ф
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 квітня 2020 року
Київ
справа №520/6589/19
адміністративне провадження №К/9901/32344/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Мартинюк Н.М.,
суддів Жука А.В., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянув у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу №520/6589/19
за позовом Міністерства оборони України в особі Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка
до ОСОБА_1
про стягнення витрат, пов`язаних з утриманням особи у вищому навчальному закладі,
за касаційною скаргою Міністерства оборони України в особі Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка
на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 8 липня 2019 року (прийняту у складі: головуючого судді Білової О.В.)
і постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2019 року (прийняту у складі: головуючого судді Бегунца А.О., суддів Катунова В.В., Мінаєвої О.М.).
І. Історія справи
Міністерство оборони України в особі Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка (далі - "Міноборони в особі Військового інституту КНУ ім. Т. Шевченка") 27 червня 2019 року звернулося з позовом до ОСОБА_1, в якому просило стягнути з відповідача на користь позивача витрати, пов`язані з утриманням ОСОБА_1 у вищому військовому навчальному закладі в розмірі: 368 124,15 грн.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 8 липня 2019 року позовну заяву повернуто на підставі пункту 4 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - "КАС України") у зв`язку з тим, що Міноборони в особі Військового інституту КНУ ім. Т. Шевченка не додало до позовної заяви доказів звернення до відповідача з вимогою про відшкодування у добровільному порядку витрат, пов`язаних з його утриманням у цьому навчальному закладі.
Другий апеляційний адміністративний суд з таким висновком суду першої інстанції погодився, зазначивши у своїй постанові також про те, що ознайомлення ОСОБА_1 із сумою відшкодування не звільняє позивача від обов`язку звернутись до відповідача з вимогою здійснити таке відшкодування.
Тобто суди дійшли висновку, що приписами частини десятої статті 25 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" (згідно яких "<…> У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку") визначено випадок обов`язкового досудового врегулювання спору, тоді як позивач не надав судам доказів звернення до відповідача для досудового врегулювання спору у такому випадку, що є підставою для повернення позовної заяви.
У касаційній скарзі Міноборони в особі Військового інституту КНУ ім. Т. Шевченка просить скасувати ухвалу суду першої інстанції від 8 липня 2019 року і постанову апеляційного суду від 24 вересня 2019 року, а справу направити на новий розгляд до Харківського окружного адміністративного суду.
Скаржник зазначає, що жоден нормативно-правовий акт не містить положень, які б зобов`язували позивача звернутися до відповідача з вимогою про відшкодування у добровільному порядку витрат, пов`язаних з утриманням ОСОБА_1 у військовому навчальному закладі. Водночас положення частини десятої статті 25 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" не можна вважати такими, що встановлюють досудове врегулювання спору.
Також скаржник звертає увагу на те, що відповідач був ознайомлений з виставленою йому сумою відшкодування заборгованості за навчання, про що свідчить його напис на витязі з наказу начальника Військового інституту КНУ ім. Т. Шевченка від 30 травня 2019 року №110. До того ж обов`язок ОСОБА_1 відшкодувати витрати на своє утримання у військовому навчальному закладі випливає з положень підписаного ним контракту, якому, на думку позивача, суди належної оцінки не надали.
Відповідач відзиву на касаційну скаргу не подав.
Ознайомившись із доводами скаржника, Верховний Суд вважає необхідним задовольнити касаційну скаргу з огляду на таке.
ІІ. Мотиви Верховного Суду
Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Оскільки касаційна скарга Міноборони в особі Військового інституту КНУ ім. Т. Шевченка у цій справі подана до набрання чинності Законом України від 15 січня 2020 року №460-IX, то здійснюючи касаційний перегляд справи Верховний Суд керується положеннями КАС України, які діяли до набрання чинності вказаним Законом, тобто у редакції Кодексу, чинній до 8 лютого 2020 року.
Відповідно до частини першої статті 341 КАС України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги і на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Повертаючи позовну заяву Міноборони в особі Військового інституту КНУ ім. Т. Шевченка суд першої інстанції виходив з того, що позивач не надав доказів звернення до позивача із вимогою про відшкодування в добровільному порядку виплат, пов`язаних з його утриманням у військовому навчальному закладі. Невжиття таких заходів суди визнали невиконанням вимог пункту 4 частини четвертої статті 169 КАС України, яка передбачає повернення позовної заяви у зв`язку з ненаданням позивачем доказів звернення до відповідача для досудового врегулювання спору у випадках, в яких законом визначено обов`язковість досудового врегулювання.
Верховний Суд не може погодитися з таким висновком з огляду на таке.
Частиною десятою статті 25 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" визначено, що курсанти в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення вищого навчального закладу, а також особи офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п`яти років після закінчення вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу вищого навчального закладу відповідно до підпунктів "д", "е", "є", "з", "и" пункту 1 частини п`ятої статті 26 цього Закону, відшкодовують Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані ці навчальні заклади, витрати, пов`язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, відповідно до порядку і умов, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку.