1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


10 квітня 2020 року

м. Київ


справа № 757/22160/18-ц

провадження № 61-49122св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Карпенко С. О. (судді-доповідача), Стрільчука В. А., Тітова М. Ю.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Федерація стрільби України,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Міністерство молоді і спорту України,

провівши у порядку письмового провадження попередній розгляд справи за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Київського апеляційного суду від 5 грудня 2018 року, постановлену колегією у складі суддів: Стрижеуса А. М., Поливач Л. Д., Шкоріної О. І.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У травні 2018 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Федерації стрільби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Міністерство молоді і спорту України, про визнання протиправним та скасування рішення Президії про виключення з членів.


В обґрунтування заяви зазначив, що рішенням Президії Федерації стрільби України від 27 березня 2018 року його виключено із членів Федерації через неетичну поведінку та зневажливе ставлення до Федерації.


Вважає таке рішення безпідставним, так як неетичної чи зневажливої поведінки він не допускав, а виражав свою особисту думку щодо діяльності Федерації стрільби України.


Посилаючись на викладене, просив скасувати як протиправне рішення Президії Федерації стрільби України від 27 березня 2018 року про виключення його із членів Федерації стрільби України.


Короткий зміст судових рішень судів першої і апеляційної інстанцій та мотиви їх прийняття

Рішенням Печерського районного суду м. Києва від 1 серпня 2018 року, ухваленим у складі судді Матійчук Г. О., позов задоволено частково.

Визнано незаконним та скасовано рішення Президії Федерації стрільби України від 27 березня 2018 року в частині виключення із членів Федерації стрільби України ОСОБА_1 . Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з його законності та обґрунтованості.

Ухвалою Київського апеляційного суду від 5 грудня 2018 року рішення Печерського районного суду м. Києва від 1 серпня 2018 року скасовано і провадження у справі закрито.

Закриваючи провадження у справі, апеляційний суд виходив з того, що спір між сторонами виник з приводу членства позивача у громадській організації, тому повинен вирішуватися відповідно до вимог Статуту Громадської організації "Федерація стрільби України" і не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У грудні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій просив ухвалу Київського апеляційного суду від 5 грудня 2018 року скасувати і залишити в силі рішення Печерського районного суду м. Києва від 1 серпня 2018 року.

Заявник зазначає, що суд апеляційної інстанції порушив його гарантоване Конституцією України право на судовий захист.

На думку заявника, можливість оскарження рішення громадського об`єднання, яким порушеного його права, підтверджена висновками Конституційного Суду України, викладеними у рішенні від 23 травня 2001 року № 6-рп/2001.

Вказує, що визначений Статутом прядок оскарження рішень Федерації не є дієвим і не забезпечить реалізацію його прав.

Ухвалою Верховного Суду від 8 січня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі.

Позиція інших учасників справи

У квітні 2019 року Федерація стрільби України подала відзив на касаційну скаргу, у якому послалася на безпідставність її доводів. Вказала, що спори між Федерацією і її членами підлягають вирішенню у порядку, встановленому пунктом 3.5 Статуту Громадської організації "Федерація стрільби України", а не в судовому порядку.

Позиція Верховного Суду, застосовані норми права та мотиви, з яких виходить суд при прийнятті постанови

Відповідно до статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" № 460-IX від 15 січня 2020 року касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини другої статті 389 ЦПК України у редакції, чинній на час подання касаційної скарги, підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України у редакції, чинній на час подання касаційної скарги).

Відповідно до частини третьої статті 401 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Вивчивши матеріали цивільної справи та перевіривши доводи касаційної скарги і відзиву на неї, касаційний суд дійшов таких висновків.

Апеляційний суд встановив, що ОСОБА_1 звернувся з позовом до Федерації стрільби України, членом якої він був з 2016 року, і просив визнати неправомірним та скасувати рішення Президії Федерації від 27 березня 2018 року про виключення із її членів.

Основи діяльності Федерації стрільби України визначені Статутом Громадської організації "Федерація стрільби України".

Пунктом 3.4.2 цього Статуту закріплено, що підставами виключення з членів Федерації є, зокрема, невиконання вимог Статуту та вчинення дій, що суперечать або не відповідають Статуту та Декларації стрільця Федерації стрільби України.

Відповідно до пункту 3.5 Статуту Громадської організації "Федерація стрільби України" спірні ситуації, що суперечать даному Статуту та які не можуть бути вирішені за спільною згодою, повинні остаточно вирішуватися Міжнародним Спортивним Трибуналом згідно зі Статутом та правилами Міжнародної Федерації Стрілецького Спорту. Спірні питання між Федерацією та її членами, які не можуть бути остаточно вирішені ні одним керівним органом Федерації, можуть надаватися для вирішення тією чи іншою стороною до Національного олімпійського комітету України, Міжнародної федерації стрілецького спорту чи в Арбітражний Спортивний Суд у Лозанні. Рішення Суду виконується відповідними сторонами без апеляцій та відстрочення.

Статтею 1 Закону України "Про громадські об`єднання" визначено, що громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об`єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка. Громадська організація - це громадське об`єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.


................
Перейти до повного тексту