О. І., Бечка Є. М., Євстафіїва О. К.,

ВСТАНОВИВ:

Історія справи

Короткий зміст позовних вимог

У листопаді 2018 року Військова частина А1624 звернулася до суду з позовом, в якому просила стягнути з ОСОБА_1 суму завданої шкоди у розмірі 185 236,97 грн.

Позов мотивований тим, що ОСОБА_1 проходив військову службу у цій військовій частині на різних посадах, в тому числі на посаді сержанта з матеріального забезпечення 1 роти охорони. Наказом командира Військової частини А1624 від 10.07.2018 року №142 відповідача звільнено з військової служби в запас. Актом проведення службового розслідування щодо з`ясування причин та передумов, які привели до втрати військового майна першої роти охорони військової частини А1624 виявлено нестачу військового майна по інженерній, речовій та КЕС службах. Шкода заподіяна відповідачем внаслідок недбалого та безвідповідального ставлення до виконання своїх службових обов`язків та військової служби, підлягає відшкодуванню згідно з Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженим Постановою Верховної ради України від 23 червня 1995 року № 243/95-ВР. Оскільки на момент виключення відповідача зі списків особового складу та остаточного розрахунку у зв`язку із звільненням на відшкодування наведеної заборгованості з грошового забезпечення відповідача було утримано 4730 грн, то залишок невідшкодованої ОСОБА_1 суми збитків складає 185 236,97 грн, яку позивач і просив стягнути з відповідача.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 23 січня 2019 року у задоволенні позову відмовлено.

Рішення суду мотивовано тим, що викладені в акті проведення службового розслідування відносно того, що ОСОБА_1 своїми діями спричинив пряму дійсну шкоду державі, здійснені на припущеннях. Окрім цього, відсутні докази, які саме матеріальні цінності були прийняті відповідачем при вступі на посаду.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Чернігівського апеляційного суду від 07 травня 2019 року апеляційну скаргу Військової частини А1624 задоволено частково.

Рішення Деснянського районного суду міста Чернігова від 23 січня 2019 року скасовано. Провадження у справі за позовом Військової частини А1624 до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди закрито. Роз`яснено Військовій частині А1624, що даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У червні 2019 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2, через засоби поштового зв`язку подала касаційну скаргу, у якій просить скасувати постанову Чернігівського апеляційного суду від 07 травня 2019 року та залишити в силі рішення Деснянського районного суду від 23 січня 2019 року, посилаючись на порушення норм процесуального права.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що апеляційним судом безпідставно поновлено строк на апеляційне оскарження, чим порушено норми процесуального права.

Аргументи інших учасників справи

Інші учасники справи відзив на касаційну скаргу до суду касаційної інстанції не подали.

Рух справи в суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 24 червня 2019 року відкрито касаційне провадження та витребувано справу.

У липні 2019 року справа надійшла до Верховного Суду та 09 липня 2019 року передано судді доповідачу.

Ухвалою Верховного Суду від 11 липня 2019 року справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою Верховного Суду від 07 серпня 2019 року справу передано на розгляд до Великої Палати Верховного Суду, оскільки касаційна скарга містить доводи щодо порушення судом правил предметної юрисдикції.

Ухвалою Великої Палата Верховного Суду від 28 серпня 2019 року повернуто справу на розгляд колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.

Відповідно до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15 січня 2020 року № 460-IX, який набрав чинності 08 лютого 2020 року, установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Позиція Верховного Суду

Колегія суддів відхиляє аргументи, які викладені у касаційній скарзі, з таких мотивів.

У даній справі позов пред`явлено військовою частиною до фізичної особи - колишнього військовослужбовця про відшкодування майнової шкоди, завданої ним під час проходження військової служби.

Суди встановили, що на підставі наказу командира від 05 квітня 2018 року № 206 та рапорту старшини 1 роти охорони № 1401 від 04 квітня 2018 року було проведено службове розслідування по факту нестачі по речовій службі, службі КЕС та інженерній службі, в ході проведення якого було виявлено нестачу військового майна.

За доводами позивача, ОСОБА_1 було втрачено накладні на видачу речового майна, що призвело до втрати речового, КЕС та інженерного майна, яке видавалось військовослужбовцям в АТО, внаслідок чого була заподіяна пряма дійсна шкода державі на загальну суму 155 067,58 грн, а з урахуванням кратності - 189 966,97 грн.

Підстави і порядок притягнення до матеріальної відповідальності військовослужбовців і призваних на збори військовозобов`язаних, винних у заподіянні шкоди державі під час виконання ними службових обов`язків, передбачених актами законодавства, військовими статутами, порадниками, інструкціями та іншими нормативними актами визначено Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі. Відшкодуванню підлягає пряма дійсна шкода, завдана розкраданням, пошкодженням, втратою чи незаконним використанням військового майна, погіршенням або зниженням його цінності, що спричинило додаткові витрати для військових частин, установ, організацій, підприємств та військово-навчальних закладів для відновлення, придбання майна чи інших матеріальних цінностей або надлишкові виплати (пункти 1, 2 цього Положення).


................
Перейти до повного тексту