Постанова
Іменем України
13 квітня 2020 року
м. Київ
справа № 152/1693/18
провадження № 61-8601св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Червинської М. Є. (суддя-доповідач), Бурлакова С. Ю., Коротуна В. М.,
учасники справи:
позивач - Державна екологічна інспекція у Вінницькій області,
відповідач - ОСОБА_1,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, подану представником - адвокатом Власюком Ігорем Тимофійовичем, на постанову Вінницького апеляційного суду в складі колегії суддів: Голоти Л. О., Денишенко Т. І., Рибчинського В. П. від 08 квітня 2019 року,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У грудні 2018 року Державна екологічна інспекція у Вінницькій області (далі - ДЕІ у Вінницькій області) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Короткий зміст ухвали суду першої інстанції
Ухвалою Шаргородського районного суду Вінницької області від 13 лютого 2019 року позовну заяву залишено без розгляду.
Ухвала суду мотивована тим, що чинним законодавством, яким визначаються повноваження такого державного органу, як Державна екологічна інспекція України чи її структурних підрозділів, не передбачено права на звернення до суду із позовом в інтересах інших осіб. Однак ДЕІ у Вінницькій області як орган державної влади звернулась у суд з позовом за захистом прав Рахнівсько-Лісовської сільської ради, посилаючись на статтю 40 Закону України "Про рослинний світ" та статтю 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", які визначають за які порушення законодавства про рослинний світ та про охорону навколишнього природного середовища передбачена дисциплінарна, адміністративна, цивільно-правова або кримінальна відповідальність. Разом із тим, в силу вимог частини першої статті 56 ЦПК України ДЕІ у Вінницькій області не надала суду документів, які підтверджують наявність передбачених законом підстав для звернення до суду в інтересах інших осіб.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Вінницького апеляційного суду від 08 квітня 2019 року апеляційну скаргу ДЕІ у Вінницькій області задоволено. Ухвалу Шаргородського районного суду Вінницької області від 13 лютого 2019 року скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що ДЕІ у Вінницькій області як орган, що здійснює контроль за дотримання фізичними особами вимог природоохоронного законодавства має право звернутися в суд з позовом про стягнення збитків, завданих державі порушенням вимог природоохоронного законодавства. Окрім цього, ДЕІ у Вінницькій області подано позов не в інтересах Рахнівсько-Лісової сільської ради, а самостійно, як державним органом в інтересах держави, в межах повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Аргументи учасників справи
Узагальнені доводи вимог касаційних скарг
У травні 2019 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Вінницького апеляційного суду Вінницької області, у якій посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати зазначену постанову апеляційного суду та залишити в силі ухвалу суду першої інстанції.
Касаційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що чинним законодавством, яким визначаються повноваження такого державного органу, як Державна екологічна інспекція України чи її структурних підрозділів, не передбачено права на звернення до суду із позовом в інтересах інших осіб. Твердження позивача про те, що позов було заявлено не в інтересах Рахнівсько-Лісової сільської ради, а саме в інтересах держави. У той же самий час позивачем не було надано суду жодних доказів стосовно того, що збитки були завдані інтересам держави (а не інтересам іншої особи).
Узагальнені доводи відзиву на касаційну скаргу
У червні 2019 року ДЕІ у Вінницькій області подала відзив на касаційну скаргу ОСОБА_1, у якому просить зазначену касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувану постанову апеляційного суду без змін. Зазначає, що Інспекція має право та повноваження розраховувати збитки завдані державі та пред`являти самостійно (як уповноважений орган) позовні заяви про стягнення з порушників збитків завданих державі за порушення вимог природоохоронного законодавства.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14 травня 2019 року року відкрито касаційне провадження у вказаній справі і витребувано цивільну справу № 152/1693/18 з Шаргородського районного суду Вінницької області.
2.Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".
Частиною другою розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.